Skip to main content
Логотип Європейської Комісії
Солідарність ЄС з Україною

Допомога ЄС Україні

Ця інформація також доступна: Ukrainian | українська | Russian | русский

In focus

Потужні й всеосяжні заходи реагування ЄС

Від початку російської агресії ЄС, його держави-члени та фінансові інституції мобілізували понад 19 мільярдів євро на підтримку загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України. Це відбувалось у вигляді макрофінансової допомоги, бюджетної підтримки, екстреної допомоги, реагування на кризи та гуманітарної допомоги. Наразі готується до 3 мільярдів євро додаткової макрофінансової допомоги.

Окрім того, у рамках Європейського фонду миру було втілено заходи військової допомоги на суму в 3,1 мільярди євро. Їх буде використано на відшкодування державам-членам їхньої військової підтримки України в натурі.

In order to continue supporting Ukraine, on 9 November 2022, the Commission proposed the MFA+ support package for Ukraine of up to €18 billion, with stable, regular and predictable financial assistance – averaging €1.5 billion per month – which would help cover a significant part of Ukraine's short-term funding needs for 2023.

Гуманітарна допомога

523 мільйонів євро було виділено на програми гуманітарної допомоги для підтримки цивільних осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні. Із цих коштів 485 мільйонів євро призначено Україні, а 38 мільйонів євро – Молдові, для допомоги людям, які рятуються від агресії. Ця гуманітарна допомога від ЄС передбачає забезпечення продуктами харчування, водою, медичними послугами, притулком та допомогою в задоволенні базових потреб таких осіб.

Також 332 мільйони євро підуть на програму екстреної допомоги, спрямовану на те, щоб забезпечити доступ до основних товарів та послуг, як-от освіта, охорона здоров'я і їжа. Водночас вона допомагає захистити населення, як внутрішньо переміщених осіб, так і приймаючі громади, підтримати малі та середні підприємства і сільське господарство. Іншою важливою ціллю є відбудова дрібної цивільної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки і посилення кібербезпеки, свобода ЗМІ та дії, спрямовані за запобігання дезінформації. Попередні проєкти, що наразі тривають, вартістю в 185 мільйонів євро, були скориговані для задоволення нагальних потреб на місцях.

 

Механізм цивільного захисту ЄС

31 країна
запропонувала свою допомогу
Понад 70000 тонн
допомоги в натурі було доставлено до України

Через Механізм цивільного захисту ЄС ми спрямовуємо допомогу Україні від 31 країни: від 27 держав-членів ЄС, Норвегії, Туреччини, Північної Македонії та Ісландії. Це включає життєво необхідні товари, як-от ліки, продукти харчування і предмети притулку, а також стратегічне обладнання, наприклад, пожежні машини, електрогенератори, автомобілі швидкої допомоги та мобільні лікарні.

Логістичні центри екстреної допомоги та допомога в рамках rescEU

У зв'язку зі зростанням потреб у геометричній прогресії, ми мобілізували для України медичне обладнання і обладнання для притулків, а також спеціалізоване обладнання із резервів rescEU, розміщених у Німеччині, Угорщині, Нідерландах, Греції, Румунії, Швеції й Данії, для реагування на ризики для громадського здоров’я, як-от хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні загрози. Допомога із резервів rescEU, загальною фінансовою вартістю майже 34 мільйони євро, включає житлові модулі, захисні костюми, дезактиватори, легеневі вентилятори, інфузійні насоси, монітори стеження за станом пацієнта, ультразвукове обладнання тощо. ЄС координує медичну евакуацію українських пацієнтів, які потребують невідкладного лікування, перевівши понад 1 000 пацієнтів до лікарень в усій Європі для отримання спеціалізованої допомоги. У вересні в Жешуві (Польща) був відкритий новий центр ЄС з медичної евакуації українських пацієнтів. Даний центр запропонує безпечне розміщення пацієнтів, які прибувають з України, перш ніж вони будуть перевезені на лікування до шпиталю іншої європейської країни.

Крім того, Комісія створила логістичні центри цивільного захисту в Польщі, Румунії і Словаччині, щоб якомога швидше надавати необхідну допомогу Україні. Такі центри акумулюватимуть і розподілятимуть допомогу, яка надається в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. 

