Skip to main content
Логотип Європейської Комісії
Солідарність ЄС з Україною

Допомога ЄС Україні

Ця інформація також доступна: English | англійська | Russian | русский

Потужні й всеосяжні заходи реагування ЄС

Від початку агресивної війни з боку Росії, ЄС, його держави-члени та фінансові інституції, керуючись підходом «Команда Європи», виділяють 37,8 мільярдів євро на підтримку загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України. Це відбувалося у вигляді макрофінансової допомоги, бюджетної підтримки, екстреної допомоги, реагування на кризи та гуманітарної допомоги.

Окрім того, заходи військової допомоги сягнули майже 15 мільярдів євро, зокрема у рамках Європейського інструменту підтримки миру мобілізовано 5,6 мільярди євро.

Таким чином, загальна підтримка, надана Україні від початку російської агресії, становить близько 53 мільярд євро. Разом з ресурсами, виділеними для того, щоб допомогти державам-членам задовольнити потреби українців, які рятуються в ЄС від війни, загальна підтримка України та українців становить близько 70 мільярдів євро.

У рамках зобов'язань, висловлених під час засідання Колегії та Уряду і на саміті ЄС – Україна, ЄС мобілізує для швидкого відновлення України 1 мільярд євро допомоги. Фінансування відбуватиметься за рахунок Інструмента сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва і кредитів від Європейського інвестиційного банку.

Щоб і надалі підтримувати Україну, ЄС надає у 2023 році безпрецедентний пакет підтримки у розмірі до 18 мільярдів євро у вигляді винятково пільгових кредитів, з яких вже було сплачено 7,5 мільярдів євро.

Гуманітарна допомога та цивільний захист

32 країни
запропонували свою допомогу
Понад 89000 тонн
допомоги в натурі було доставлено до України

У 2022 році ЄС мобілізував 330 мільйонів євро на програму екстреної допомоги, котра сприяла забезпеченню доступу до основних благ і послуг, як-от освіта, охорона здоров'я і їжа. Водночас вона допомогла захистити населення, як внутрішньо переміщених осіб, так і приймаючі громади, підтримати малі та середні підприємства і сільське господарство. Іншою важливою ціллю є відбудова дрібної цивільної інфраструктури, гарантування енергетичної безпеки і посилення кібербезпеки, свобода ЗМІ та дії, спрямовані на запобігання дезінформації. Попередні проєкти, що наразі тривають, вартістю в 192 мільйонів євро, були скориговані для задоволення нагальних потреб на місцях.

Логістичні центри екстреної допомоги та допомога із резерву rescEU

У зв'язку зі зростанням потреб у геометричній прогресії, ми мобілізували із запасів резерву rescEU медичні засоби, модулі тимчасового житла і генератори електроенергії, а також спеціалізоване обладнання для реагування на ризики для громадського здоров’я, як-от хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні загрози. Допомога із резервів rescEU, загальною фінансовою вартістю понад 97 мільйонів євро, включає житлові модулі, захисні костюми, дезактиватори, легеневі вентилятори, інфузійні насоси, монітори стеження за станом пацієнта, ультразвукове обладнання, електрогенератори тощо. ЄС координує медичну евакуацію українських пацієнтів, які потребують невідкладного лікування, перевівши понад 2100 пацієнтів до лікарень в усій Європі для отримання спеціалізованої допомоги. У вересні 2022 року в Жешуві (Польща) був відкритий центр ЄС з медичної евакуації українських пацієнтів. Даний центр пропонує безпечне розміщення пацієнтів, які прибувають з України, перш ніж вони будуть перевезені на лікування до шпиталю іншої європейської країни.

Крім того, Комісія створила логістичні центри цивільного захисту в Польщі, Румунії і Словаччині, щоб якомога швидше надавати необхідну допомогу Україні. Такі центри акумулюватимуть і розподілятимуть допомогу, яка надається в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. 

21 квітня – Україна приєдналася до Механізму цивільного захисту ЄС – системи європейської солідарності, яка допомагає країнам, що потерпають від катастроф.

Механізм тимчасового захисту

Шляхи солідарності

У рамках заходів Європейського Союзу у відповідь на російську агресію проти України, Європейська комісія та прикордонні держави-члени ЄС заснували 12 травня 2022 року шляхи солідарності між Україною та ЄС. Шляхи солідарності є важливими коридорами для українського аграрного експорту, а також експорту та імпорту інших товарів.

Починаючи з травня шляхи солідарності:

  • допомогли експортувати з України приблизно 32 мільйони тонн сільськогосподарської продукції (зерно, олійні культури та супутні товари), що принесло Україні необхідний дохід і дозволило доставити зерно до країн, які його потребують
  • надали технічну підтримку Україні, Молдові та країнам ЄС, щоб полегшити та прискорити перевезення і усунути «вузькі місця» на кордоні
  • створили передумови для укладення угоди про вантажні перевезення між Україною і Молдовою, яка була підписана 29 червня 2022 року, щоб полегшити транзит і перевезення між країнами.

Для підтримки і подальшого збільшення потенціалу шляхів солідарності, ЄС мобілізував значні інвестиції за допомогою різних програм, які діють на рівні ЄС і на національному рівні. Необхідно продовжувати адміністративне і оперативне сприяння, в тому числі упорядкування процедур перетину кордону, а також потрібно більше фінансування.

У листопаді Комісія терміново виділила 250 мільйонів євро грантів на розширення шляхів солідарності. У короткостроковій перспективі це підтримає швидкі поліпшення, зокрема завдяки мобільному обладнанню, щоб скоротити час очікування і поліпшити переміщення через прикордонні пункти пропуску та шляхи доступу до них. У середньостроковій перспективі Комісія мобілізує механізм «Сполучення Європи» / Connecting Europe (CEF) та 50 мільйонів євро на підтримку розвитку інфраструктури, необхідної для подальшого збільшення потужності шляхів солідарності.

