Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Допомога ЄС Україні

Ця інформація також доступна наступними мовами: English | англійська | Russian | русский

ЄС об’єднаний у своїй незмінній підтримці України в умовах російської воєнної агресії та протиправних спроб агресора анексувати українську територію. Ми й надалі невпинно надаватимемо політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку Україні та її народові доти, доки необхідно.

Потужна та комплексна відповідь ЄС

Загальна сума підтримки ЄС Україні від початку російської воєнної агресії становить майже 108 мільярдів євро. Вона включає: 

 • майже 52 мільярди євро, наданих до цього часу «Командою Європи» для підтримки загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України; 

 • до 17 мільярдів євро для допомоги державам-членам ЄС на забезпечення потреб українців, що рятуються в ЄС від війни в Україні. 

ЄС, його держави-члени та фінансові інституції прийняли рішення застосувати підхід «Команда Європи» у відповідь на російську воєнну агресію. Це означає, що ми працюємо разом і об’єднуємо наші ресурси та досвід з метою досягнення значимих результатів для України. 

Відтоді, як розпочалась агресія, «Команда Європи» надала Україні підтримку на суму майже 52 мільярди євро. Вона включає:

 • макрофінансову допомогу, 
 • бюджетну підтримку, 
 • надзвичайну допомогу, 
 • фонди кризового реагування, 
 • гуманітарну допомогу. 

Макрофінансова допомога та бюджетна підтримка

З метою невпинного надання Україні підтримки 2023 року бюджетом ЄС виділено 19,5 мільярда євро короткострокової допомоги, включно з безпрецедентним пакетом підтримки у формі пільгових кредитів на суму 18 мільярдів євро. Ці кошти стали додатковими до 11,6 мільярда євро, наданих 2022 року у формі кредитів і грантів. Завдяки цій підтримці Україна здатна

 • продовжувати виплачувати зарплати та пенсії,
 • відновлювати зруйновану війною критичну інфраструктуру,
 • підтримувати такі суттєво важливі державні послуги, як лікарні, школи та житло для переміщених людей,
 • забезпечувати макроекономічну стабільність.

Механізм підтримки України: підтримка відновлення та відбудови країни, а також її шляху до членства в ЄС

Щоб підтримати Україну в її довгострокових зусиллях з відновлення після війни та в її роботі над членством у ЄС, ЄС відкрила спеціальний фінансовий інструмент на 2024–2027 роки. Протягом цього періоду Механізм підтримки Україні дозволить ЄС надати Україні передбачувану та гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро. До цього часу Україна вже отримала 7,9 мільярди євро цієї вирішальної підтримки у формі виняткового перехідного фінансування та попереднього фінансування.

Цей механізм підкреслює зобов’язання ЄС підтримувати Україну в умовах російської воєнної агресії, що триває, а також на її шляху вступу до ЄС.

Прочитайте більше про Механізм підтримки України (Ukraine Facility)

Заходи на підтримку економіки України

У лютому 2023 року Європейська комісія і Україна підписали угоду, за якою Україна братиме участь у програмі «Єдиний ринок» (ПЄР). Ця угода надасть підтримку українському підприємництву, сприяючи: 

 • доступу до ринків,  
 • прихильному бізнес-середовищу, 
 • сталому розвиткові,  
 • інтернаціоналізації. 

Крім того, ЄС продовжив тимчасове зупинення стягнення імпортних мит і застосування квот на український експорт до 5 червня 2025 року. Ці торговельні заходи діють із червня 2022 року та є рятівним колом для економіки України. 

ЄС також надає підтримку шляхом гарантій, виданих такими фінансовими інституціями, як Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Це дасть українському урядові змогу надавати кредитування, а компаніям — пропонувати життєво важливі послуги. 

