Ця інформація також доступна: англійською мовою | in English | російською мовою | на русском языке
Що потрібно знати, подорожуючи в ЄС
У більшості випадків, якщо Ви рятуєтеся від війни в Україні, Ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців із біометричним паспортом це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо Ви громадянин третьої країни, Вам потрібно перевірити, чи є країна Вашого походження в переліку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.
Громадяни України, у котрих є біометричний паспорт, мають право, як безвізові мандрівники, після в'їзду на територію ЄС вільно пересуватися в його межах протягом 90 днів. Виходячи з цього, Ви можете обрати країну ЄС, в якій хочете скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом, і приєднатися до своєї сім'ї та друзів у тій країні ЄС, де вони перебувають.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але маєте не біометричний паспорт, державні органи на кордоні країни першого в'їзду в ЄС повинні видати короткострокову візу терміном на 15 днів для в'їзду в Шенгенську зону. Це дозволить подорожувати до країни призначення в межах ЄС, щоб скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але не маєте документа для виїзду за кордон, в такому випадку державні органи на кордоні країни першого в'їзду до ЄС будуть вирішувати, чи дозволити Вам продовжити подорож, якщо це необхідно, наприклад, видавши проїзний документ та візу або скориставшись трансферними формулярами, пов'язаними із законодавством про тимчасовий захист.
Якщо Ви вперше перетнули кордон ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю (Румунія, Болгарія, Кіпр та Ірландія), Ваші документи, як правило, будуть знову перевірені в пункті пропуску наступної країни Шенгенської угоди. Також подивіться, будь ласка, пояснення про реєстрацію дітей без супроводу або дітей, відокремлених від родини.
Від початку війни низка європейських транспортних компаній пропонує безкоштовне перевезення для тих, хто виїжджає з України. Це включає залізничні, автобусні, поромні та авіаперевезення. Перелік численних перевізників, що беруть участь, наведено в таблиці та на карті нижче.
Ви можете це зробити, але Ваші документи знову перевірятимуть на кордоні першої країни ЄС, яка є частиною Шенгенської зони. Так буде, наприклад, якщо Ви перетинаєте кордон між Угорщиною та Румунією.
Так. Після того, як Ви в’їдете в країну, що входить до Шенгенської зони, Ви, як правило, можете переїхати без прикордонного контролю до інших країн, котрі входять до Шенгенської зони. Проте, Ви можете це робити не довше 90 днів протягом 180-денного періоду.
Зауважте, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не є країнами ЄС, але вони є країнами-учасницями Шенгенської угоди. Ви можете подорожувати до цих країн після в’їзду до Шенгенської зони, але Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом, можуть відрізнятися від прав, гарантованих Вам у країнах ЄС.
Хоча Данія є членом ЄС і країною Шенгенської угоди, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту і не застосовує правила ЄС щодо надання притулку. Тому Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом у Данії, можуть відрізнятися від прав, які Ви маєте в інших країнах ЄС.
Згідно з правовими нормами ЄС, Ви повинні отримати дозвіл на проживання й можете використовувати його для поїздки в інші країни Шенгенської угоди на термін до 90 днів у межах 180-денного періоду. Із тим же дозволом Ви можете залишити ЄС, щоб переїхати в іншу третю країну, наприклад, в Україну, і знову в'їхати до ЄС.
Якщо Ви ще не отримали дозволу на проживання, то можете отримати національні документи або дозволи. Це залежить від країни ЄС. Деякі документи або дозволи, зазначені в Додатку 22 до Шенгенського довідника, дозволяють Вам подорожувати так, як Ви подорожували б, маючи дозвіл на проживання. Утім, це стосується не всіх національних документів або документів, виданих країнами Шенгенської угоди. Зверніться, будь ласка, до державних органів країни, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту, аби дізнатись, чи документи, які Ви отримуєте, дозволяють Вам подорожувати.
Якщо це не так, але Вам потрібно поїхати в Україну й повернутися, то для Вас, коли Ви повернетеся до ЄС, єдиним прийнятним рішенням буде в'їхати безпосередньо (суходільним, повітряним або морським шляхом) до країни ЄС, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту.
Якщо Вам потрібно відвідати іншу країну Шенгенської угоди, Ви можете перебувати в ній не довше 90 днів протягом 180-денного періоду із Вашим дозволом на проживання або національним документом/документом, який наведено в Додатку 22 (отже й має таку ж силу, що й дозвіл на проживання). Якщо у Вас немає такого документа, Вам наразі рекомендується не подорожувати до інших країн Шенгенської угоди, оскільки Ваше перебування там може вважатися незаконним.
Увага! Дозвіл на проживання, виданий Румунією, Болгарією, Кіпром та Ірландією, не має загальної дійсності в Шенгенській зоні й не дає Вам права на в'їзд до інших країн Шенгенської зони. Дозволи на проживання, видані державами, які перебувають в Шенгенській зоні без внутрішнього прикордонного контролю, усе ж визнаються Румунією, Болгарією та Кіпром і дають право на поїздки в ці країни.
Так. Поліцейські та інші адміністративні перевірки завжди можливі, в тому числі на території та на внутрішніх кордонах, з міркувань безпеки та міграційної політики. Важливо співпрацювати з поліцією або прикордонникам і надавати необхідні документи та інформацію. За певних обставин Вас можуть попросити залишатися доступним для органів влади під час цих перевірок у призначених установах.
Перегляньте, будь ласка, сторінку Re-open EU для отримання інформації про заходи щодо подорожей та правил охорони здоров’я в країнах ЄС та країнах Шенгенської зони (Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії, Швейцарії) під час пандемії COVID-19.
Починаючи з 27 липня 2022 року новими тимчасовими правилами ЄС встановлено, що особи, які рятуються від війни в Україні, можуть продовжувати користуватися українським посвідченням водія без необхідності замінювати їх на водійське посвідчення ЄС або складати новий іспит з водіння. Новий Регламент запроваджує особливі правила щодо прострочених, втрачених і викрадених українських водійських посвідчень, аби зменшити адміністративний тягар для осіб, які проживають у ЄС за режимом тимчасового захисту. Цифрові посвідчення водія, видані Україною (DIIA), також можуть бути визнані після того, як в Україні будуть запроваджені й стануть доступними інструменти перевірки. Дізнайтеся більше про ці правила.
Визнання водійських посвідчень, виданих поза ЄС, відрізняється у різних країнах Союзу. Перелік джерел, які інформують про іноземні посвідчення водія в країнах ЄС, доступний на карті, що нижче.
Інформація про державні органи та варіанти проїзду
На цій карті, натиснувши на країну, Ви знайдете корисну інформацію про національні органи влади в країнах ЄС, до яких Ви можете звернутися щодо тимчасового захисту, а також інформацію про подорожі, охорону здоров'я або підтримку зайнятості.
Карта також містить локації, які показують приміщення для прийому, трансферні центри або пропонують додаткову інформацію про Вашу поїздку й перебування у ЄС.