Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Допомога ЄС Україні

Ця інформація також доступна наступними мовами: English | англійська | Russian | русский

ЄС об’єднаний у своїй незмінній підтримці України в умовах агресивної війни Росії та її незаконних спроб анексувати українську територію. Ми і надалі невпинно надаватимемо політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку Україні та її народові доти, доки необхідно.

Потужна та комплексна відповідь ЄС

Загальна сума підтримки ЄС Україні від початку агресивної війни Росії становить майже 98 мільярдів євро. Вона включає: 

47,9 мільярда євро, наданих до цього часу «Командою Європи» для підтримки загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України 

33,1 мільярда єврона заходи з надання військової допомоги, з яких 11,1 мільярда євро мобілізовано через Європейський інструмент підтримки миру 

до 17 мільярдів євро для допомоги державам-членам на забезпечення потреб українців, що рятуються в ЄС від війни в Україні 

ЄС, його держави-члени та фінансові інституції прийняли рішення застосувати підхід «Команда Європи» у відповідь на агресивну війну Росії. Це означає, що ми працюємо разом і об’єднуємо наші ресурси та досвід з метою досягнення значимих результатів для України. 

Відтоді, як розпочалась агресія, «Команда Європи» надала Україні підтримку на суму 43,4 мільярда євро. Вона включає:

 • макрофінансову допомогу 
 • бюджетну підтримку 
 • надзвичайну допомогу 
 • фонди кризового реагування 
 • гуманітарну допомогу 

Макрофінансова допомога та бюджетна підтримка

З метою невпинного надання Україні підтримки 2023 року бюджетом ЄС виділено 19,5 мільярда євро короткострокової допомоги, включно з безпрецедентним пакетом підтримки у формі пільгових кредитів на суму 18 мільярдів євро. Ці кошти стали додатковими до 11,6 мільярда євро, наданих у 2022 році у формі кредитів і грантів. Завдяки цій підтримці Україні здатна

 • продовжувати виплачувати зарплати та пенсії
 • відновлювати зруйновану війною критичну інфраструктуру
 • підтримувати такі суттєво важливі державні послуги, як лікарні, школи та житло для переміщених людей
 • забезпечувати макроекономічну стабільність

Механізм підтримки України: підтримка відновлення та відбудови країни, а також її шляху до членства в ЄС

Щоб підтримати Україну в її довгострокових зусиллях з відновлення після війни та в її роботі над членством у ЄС, ЄС відкрила спеціальний фінансовий інструмент на 2024–2027 роки. Протягом цього періоду Механізм підтримки Україні дозволить ЄС надати Україні передбачувану та гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро.

Доки впроваджуватимуться умови Механізму, Єврокомісія зможе впродовж обмеженого часу надавати Україні надзвичайне перехідне фінансування на суму до 1,5 мільярда євро в місяць. Це забезпечить Україні змогу зосередити свої зусилля на перемозі у війні й надалі виплачувати зарплати та пенсії, а також надавати основні державні послуги. До цього часу Україна вже отримала 4,5 мільярда євро цієї вирішальної підтримки.

Цей механізм підкреслює зобов’язання ЄС підтримувати Україну в умовах агресивної війни Росії, що триває, а також на її шляху до вступу до ЄС.

Прочитайте більше про Механізм підтримки України (Ukraine Facility)

Заходи на підтримку економіки України

У лютому 2023 року Європейська комісія та Україна підписали угоду, за якою Україна братиме участь у програмі «Єдиний ринок» (ПЄР). Ця угода надасть підтримку українському підприємництву, сприяючи 

 • доступу до ринків  
 • сприятливому підприємницькому середовищу 
 • сталому розвиткові  
 • інтернаціоналізації 

Крім того, у січні 2024 року Європейська комісія запропонувала продовжити до червня 2025 року тимчасове зупинення стягнення всіх митних зборів та використання квот і заходів торговельного захисту щодо українського експорту до ЄС. Відтоді Комісія запропонувала продовжити цей тимчасовий захід ще на рік.