Гуманітарна допомога та цивільний захист

32 країни
запропонували свою допомогу
понад 148 000 тонн
матеріальної допомоги надіслано в Україну

Крім того, понад 148 000 тонн матеріальної допомоги орієнтовною вартістю понад 839 мільйонів євро, наданої державами-членами ЄС та партнерами, доправлено в Україну через Механізм цивільного захисту ЄС. Понад 110 мільйонів євро надано ЄС та його державами-членами для гуманітарного розмінування, включно з 21,5 мільйона євро з бюджету ЄС.

2022 року ЄС мобілізував 330 мільйонів євро на програму надзвичайної допомоги, що сприяла забезпеченню доступу до таких основних товарів і послуг, як освіта, медичне обслуговування та харчування. Програма підтримки також допомогла захистити населення — як внутрішньо переміщених людей, так і громади, що їх приймають, — і підтримати малі та середні підприємства та сільське господарство.  

Інші важливі цілі включають відбудову маломасштабної цивільної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки, посилення кібербезпеки, свободи медіа та протидії дезінформації. Поточні проєкти вартістю 286 мільйонів євро адаптовано для покриття нагальних потреб на місцях. 

Логістичні центри надзвичайної допомоги та допомога з резервних фондів rescEU

У зв'язку зі швидким зростанням потреб в Україні ми мобілізували з резервних фондів rescEU медичні засоби, тимчасові житлові споруди й електрогенератори, а також спеціалізоване обладнання для реагування на ризики для громадського здоров’я (такі як хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні загрози).  

Відтоді, як почалась війна, ми надали Україні підтримку з резервних фондів rescEU на загальну суму 157 мільйонів євро.

ЄС координує медичну евакуацію українських пацієнтів, що терміново потребують лікування, і на даний час перевіз до лікарень по всій Європі понад 3 400 пацієнтів для отримання спеціалізованої допомоги.  

У вересні 2022 року в Ряшеві (Жешуві), Польща, відкрився центр медичної евакуації ЄС Medevac Hub. Центр надає пацієнтам, що приїжджають з України, безпечне розміщення на час очікування транспортування на лікування в медичній установі іншої європейської країни. 

Крім того, з метою якнайшвидшого розподілу допомоги Україні Європейська комісія створила логістичні центри цивільного захисту в Польщі, Румунії та Словаччині. Ці центри допоможуть спрямувати допомогу, що надається через Механізм цивільного захисту ЄС. 

21 квітня 2023 року Україна стала державою-учасницею Механізму цивільного захисту ЄС — європейської системи солідарності для надання допомоги країнам, що постраждали від катастроф. 

Тимчасовий захист

Відтоді, як розпочалося вторгнення, ЄС негайно активував Директиву про тимчасовий захист. Вона надає переміщеним особам, що рятуються від війни в Україні, певні права на території ЄС включно з:

 • посвідками на проживання,

 • засобами доступу до належного житла,

 • медичною допомогою,

 • освітою для дітей.

Відтоді за цією схемою тимчасового захисту, дія якої продовжена до березня 2026 року, країни ЄС прийняли понад чотири мільйони людей з України.

Європейська комісія запровадила максимальну гнучкість з тим, щоб держави-члени ЄС могли також використовувати невитрачені фонди згуртованості для підтримки людей, що рятуються від війни. Завдяки цьому виділено до 17 мільярдів євро. 

Інформація для людей, що рятуються від війни

Шляхи солідарності

Частиною відповіді Європейського Союзу на російську агресію проти України стало заснування 12 травня 2022 року Європейською комісією та прикордонними державами-членами ЄС шляхів солідарності ЄС—Україна. Шляхи солідарності є суттєво важливими коридорами для експорту агропродукції України й імпорту необхідних їй товарів — від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив. 

Від травня 2022 року шляхи солідарності: 

 • допомогли експортувати приблизно 136 мільйонів тонн українських товарів, включно з приблизно 70 мільйонами тонн зерна, насіння олійних культур та інших супутніх товарів;
 • допомогли імпортувати в Україну понад 52 мільйони тонн необхідних їй товарів: від військової та гуманітарної допомоги до палива та інших продуктів;
 • надали технічну підтримку Україні, Молдові та країнам ЄС з метою полегшення та прискорення процедур, а також усунення затримок на кордоні; 
 • привели до підписання 29 червня 2022 року угод про вантажні перевезення з Україною та Молдовою для подальшого полегшення транзиту та транспортування в обидві країни та з них. 