Механізм тимчасового захисту

Тимчасовий захист означає:

 • право на проживання
 • доступ до ринку праці на умовах політики ринку праці держав-членів ЄС
 • забезпечення житлом
 • соціальну допомогу
 • медичну або іншу допомогу
 • діти та підлітки без супроводу мають право на призначення законних опікунів і на доступ до освіти.

Інформація для людей, які рятуються від війни

Шляхи солідарності

Комісія окреслила план дій зі створення «Шляхів солідарності», щоб забезпечити Україні можливість експортувати зерно, а також імпортувати необхідні їй товари – від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив. 

Починаючи з травня «Шляхи солідарності»:

 • допомогли експортувати з України понад 12,5 мільйонів тонн, що принесло Україні необхідний дохід і дозволило доставити зерно до країн, які його потребують
 • тільки у вересні було експортовано, загалом, 6,6 мільйонів тонн сільськогосподарської продукції: 2,6 мільйони тонн «Шляхами солідарності» і 4 мільйони тонн Чорним морем
 • надано технічну підтримку Україні, Молдові та країнам ЄС, щоб полегшити та прискорити перевезення і усунути «вузькі місця» на кордоні
 • створено передумови для укладення угоди про вантажні перевезення між Україною і Молдовою, яка була підписана 29 червня 2022 року, щоб полегшити транзит і перевезення між країнами.

Інші види підтримки

 • В енергетичній галузі, електромережа України була синхронізована з ЄС. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну в енергетичній галузі, забезпечуючи реверсні потоки газу в цю державу. Україна також зможе скористатися спільною закупівлею ЄС газу, зрідженого природного газу і водню.
 • Комісія запропонувала зупинити на один рік імпортні мита на увесь український експорт до ЄС. Дана пропозиція також передбачає зупинення на один рік усіх антидемпінгових та захисних заходів ЄС щодо українського експорту сталі. Цей далекосяжний крок покликаний сприяти збільшенню експорту України до ЄС і полегшенню складного становища українських виробників та експортерів.
 • Комісія закликала європейських операторів зв’язку продовжити дію угоди про зупинення або значне зниження вартості будь-яких послуг роумінгу для українців у ЄС, яка діє протягом останніх 3 місяців.
 • Від початку війни ЄС посилив свою невідкладну допомогу для зміцнення кіберстійкості України, надавши 10 мільйонів євро у вигляді обладнання, програмного забезпечення та іншої пов'язаної з цим підтримки. Ще 15 мільйонів євро із пакету в розмірі 330 мільйонів євро було надано для підтримки стійкої цифрової трансформації.
 • ЄС надає підтримку шляхом гарантій ЄС, виданих фінансовими інституціями, як-от ЄІБ та ЄБРР. Це має забезпечити українському уряду можливість кредитування, а компаніям дозволяє пропонувати життєво важливі послуги.

Підтримка майбутньої відбудови

Ukraine public administration building

Щоб відновити Україну після війни, будуть потрібні великі глобальні фінансові зусилля. Зусилля з відбудови повинні бути очолені українською владою у тісному партнерстві з ЄС і ключовими партнерами, як-от «Велика сімка» і «Велика двадцятка», а також з міжнародними фінансовими інституціями та міжнародними організаціями.

Також було оголошено міжнародну координаційну платформу – «Платформу відбудови України», яку очолюють Комісія та український уряд. Ця платформа відповідатиме за реалізацію плану відбудови, укладеного і втіленого Україною, за підтримки адміністративного потенціалу і технічної допомоги з боку ЄС. Вона об'єднає партнерів і організації, які надають допомогу, включно з державами-членами ЄС, інших двосторонніх і багатосторонніх партнерів та міжнародні фінансові інституції. Український парламент і Європейський парламент братимуть участь у якості спостерігачів.

Для підтримки плану відбудови Комісія запропонувала створити Фонд ‘RebuildUkraine’ як основний правовий інструмент підтримки з боку ЄС, шляхом поєднання грантів і кредитів. Він буде вбудований в бюджет ЄС, тим самим забезпечуючи прозорість, підзвітність і належне фінансове управління цією ініціативою, з чітким зв'язком з інвестиціями та реформами.

Детальніше про відбудову України

Документи