Pereiti prie pagrindinio turinio
ES solidarumas su Ukraina

ES ir Ukrainos solidarumo koridoriai

Pagalba Ukrainos ekonomikai, kuri yra itin svarbi pasaulio apsirūpinimo maistu saugumui

Ukrainai labai svarbu išlaikyti atvirus prekybos maršrutus, kad prekės galėtų judėti abiem kryptimis. Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą šį srautą blokuoja nuo 2022 m. vasario mėn.

2022 m. gegužės mėn. Komisija pristatė solidarumo koridorių veiksmų planą, kuriuo siekiama sukurti alternatyvius logistikos maršrutus geležinkeliais, keliais ir vidaus vandenų keliais – solidarumo koridoriais.

Solidarumo koridorių svarba

  • alt=""
    Itin svarbūs pasauliniam aprūpinimui maistui užtikrinti
  • Agricultural goods
    Itin svarbūs Ukrainos prekėms eksportuoti
  • Fuel, humanitarian aid
    Pagrindinė galimybė Ukrainai importuoti visas jai būtinas prekes (kurą, humanitarinę pagalbą)

Ukraina yra viena iš pagrindinių pasaulio grūdų eksportuotojų.

  • Barley
    Trečia pagal dydį miežių augintoja pasaulyje
  • Maize
    Ketvirta pagal dydį kukurūzų augintoja pasaulyje
  • Wheat
    Penkta pagal dydį kviečių augintoja pasaulyje

Grūdų auginimas yra Ukrainos ekonomikos pagrindas, padedantis išmaitinti daugelį pasaulio šalių.

Solidarumo koridorių nauda

2022 m. gegužės mėn. – 2024 m. balandžio mėn. solidarumo koridoriais Ukraina galėjo eksportuoti apie 136 mln. tonų prekių, įskaitant 70 mln. tonų grūdų, aliejingųjų sėklų ir susijusių produktų. Nuo karo pradžios jie suteikė galimybę eksportuoti apie 54 % Ukrainos grūdų. Apie 46 % Ukrainos grūdų eksportuota per Ukrainos Juodosios jūros uostus.

Solidarumo koridoriais Ukraina taip pat galėjo importuoti apie 52 mln. tonų reikiamų prekių – nuo karinės ir humanitarinės pagalbos iki kuro ir kitų produktų.

Apskaičiuota, kad bendra prekybos solidarumo koridoriais vertė yra apie 157 mlrd. EUR, iš kurių daugiau kaip 50 mlrd. EUR sudaro Ukrainos eksportas ir apie 107 mlrd. EUR – Ukrainos importas.

2022–2024 m. grūdų eksportas iš Ukrainos

  • 2022 m. kovo mėn. – 2023 m. gruodžio mėn. ES į trečiąsias šalis eksportavo 88,1 mln. tonų grūdų
    exported by the EU to third countries between March 2022 and December 2023

Finansiniai įnašai

Europos Komisija kartu su finansų įstaigomis partnerėmis investuoja į veiklos vykdytojų pajėgumų didinimą, remontą ir likvidumą. Iki šiol solidarumo koridoriams sutelkta daugiau kaip 2 mlrd. EUR siekiant padidinti pasaulinio aprūpinimo maistu saugumą ir suteikti Ukrainos ekonomikai gyvybiškai būtiną paramą. 

Pagrindiniai pokyčiai

  1. 2023 m. rugsėjo mėn.

    ES skiria 7 mlrd. EUR pagrindiniams infrastruktūros projektams, pirmą kartą paskelbusi kvietimą teikti paraiškas ir Ukrainos bei Moldovos subjektams.

  2. 2023 m. liepos mėn.
    • Rusija nutraukia Juodosios jūros grūdų iniciatyvą.
    • Naujame tyrime dėl ES geležinkelių jungčių su Ukraina ir Moldova siūloma pirmiausia sukurti europinės vėžės pločio jungtį iš Krokuvos / Katovicų (Lenkija) į Lvivą (Ukraina), taip pat iš Jasų (Rumunija) į Kišiniovą (Moldova).
  3. 2023 m. birželio mėn.
    • 250 mln. EUR investuota į 9 solidarumo koridorių projektus, kuriais siekiama pagerinti tarpvalstybines jungtis tarp Ukrainos, Moldovos ir ES.
    • Ukrainos prisijungimas prie ES infrastruktūros finansavimo programos – Europos infrastruktūros tinklų priemonės, pagal kurią Ukraina gali prašyti ES finansavimo transporto, energetikos ir skaitmeninėse srityse, siekiant geresnių ES ir Ukrainos jungčių. Panašų susitarimą ES ir Moldovos Respublika pasirašė 2023 m. gegužės mėn.
  4. 2023 m. sausio mėn.

    Pagal kvietimą teikti pasiūlymus karinio mobilumo srityje skirta 226 mln. EUR; taip pagerintas ilgalaikis junglumas su Ukraina ir Moldova ir sustiprinti solidarumo koridoriai Lenkijoje, Rumunijoje ir Vokietijoje.

  5. 2022 m. gruodžio mėn.

    Papildoma 240 mln. EUR suma investuota į karinio mobilumo projektus, kuriais gerinama Vokietijos, Lenkijos ir Rumunijos solidarumo koridorių infrastruktūra.

  6. 2022 m. liepos mėn.

    Pasiūlymas išplėsti transeuropinį transporto tinklą (TEN-T) į Ukrainą ir Moldovą.

  7. 2022 m. birželio mėn.

    Naujais ES, Ukrainos ir Moldovos Respublikos kelių transporto susitarimais leidžiamas papildomas vežimas keliais. Vežėjai dabar gali vykti tranzitu per vienas kito teritorijas ir vykdyti veiklą iš vienos teritorijos į kitą – tam nereikia leidimų.

Informacijos suvestinės

2024 M. GEGUŽĖS 22 D.
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
2023 M. RUGSĖJO 11 D.
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform