Направо към основното съдържание
Солидарност на ЕС с Украйна
Getty Images / Sergei Supinsky
Механизъм за Украйна

Подкрепа за възстановяването и реконструкцията на Украйна и усилията ѝ за присъединяване към ЕС

Какво представлява механизмът за Украйна?

За да подпомогне усилията на Украйна за възстановяване, реконструкция и модернизация, ЕС ще стартира нов механизъм за подкрепа за периода 2024—2027 г. Механизмът за Украйна е специален инструмент, който ще позволи на ЕС да предостави на Украйна стабилна и предвидима финансова подкрепа в размер до 50 млрд. евро през този период.  

Механизмът подчертава твърдия ангажимент на ЕС да подкрепя Украйна в контекста на продължаващата агресивна война на Русия и по пътя ѝ към членство в ЕС. 

„Европа ще бъде на страната на Украйна всеки ден от войната и всеки ден след това. Европа държи на думата си. Ще продължим да предоставяме така необходимото финансиране и предвидимост за нашия смел партньор, стремящ се към членство в ЕС.“

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Цели на механизма

  • Подкрепа на възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна

  • Подкрепа за посрещане на нуждите на Украйна от финансиране, за да може правителството да продължи да предоставя публични услуги

  • Мобилизиране на инвестиции в частния сектор на Украйна с цел бързо икономическо възстановяване и реконструкция

  • Подпомагане на Украйна да осъществи необходимите реформи по пътя ѝ към членство в ЕС

  • Подпомагане на украинското общество да се справи със социалните последици от войната

Как функционира механизмът?

Механизмът е организиран около три стълба: 

Как ще се финансирана подкрепата?

За да финансира заемите за Украйна, до края на 2027 г. Европейският съюз ще набере до 33 млрд. евро на финансовия пазар чрез емитиране на облигации на ЕС в рамките на единната стратегия за финансиране.  

Безвъзмездните средства ще се финансират чрез годишния бюджет на ЕС в рамките на нов специален инструмент, наречен резерв за Украйна. Този инструмент ще бъде мобилизиран всяка година като част от годишната бюджетна процедура, като се взема предвид напредъкът на Украйна в изпълнението на реформите и използването на инвестициите.

Какви са условията за подкрепата?

За да получи подкрепата, Украйна трябва да изпълни своя план за възстановяване и реформи и също така да: 

  • поддържа демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система 
  • отстоява върховенството на закона 
  • зачита правата на човека, включително правата на хората, принадлежащи към малцинства. 

След като Комисията установи, че условията са изпълнени, средствата ще се предоставят на Украйна по фиксиран график на всяко тримесечие. Докато се въвеждат елементите на механизма, ЕС може да предоставя на Украйна незабавна подкрепа в размер до 1,5 млрд. евро на месец за ограничен период от време. 

Европейската комисия и Украйна ще трябва да защитават финансовите интереси на ЕС чрез борба с измамите, корупцията и конфликтите на интереси. Специален одитен съвет ще подпомага Комисията, като докладва редовно за средствата, които се изразходват за постигане на целите на механизма. 

Освен това Европейският съвет може ежегодно да провежда дебат относно прилагането на механизма въз основа на доклад на Комисията. Ако е необходимо, след две години Европейският съвет ще прикани Комисията да представи предложение за преразглеждане на механизма в контекста на следващия дългосрочен бюджет на ЕС. Също така поне на всеки четири месеца ще се провежда редовен диалог с Европейския парламент относно механизма за Украйна.

Хронология

  1. 28 юни 2024 г.

    Комисията отпуска допълнителни 1,9 млрд. евро на Украйна под формата на предварително финансиране по механизма за Украйна, с което общата подкрепа от ЕС, която вече е предоставена на страната, възлиза на 7,9 млрд. евро.

  2. 11 юни 2024 г.

    ЕС подписва нови гаранционни споразумения в подкрепа на възстановяването и реконструкцията на Украйна. Споразуменията, обявени по време на Конференцията за възстановяването на Украйна, провела се в Берлин през 2024 г., се отнасят до гаранции и безвъзмездни средства в размер на 1,4 млрд. евро и са първите подписани по линия на инвестиционната рамка на механизма. 

  3. 24 април 2024 г.

    Комисията изплаща втория транш извънредно мостово финансиране за Украйна в размер на 1,5 млрд. евро по линия на механизма за Украйна .

  4. 18 април 2024 г.

    ЕС създава инвестиционната рамка за Украйна, за да стимулира инвестициите във възстановяването и реконструкцията на страната.

  5. 15 април 2024 г.

    Комисията одобрява плана за Украйна — всеобхватната стратегия за реформи и инвестиции в Украйна през следващите 4 години. 

  6. 6 февруари 2024 г.

    Европейският парламент и Съветът постигат политическо споразумение относно механизма за Украйна, предложен от Комисията през юни 2023 г.