Допомога українським школярам

Підтримка енергетичної галузі

В енергетичній галузі, електромережа України була синхронізована з ЄС. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну в енергетичній галузі, забезпечуючи реверсні потоки газу в цю державу. Україна також зможе скористатися спільною закупівлею ЄС газу, зрідженого природного газу і водню.

ЄС надає 2500 додаткових генераторів, зверх 3000, вже доставлених від початку війни. Для покриття нагальних потреб в енергетичній галузі, на вимогу Європейської комісії було виділено приблизно 194 мільйони євро у рамках Фонду підтримки енергетики України, створеного Енергетичним співтовариством. ЄС також постачає Україні 35 мільйонів світлодіодних ламп.

Підтримка у вигляді військового оснащення та підготовки кадрів

У рамках Європейського інструменту підтримки миру мобілізовано 5,6 мільярди євро для сприяння поставкам військового оснащення Збройним силам України. Крім того, Місія ЄС з військової допомоги на підтримку України вирішує невідкладні та довгострокові потреби Збройних сил України. Військова допомога Україні з боку ЄС, що надається Європейським інструментом підтримки миру і безпосередньо державами-членами ЄС, становить близько 15 мільярдів євро.

Крім того, Комісія ухвалила Закон про підтримку виробництва боєприпасів, спрямований на термінове постачання боєприпасів і ракет в Україну і на допомогу державам-членам у поповненні їхніх запасів. Запроваджуючи цілеспрямовані заходи, включно з фінансуванням, цей закон має на меті нарощування виробничих потужностей ЄС та усунення поточної нестачі боєприпасів і ракет, а також їхніх складових.

Згаданий законопроєкт нового регламенту передбачає:

  • інструмент для фінансової підтримки зміцнення виробничих потужностей Союзу щодо відповідної оборонної продукції;
  • механізм виявлення, моніторингу та кращого прогнозування вузьких місць у цих ланцюжках постачання;
  • запровадження тимчасової нормативно-правової бази з метою усунення дефіциту постачання боєприпасів.  

Інші види підтримки

  • У травні 2023 року ЄС поновив зупинення дії всіх митних зборів, квот і заходів торговельного захисту щодо українського експорту до ЄС ще на рік – до червня 2024 року.
  • Комісія закликала європейських операторів зв’язку продовжити дію угоди про зупинення або значне зниження будь-яких тарифів на роумінг для українців у ЄС.
  • У лютому 2023 року Комісія та Україна підписали угоду про асоційовану участь України у Програмі єдиного ринку. Ця угода забезпечить Україні підтримку бізнесу, полегшить доступ до ринків, сприятливого бізнес-середовища, сталого зростання та інтернаціоналізації.
  • Незабаром розпочнеться обговорення долучення України до інших ключових програм ЄС, як-от механізм «Сполучення Європи», котрі можуть сприяти Україні у приєднанні її енергетичної, транспортної та цифрової інфраструктури до ЄС.
  • Асоційована участь України у програмі «Горизонт Європа» і в дослідницькій та навчальній програмі Євратома є ключовим інструментом збереження й розвитку дослідницької та інноваційної екосистеми України. Комісія оголосила про відкриття у Києві до середини 2023 року нового офісу програми «Горизонт Європа».
  • Від початку війни ЄС посилив невідкладну допомогу для зміцнення кіберстійкості України, надавши 10 мільйонів євро у вигляді обладнання, програмного забезпечення та іншої пов'язаної з цим підтримки. Ще 19 мільйонів євро із пакету в розмірі 330 мільйонів євро було виділено для сприяння стійкій цифровій трансформації.
  • ЄС надає підтримку шляхом гарантій ЄС, виданих фінансовими інституціями, як-от ЄІБ та ЄБРР. Це має забезпечити українському уряду можливість кредитування, а компаніям дозволяє пропонувати життєво важливі послуги.
  • ЄС також підтримує боротьбу з безкарністю в Україні за допомогою проєкту вартістю 7,5 мільйонів євро зі сприяння розслідуванню Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів, скоєних Росією. Спільна слідча група ЄС була створена разом з Польщею, Латвією, Естонією, Словаччиною, Румунією, Литвою та Україною за підтримки Євроюсту. Дізнайтесь більше про притягнення Росії до відповідальності

Підтримка майбутньої відбудови

Ukraine public administration building

Щоб відновити Україну після війни, будуть потрібні великі глобальні фінансові зусилля. Зусилля з відбудови повинні бути очолені українською владою у тісному партнерстві з ЄС і ключовими партнерами, як-от «Велика сімка» і «Велика двадцятка», а також з міжнародними фінансовими інституціями та міжнародними організаціями.

У січні 2023 року була започаткована міжвідомча Координаційна платформа донорів для координації короткострокової і довгострокової підтримки від міжнародних донорів та фінансових інституцій з метою сприяння українській економіці. Технічний секретаріат забезпечуватиме роботу Платформи; Комісія розмістить його брюссельський офіс, а уряд України – київський офіс. Це дозволить забезпечити тісну координацію між міжнародними донорами та міжнародними фінансовими організаціями і гарантуватиме надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.

Детальніше про відбудову України

Останнє оновлення цієї сторінки: 23 травня 2023 року.

Документи

24 БЕРЕЗЕНЬ 2023
Updated Ukraine Recovery and Reconstruction Needs Assessment
English
(6.03 KB - HTML)
Завантажити