Pereiti prie pagrindinio turinio
ES solidarumas su Ukraina

ES ir Ukrainos solidarumo koridoriai

Pagalba Ukrainos ekonomikai, kuri yra itin svarbi pasaulio apsirūpinimo maistu saugumui

Ukrainai labai svarbu išlaikyti atvirus prekybos maršrutus, kad prekės galėtų judėti abiem kryptimis. Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą šį srautą blokuoja nuo 2022 m. vasario mėn.

2022 m. gegužės mėn. Komisija pristatė solidarumo koridorių veiksmų planą, kuriuo siekiama sukurti alternatyvius logistikos maršrutus geležinkeliais, keliais ir vidaus vandenų keliais – solidarumo koridoriais.

Ukraina yra viena iš pagrindinių pasaulio grūdų eksportuotojų.

Barley
Trečia pagal dydį miežių augintoja pasaulyje
Maize
Ketvirta pagal dydį kukurūzų augintoja pasaulyje
Wheat
Penkta pagal dydį kviečių augintoja pasaulyje

Grūdų auginimas yra Ukrainos ekonomikos pagrindas, padedantis išmaitinti daugelį pasaulio šalių.

Solidarumo koridorių svarba

alt=""
Itin svarbūs pasauliniam aprūpinimui maistui užtikrinti
Agricultural goods
Itin svarbūs Ukrainos prekėms eksportuoti
Fuel, humanitarian aid
Vienintelė galimybė Ukrainai importuoti visas jai būtinas prekes (kurą, humanitarinę pagalbą)

Solidarumo koridorių nauda

Nuo 2022 m. kovo mėn. iki 2024 m. sausio mėn. per solidarumo koridorius iš Ukrainos išvežta daugiau kaip 61 mln. tonų grūdų, aliejinių augalų sėklų ir susijusių produktų. Nuo karo pradžios jie suteikė galimybę eksportuoti apie 60 proc. Ukrainos grūdų. Apie 30 proc. Ukrainos grūdų eksportuota per Ukrainos Juodosios jūros uostus.

Solidarumo koridoriais Ukraina taip pat galėjo importuoti apie 40 mln. tonų reikiamų prekių – nuo karinės ir humanitarinės pagalbos iki kuro ir kitų produktų.

Apskaičiuota, kad bendra prekybos solidarumo koridoriais vertė yra apie 120 mlrd. EUR, iš kurių daugiau kaip 40 mlrd. EUR sudaro Ukrainos eksportą ir daugiau kaip 80 mlrd. EUR – Ukrainos importą.

2022–2023 m. grūdų eksportas iš Ukrainos

70,9 mln. tonų
ES grūdų eksportas į trečiąsias šalis nuo 2022 m. kovo mėn.

Finansiniai įnašai

Europos Komisija kartu su finansų įstaigomis partnerėmis investuoja į veiklos vykdytojų pajėgumų didinimą, remontą ir likvidumą.

 

Pagrindiniai pokyčiai

 1. 2023 m. rugsėjo mėn.

  ES skiria 7 mlrd. EUR pagrindiniams infrastruktūros projektams, pirmą kartą paskelbusi kvietimą teikti paraiškas ir Ukrainos bei Moldovos subjektams.

 2. 2023 m. liepos mėn.
  • Rusija nutraukia Juodosios jūros grūdų iniciatyvą.
  • Naujame tyrime dėl ES geležinkelių jungčių su Ukraina ir Moldova siūloma pirmiausia sukurti europinės vėžės pločio jungtį iš Krokuvos / Katovicų (Lenkija) į Lvivą (Ukraina), taip pat iš Jasų (Rumunija) į Kišiniovą (Moldova).
 3. 2023 m. birželio mėn.
  • 250 mln. EUR investuota į 9 solidarumo koridorių projektus, kuriais siekiama pagerinti tarpvalstybines jungtis tarp Ukrainos, Moldovos ir ES.
  • Ukrainos prisijungimas prie ES infrastruktūros finansavimo programos – Europos infrastruktūros tinklų priemonės, pagal kurią Ukraina gali prašyti ES finansavimo transporto, energetikos ir skaitmeninėse srityse, siekiant geresnių ES ir Ukrainos jungčių. Panašų susitarimą ES ir Moldovos Respublika pasirašė 2023 m. gegužės mėn.
 4. 2022 m. gruodžio mėn.

  220 mln. EUR investuota į karinio mobilumo projektus, kuriais gerinama Vokietijos, Lenkijos ir Rumunijos solidarumo koridorių infrastruktūra.

 5. 2022 m. liepos mėn.

  Pasiūlymas išplėsti transeuropinį transporto tinklą (TEN-T) į Ukrainą ir Moldovą.

 6. 2022 m. birželio mėn.

  Naujais ES, Ukrainos ir Moldovos Respublikos kelių transporto susitarimais leidžiamas papildomas vežimas keliais. Vežėjai dabar gali vykti tranzitu per vienas kito teritorijas ir vykdyti veiklą iš vienos teritorijos į kitą – tam nereikia leidimų.

Informacijos suvestinės

2023 M. RUGPJŪČIO 15 D.
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
English
(6.32 KB - HTML)
Parsisiųsdinti
2023 M. RUGSĖJO 11 D.
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform
English
(6.32 KB - HTML)
Parsisiųsdinti