ЄС також надає підтримку шляхом гарантій, виданих такими фінансовими інституціями, як Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Це дасть українському урядові змогу надавати кредитування, а компаніям — пропонувати життєво важливі послуги. 

Гуманітарна допомога та цивільний захист

32 країни
запропонували свою допомогу
понад 145 000 тонн
матеріальної допомоги надіслано в Україну

  Крім того, понад 145 000 тонн матеріальної допомоги орієнтовною вартістю понад 798 мільйонів євро, наданої державами-членами ЄС та партнерами, доправлено в Україну через Механізм цивільного захисту ЄС. Понад 110 мільйонів євро надано ЄС та державами-членами для гуманітарного розмінування, включно з 21,5 мільйона євро з бюджету ЄС.

  2022 року ЄС мобілізував 330 мільйонів євро на програму надзвичайної допомоги, що сприяла забезпеченню доступу до таких основних товарів і послуг, як освіта, медичне обслуговування та харчування. Програма підтримки також допомогла захистити населення — як внутрішньо переміщених людей, так і громади, що їх приймають, — і підтримати малі та середні підприємства та сільське господарство.  

  Інші важливі цілі включають відбудову маломасштабної цивільної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки, посилення кібербезпеки, свободи медіа та протидії дезінформації. Поточні проєкти вартістю 286 мільйонів євро адаптовано для покриття нагальних потреб на місцях. 

  Логістичні центри надзвичайної допомоги та допомога з резервних фондів rescEU

  У зв'язку зі швидким зростанням потреб в Україні ми мобілізували з резервних фондів rescEU медичні засоби, тимчасові житлові споруди й електрогенератори, а також спеціалізоване обладнання для реагування на ризики для громадського здоров’я (такі як хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні загрози).  

  Відтоді, як почалась війна, ми надали Україні підтримку з резервних фондів rescEU на загальну суму 127 мільйонів євро.

  ЄС координує медичну евакуацію українських пацієнтів, що терміново потребують лікування, і на даний час перевіз до лікарень по всій Європі понад 3 100 пацієнтів для отримання спеціалізованої допомоги.  

  У вересні 2022 року в Ряшеві (Жешуві), Польща, відкрився центр медичної евакуації ЄС Medevac Hub. Центр надає пацієнтам, що приїжджають з України, безпечне розміщення на час очікування транспортування на лікування в медичній установі іншої європейської країни. 

  Крім того, з метою якнайшвидшого розподілу допомоги Україні Комісія створила логістичні центри цивільного захисту в Польщі, Румунії та Словаччині. Ці центри допоможуть спрямувати допомогу, що надається через Механізм цивільного захисту ЄС. 

  21 квітня 2023 року Україна стала державою-учасницею Механізму цивільного захисту ЄС — європейської системи солідарності для надання допомоги країнам, що постраждали від катастроф. 

  Тимчасовий захист

  Відтоді, як розпочалося вторгнення, ЄС негайно активував Директиву про тимчасовий захист. Вона надає переміщеним людям, що рятуються від війни в Україні, певні права на території ЄС, включно з

  Посвідками на проживання

  Засобами доступу до належного житла

  Медичною допомогою

  Освітою для дітей

  Відтоді за цією схемою тимчасового захисту, дія якої продовжена до березня 2025 року, країни ЄС прийняли понад чотири мільйони людей з України.  

  Комісія запровадила максимальну гнучкість з тим, щоб держави-члени могли також використовувати невитрачені фонди згуртованості для підтримки людей, що рятуються від війни. Завдяки цьому виділено до 17 мільярдів євро. 

  Інформація для людей, що рятуються від війни

  «Шляхи солідарності»

  Частиною відповіді Європейського Союзу на російську агресію проти України стало заснування 12 травня 2022 року Європейською комісією та прикордонними державами-членами ЄС «Шляхів солідарності ЄС—Україна». «Шляхи солідарності» є суттєво важливими коридорами для експорту агропродукції України й імпорту необхідних їй товарів — від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив. 

