Támadás a béke és a demokrácia ellen
Egy évvel ezelőtt, 2022. február 24-én az orosz haderők teljes körű inváziót indítottak Ukrajna ellen. Oroszország agressziós háborúja halált és pusztítást hozott Ukrajnában.
Ukrajna kontinensünk középpontjává vált. Hiszen ez az a hely, ahol az értékeinkért és szabadságunkért küzdenek, ahol Európa jövője íródik.
Amikor az orosz csapatok megtámadták Ukrajnát, sokan tartottak attól, hogy az ország nem lesz képes sokáig ellenállni, és el fog esni. Ám pontosan ennek az ellenkezője történt az elmúlt évben. Az ukrán nép óriási bátorsága bámulatba ejtette a világot. Folytatódik az agresszorral szembeni ellenállás, amelyet az Európai Unió eltökélten támogat.
Az ukrajnai infrastruktúra és polgári lakosság ellen Oroszország által elkövetett barbár támadások miatt sok ukrán kényszerült arra, hogy alagsorokban, pincékben keressen menedéket, ahol nincs se áram, se gáz, se folyóvíz. Emellett országszerte számos iskolát ért bombatalálat, ami ellehetetlenítette a tanítást.
A háború hatása a mindennapi életre
Amikor először kezdtek záporozni az orosz bombák Ukrajna településeire, a polgári lakosság mindent megtett, hogy amennyire csak lehet, folytassa a mindennapi életét, dacolva a veszéllyel és a zűrzavarral. De néhány hónap alatt a háború és a nem szűnő erőszak ellehetetlenített mindenfajta hétköznapi tevékenységet, mely korábban magától értetődő volt: lemenni a sarki közértbe kenyérért, elvinni a gyerekeket az iskolába.
Fejet hajtunk a bátor ukránok előtt
A számok és a statisztikák önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy teljes képet kapjunk a háborút elszenvedő emberek mindennapjairól. Ezért közreadunk néhány beszámolót azoktól, akik a leginkább megszenvedték az Oroszország által végrehajtott atrocitásokat.
- Nina Bilecka története, aki naplót vezetett a csernihivi bombázások idején
- Az iskolaépületben berendezett óvóhely – Harkiv háború idején
- A pékséget üzemeltető Viktor Tkacsov története, aki a nehézségek dacára ingyen adott kenyeret kórházaknak, időseknek és a katonaságnak
- Tonja elmenekült Odesszából, és az EU-ban talált menedéket. Beszámol a segítségről, melyet az elmúlt évben kapott, és elmondja, abban reménykedik, hogy egy nap visszatérhet Ukrajnába, és részt vehet hazájának újjáépítésében.

A háború kitörésekor Julija 36 hetes terhes volt. A terhesség ilyen kései szakaszában túl kockázatos lett volna útra kelni. Ráadásul Julija a férje oldalán akart maradni, aki csatlakozott a helyi területvédelmi egységhez. Azt akarta, hogy párja legalább egyszer a karjaiban tarthassa újszülött gyermekét.
Mindaddig segítjük Ukrajnát, amíg erre szükség van
Attól a naptól kezdve, hogy Oroszország indokolatlan és jogsértő háborút indított Ukrajna ellen, az Európai Unió és szövetségesei egységet alkotva, töretlenül támogatják Ukrajnát. A háború kezdete óta az Európai Unió 67 milliárd euró összegű gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújtott Ukrajnának.
A háború időtartama alatt és azt követően is folytatódni fog a Kijevnek nyújtott támogatás.
Bővebben arról, hogyan segíti az EU Ukrajnát
Másrészről az Európai Unió diplomáciai eszközökkel és szigorú szankciók révén fenntartja az orosz kormányra gyakorolt nyomást.
Szoros politikai együttműködés
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke és a biztosi testület 15 tagja 2023. február 2-án Kijevbe utazott, és részt vett a testület és az ukrán kormány között első ízben megrendezett találkozón. Ez a találkozó egyértelműen jelezte, hogy az EU szilárdan elkötelezett Ukrajna támogatása mellett.
Az EU minden eddiginél szorosabb politikai együttműködést folytat Ukrajnával a következő területeken:
- az Ukrajna uniós csatlakozása érdekében megkezdett munka,
- Ukrajna hozzáférése az egységes piachoz,
- az ukrajnai villamosenergia-hálózat szinkronizálása az európai hálózattal,
- a barangolási díjakra vonatkozó európai uniós szabályok alkalmazása,
- gyermekvédelem.
A háború hatása Európában és Európán kívül
Oroszország agressziós háborúja világszerte érezteti a hatását, és különösen a legkiszolgáltatottabbakat sújtja. Az ukrán infrastruktúrában bekövetkezett károk világszerte emberek millióinak élelmezését veszélyeztetik.
Az Európai Unió lépéseket tesz annak érdekében, hogy a nemzetközi együttműködés révén helyreálljon a globális élelmezésbiztonság. Emellett humanitárius segítségnyújtást és támogatást mozgósít a leginkább érintett mezőgazdasági termelők számára.
Ukrajna szebb jövőjének megalapozása
Az Ukrajna és népe iránt tanúsított uniós szolidaritás szemernyit sem hagyott alább. Tisztában vagyunk azzal, hogy nemcsak az ukrán nép jövője, hanem az egész európai kontinens jövője forog kockán. A szabadság és a demokrácia elválaszthatatlan az európai szellemiségtől, és ezekből sosem fogunk engedni.
Szilárd meggyőződésünk, hogy Ukrajna győzedelmeskedni fog, hiszen az igazság az ő oldalán áll. Amikor ez bekövetkezik, az Európai Unió Ukrajna mellett áll majd, és segíteni fogja az országot a talpra állás, a helyreállítás és az újjáépítés során.
Megvan bennünk a politikai akarat ahhoz, hogy felelősségre vonjuk a bűncselekmények és az agresszió elkövetőit. Az EU – amellett, hogy továbbra is támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróság munkáját – kész együttműködni a nemzetközi közösséggel olyan ad hoc nemzetközi vagy különös hatáskörű „hibrid” törvényszék létrehozásában, amelynek célja Oroszország agressziós bűntetteinek kivizsgálása és az elkövetők büntetőeljárás alá vonása. A bizonyítékgyűjtés koordinálását elősegítendő létre fogunk hozni egy, az Ukrajna elleni agresszió bűntettével kapcsolatos büntetőeljárással foglalkozó, hágai székhelyű nemzetközi központot.