Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною
Getty Images / Sergei Supinsky
Інструмент «Ukraine Facility»

Підтримка відновлення та відбудови України на шляху до членства в ЄС

Що таке інструмент «Ukraine Facility»?

Щоб допомогти Україні в зусиллях з відновлення, відбудови й модернізації, ЄС започаткує новий механізм підтримки на 2024–2027 роки. «Ukraine Facility» — це спеціальний інструмент, який дозволить ЄС протягом згаданого періоду надавати Україні передбачувану й гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро.  

Інструмент «Ukraine Facility» підкреслює зобов’язання ЄС підтримувати Україну в умовах російської агресивної війни, що триває, а також на її шляху до членства в ЄС. 

Європа буде на боці України протягом кожного дня війни і кожного дня після неї. Європа вірна своєму слову. Ми і надалі надаватимемо нашому мужньому партнеру і майбутньому члену вкрай необхідне фінансування та передбачуваність.

Урсула фон дер Ляєн, Голова Європейської комісії

Цілі інструмента «Ukraine Facility»

  • Підтримати Україну у відновленні, відбудові та модернізації.

  • Підтримати фінансування України, щоб дозволити уряду безперервно надавати публічні послуги.

  • Мобілізувати інвестиції в приватний сектор України для відновлення економіки та відбудови.

  • Підтримати Україну в реформуванні, необхідному на її шляху вступу до ЄС.

  • Підтримати українське суспільство в цілому, допомагаючи подолати соціальні наслідки війни.

Як працює інструмент «Ukraine Facility»?

Інструмент «Ukraine Facility» організовано навколо трьох компонентів: 

Яким чином буде фінансуватися підтримка?

Щоб фінансувати кредити для України, Європейський Союз до кінця 2027 року залучить на фінансовому ринку 33 мільярди євро шляхом випуску облігацій ЄС через єдину стратегію фінансування.  

Гранти фінансуватимуться з річного бюджету ЄС за новим спеціальним інструментом під назвою «Резерв для України». Цей інструмент залучатиметься щороку як частина річної бюджетної процедури, щоб врахувати успіхи, які робить Україна у втіленні реформ та використанні інвестицій.

Якими є умови підтримки?

Для отримання підтримки Україна має втілити свій план відновлення й реформ, а також зберегти: 

  • демократичні механізми, зокрема багатопартійну парламентську систему; 
  • верховенство права; 
  • права людини, зокрема права осіб, що належать до меншин. 

Коли Комісія зможе перевірити, що ці умови виконані, платежі Україні відбуватимуться щоквартально за встановленим графіком. Доки впроваджуються складові інструмента «Ukraine Facility», ЄС може впродовж обмеженого часу надавати Україні екстрену підтримку на суму до 1,5 мільярда євро на місяць. 

Європейська комісія та Україна повинні будуть захистити фінансові інтереси ЄС, запобігаючи шахрайству, корупції та конфліктам інтересів. Спеціальна аудиторська рада допомагатиме Комісії, регулярно звітуючи про кошти, витрачені на досягнення цілей інструмента «Ukraine Facility». 

Крім того Європейська рада, на підставі звіту Єврокомісії, може щорічно проводити дебати щодо реалізації інструмента «Ukraine Facility». Якщо буде потрібно, Європейська рада за два роки запропонує Комісії внести пропозицію про перегляд інструмента «Ukraine Facility» в контексті нового довгострокового бюджету ЄС. Також не менш ніж раз на чотири місяці відбуватиметься регулярний діалог з Європейським парламентом щодо інструмента «Ukraine Facility».

Хронологія подій

  1. 28 червня 2024 року

    Комісія виплачує Україні додаткові 1,9 млрд євро попереднього фінансування у рамках інструмента «Ukraine Facility», завдяки чому загальна підтримка, вже передана від ЄС Україні, становить 7,9 млрд євро.

  2. 11 червня 2024 року

    ЄС підписує нові гарантійні угоди для підтримки відновлення та відбудови України. Угоди, про які оголосили під час берлінської Міжнародної конференції 2024 року з питань відновлення України, передбачають гарантії й гранти на суму 1,4 мільярда євро; вони є першими, підписаними за інвестиційними рамками інструмента «Ukraine Facility». 

  3. 24 квітня 2024 року

    Європейська комісія виплачує Україні через інструмент «Ukraine Facility» другий транш виняткового перехідного фінансування у 1,5 мільярда євро.

  4. 18 квітня 2024 року

    ЄС запроваджує Рамкову інвестиційну програму України, щоб стимулювати інвестиції у відновлення й відбудову цієї країни.

  5. 15 квітня 2024 року

    Комісія схвалює План України — українську стратегію реформ та інвестицій на наступні чотири роки. 

  6. 6 лютого 2024 року

    Європейський парламент і Рада досягають політичної згоди щодо інструмента «Ukraine Facility», вперше запропонованого Комісією в червні 2023 року.