Відтоді на розширення шляхів солідарності залучено понад 2 мільярди євро, із врахуванням внесків Європейської комісії, Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, а також Світового банку.

Додаткова інформація про шляхи солідарності ЕС—Україна

Допомога українським школярам

Підтримка енергетичного сектору

У березні 2022 року відбулася синхронізація електромережі України з ЄС. ЄС і надалі підтримуватиме Україну в енергетичному секторі шляхом забезпечення реверсних потоків газу в країну. Україна також матиме змогу скористатися спільною закупівлею ЄС газу, зрідженого природного газу (LNG) та водню. 

Крім того, ЄС надав Україні понад 10 000 електрогенераторів та 35 мільйонів світлодіодних ламп. 

На запит Європейської комісії приблизно 500 мільйонів євро надано через Фонд енергетичної підтримки України, заснований Енергетичним співтовариством, на вирішення нагальних потреб українського енергетичного сектору.  

Підтримка вдосконалених сполучень і технологій

У липні 2022 року Європейська комісія закликала європейських операторів зв’язку продовжити дію їхньої згоди про зупинення або значне зниження тарифів на роумінг для українців у ЄС

У червні 2023 року Україна та ЄС підписали угоду, за якою Україна приєдналася до програми «Механізм «Сполучення Європи». Це дозволить українським організаторам проєктів подавати заяви на фінансування ЄС у транспортному, енергетичному та цифровому секторах для подальшого вдосконалення сполучення України з її сусідами з ЄС. 

У грудні 2023 року Європейська комісія відкрила в Києві новий офіс програми «Горизонт Європа». Участь України в програмі «Горизонт Європа», а також у науково-дослідницькій і навчальній програмі Євратома сприятиме збереженню та розвитку дослідницької і інноваційної екосистеми країни.  

Відтоді, як розпочалась війна, ЄС посилив підтримку, спрямовану на зміцнення кіберстійкості України, надавши 10 мільйонів євро для обладнання, програмного забезпечення та інших супутніх видів допомоги. Додаткові 19 мільйонів євро надано на підтримку цифрової трансформації. 

Підтримка майбутньої відбудови

Підтримка в притягненні Росії до відповідальності

Проєктом вартістю 7,25 мільйона євро ЄС сприяє боротьбі з безкарністю в Україні, надаючи підтримку Міжнародному кримінальному судові (МКС) у розслідуванні злочинів, вчинених Росією. Крім того, Євроюст підтримує зусилля Спільної слідчої групи ЄС, заснованої Польщею, Латвією, Естонією, Словаччиною, Румунією, Литвою і Україною (за участю МКС та Європола), у розслідуванні вчинених в Україні міжнародних злочинів.

Європейська комісія також заснувала Міжнародний центр судового переслідування злочину агресії проти України. Розташований у Гаазі та включений до складу існуючої Спільної слідчої групи, центр сприяє координації розслідувань та збору доказів військових злочинів, вчинених в Україні. 

У ЄС знерухомлено приблизно 210 мільярдів євро активів Російського центрального банку. На даний час заморожено понад 28 мільярдів євро приватних активів фізичних та юридичних осіб, внесених до санкційних списків.

ЄС ухвалив рішення про використання прибутків від знерухомлених російських активів для підтримки України. Залежно від відсоткових ставок, доходи, отримані від цих знерухомлених активів, ймовірно, складуть приблизно від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на користь України.

Дізнайтесь більше про притягнення Росії до відповідальності

Останнє оновлення цієї сторінки — 27 червня 2024 року.

Документи

24 БЕРЕЗЕНЬ 2023
Updated Ukraine Recovery and Reconstruction Needs Assessment