Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною
From the left, Ursula von der Leyen, Volodymyr Zelensky, and Denys Shmyhal

Спільне засідання Колегії європейських комісарів та Уряду України

Разом з народом України

Сьогоднішній візит Колегії до Києва є непомильним сигналом, котрий ЄС надсилає Україні й поза її межі, про нашу колективну силу та рішучість перед лицем варварської російської агресії. Ми й надалі підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно. І ми й надалі змушуватимемо Росію платити тяжку ціну, доки вона не припинить агресію. Україна може розраховувати на те, що Європа допоможе відбудувати стійкішу державу, яка успішно розвивається на шляху до ЄС.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн

Відеозаписи прес-конференцій

Ключові результати

2 лютого 2023 року Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вирушила до Києва в супроводі 15 комісарів для першого в історії засідання Колегії та Уряду України.

Це засідання наочно демонструє непохитне зобов'язання ЄС підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, зокрема шляхом нового пакету допомоги в розмірі 450 мільйонів євро на 2023 рік, про який було оголошено під час візиту. З урахуванням цього, ЄС, його держави-члени та європейські фінансові інституції надали Україні від початку агресії з боку Росії близько 50 мільярдів євроОкрім цього, Комісія працює над тим, щоб отримати внесок в 1 мільярд євро для швидкого відновлення.

Засідання Колегії та Уряду під співголовуванням Прем'єр-міністра Шмигаля і Голови фон дер Ляєн підбило підсумки поточної підтримки України з боку ЄС у різних сферах, включно з фінансовою, гуманітарною, енергетичною, бюджетною підтримкою, а також дипломатичним сприянням. Крім того, було вивчено зусилля України у сфері реформ з метою просування на шляху до ЄС, а також окреслено подальші кроки з посилення галузевої співпраці. Водночас відбувалися дискусії і про те, як змусити Росію заплатити за скоєні нею варварські руйнування, зокрема про майбутній десятий пакет санкцій.

Голова фон дер Ляєн також зустрілася з Президентом Зеленським, щоб обговорити ключові питання взаємодії між Україною та ЄС.

Основні напрямки підтримки та співпраці

Circular Graphic
Подальша підтримка з боку ЄС

Окрім макрофінансової допомоги на 2023 рік у обсязі до 18 мільярдів євро, ЄС оголосив про ще 450 мільйонів євро допомоги, яка передбачає:

  • 305 мільйонів євро у вигляді двосторонньої підтримки з метою підвищення стійкості України та підтримки реформ
  • 145 мільйонів євро у вигляді гуманітарної допомоги
Circular Graphic
Екстрена підтримка енергетики

ЄС надає Україні життєво важливу підтримку для подолання особливих труднощів у енергетичній галузі. Під цим слід розуміти:

  • надання 2400 додаткових генераторів, зверх 3000, вже доставлених від початку агресії
  • 157,5 мільйонів євро від Фонду підтримки енергетики України, створеного Енергетичним співтовариством
  • 35 мільйонів закуплених ЄС світлодіодних ламп, які допоможуть українцям скоротити споживання енергії
Circular Graphic
Економічне співробітництво і доступ до єдиного ринку

Комісія продовжує допомагати Україні в отриманні всіх переваг, передбачених Угодою про асоціацію, включно з Угодою про поглиблену і всеосяжну вільну торгівлю, зокрема завдяки:

  • Законопроєкту, що продовжує зупинення ввізного мита на український експорт після червня 2023 року
  • Пріоритетному плану дій на 2023-2024 роки – дорожній карті для полегшення доступу України до єдиного ринку
  • Роумінгу – продовженню на шість місяців добровільних заходів операторів ЄС та України для доступних або безкоштовних дзвінків між ЄС та Україною
Circular Graphic
Стратегічне партнерство у сфері біометану, водню та інших синтетичних газів

Це партнерство поширить поточну енергетичну співпрацю між ЄС та Україною на відновлювані гази, як-от біометан, водень та інші синтетичні гази і гази, отримані шляхом сталого виробництва. Воно підтверджує зобов'язання обох сторін зменшити залежність від імпорту викопного палива, особливо російського газу, і працювати в напрямку кліматичної нейтральності.

Circular Graphic
Підтримка реформ і посилення відповідності до ЄС

Окрім того, було обговорено пріоритети реформ та кроки, необхідні для подальшого узгодження законодавства України з правовою базою (acquis) ЄС.

Комісія також оголосила, що Україна приєднається до ключових програм ЄС:

  • Комісія та Україна підписали угоду про асоційовану участь у Програмі єдиного ринку, яка надає Україні підтримку в сфері бізнесу, полегшує доступ до ринків, сприятливого бізнес-середовища, сталого зростання та інтернаціоналізації.
  • Найближчим часом розпочнуться дискусії про приєднання України до інших ключових програм ЄС, як-от механізм «З'єднуємо Європу», котрі можуть підтримати Україну у приєднанні її енергетичної, транспортної та цифрової інфраструктури до ЄС.

Нова ініціатива «Фенікс» стимулюватиме діяльність Нового європейського Баухауса щодо підтримки України у відбудові її міст у сталий та інклюзивний спосіб. Вона негайно мобілізує щонайменше 7 мільйонів євро, зокрема з метою напрацювання для українських міст передового досвіду з реконструкції та обміну ним.

Circular Graphic
Поглиблення співпраці у сфері наукових досліджень

Асоційована участь України у програмі «Горизонт Європа» і в дослідницькій та навчальній програмі Євратома є ключовим інструментом збереження й розвитку її дослідницької та інноваційної екосистеми.

Комісія також відкриє у Києві офіс програми «Горизонт Європа», щоб просувати можливості фінансування від ЄС, і запропонує технічну підтримку українським дослідникам та новаторам.

Circular Graphic
Відновлення та відбудова

У січні 2023 року була започаткована міжвідомча Координаційна платформа донорів для координації короткострокової і довгострокової підтримки від міжнародних донорів та фінансових інституцій для сприяння українській економіці.

Історії людей

Civilian infrastructure including power plants, radio towers and bridges, has been destroyed in the war. The impact of such attacks will have long-lasting consequences.

Переміщені жінки й діти попри все сподіваються одного дня повернутися на Батьківщину – історії від «Людини в біді».

 

Zina and a group of kids in the metro station in Karkhiv, Ukraine

Ховаючись на станції харківського метро, Зіна допомагала дітям, які рятувалися від війни, – приносила іграшки і навчальні матеріали.

Галерея для ЗМІ

Документи

  • Factsheet
  • Directorate-General for Communication

Factsheets related to EU-Ukraine College to Government meeting