  Із травня 2022 року «Шляхи солідарності» 

  • допомогли експортувати приблизно 122 мільйони тонн українських товарів, включно 64 мільйонами тонн зерна, насіння олійних культур та інших супутніх товарів
  • допомогли імпортувати в Україну понад 45 мільйонів тонн необхідних їй товарів: від військової та гуманітарної допомоги до палива та інших продуктів
  • надали технічну підтримку Україні, Молдові та країнам ЄС з метою полегшення та прискорення процедур, а також усунення затримок на кордоні 
  • привели до підписання 29 червня 2022 року угод про вантажні перевезення з Україною та Молдовою для подальшого полегшення транзиту та транспортування у/з обох країн 

  Відтоді на розширення «Шляхів солідарності» залучено понад 2 мільярди євро, із врахуванням внесків Єврокомісії, Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, а також Світового банку.

  Додаткова інформація про «Шляхи солідарності ЕС—Україна»

  Допомога українським школярам

  Підтримка енергетичного сектора

  У березні 2022 року відбулася синхронізація електромережі України з ЄС. ЄС і надалі підтримуватиме Україну в енергетичному секторі шляхом забезпечення реверсних потоків газу в країну. Україна також матиме змогу скористатися спільною закупівлею ЄС газу, зрідженого природного газу (LNG) та водню. 

  Крім того, ЄС надав Україні понад 8 400 електрогенераторів та 35 мільйонів світлодіодних ламп. 

  На запит Європейської комісії понад 332 мільйони євро надано через Фонд підтримки енергетики України, заснований Енергетичним співтовариством, на вирішення нагальних потреб українського енергетичного сектора.  

  Підтримка вдосконалених сполучень і технологій

  У липні 2022 року Комісія закликала європейських операторів зв’язку продовжити дію їхньої згоди про зупинення або значне зниження тарифів на роумінг для українців у ЄС

  У червні 2023 року Україна та ЄС підписали угоду, за якою Україна приєдналася до програми «Механізм «Сполучення Європи». Це дозволить українським організаторам проєктів подавати заяви на фінансування ЄС у транспортному, енергетичному та цифровому секторах для подальшого вдосконалення сполучення України з її сусідами з ЄС. 

  У грудні 2023 року Комісія відкрила в Києві новий офіс програми «Горизонт Європа». Участь України у програмі «Горизонт Європа», а також у науково-дослідницькій і навчальній програмі Євратома сприятиме збереженню та розвитку дослідницької й інноваційної екосистеми країни.  

  Відтоді, як розпочалась війна, ЄС посилив підтримку, спрямовану на зміцнення кіберстійкості України, надавши 10 мільйонів євро для обладнання, програмного забезпечення та інших супутніх видів допомоги. Додаткові 19 мільйонів євро надано на підтримку цифрової трансформації. 

  Підтримка майбутньої відбудови

  Підтримка у притягненні Росії до відповідальності

  Проєктом вартістю 7,25 мільйона євро ЄС сприяє боротьбі з безкарністю в Україні, надаючи підтримку Міжнародному кримінальному судові (МКС) у розслідуваннях злочинів, вчинених Росією. Крім того, Євроюст підтримує зусилля Спільної слідчої групи ЄС, заснованої Польщею, Латвією, Естонією, Словаччиною, Румунією, Литвою й Україною (за участю МКС та Європола), у розслідуванні вчинених в Україні міжнародних злочинів.

  Європейська комісія також заснувала Міжнародний центр судового переслідування злочину агресії проти України. Розташований у Гаазі та включений до складу існуючої Спільної слідчої групи, центр сприяє координації розслідувань та збору доказів військових злочинів, вчинених в Україні. 

  Приблизно 200 мільярдів євро активів Російського центрального банку знерухомлено у ЄС. На даний час заморожено понад 28 мільярдів євро приватних активів фізичних та юридичних осіб, внесених до санкційних списків.

  Дізнайтесь більше про притягнення Росії до відповідальності

  Останнє оновлення сторінки 20 березня 2024 року.

  Документи

  24 БЕРЕЗЕНЬ 2023
  Updated Ukraine Recovery and Reconstruction Needs Assessment