Поточна підтримка з боку ЄС
Щоб відновити Україну після закінчення війни, будуть потрібні великі глобальні фінансові зусилля. ЄС вже робить значний внесок у підвищення теперішньої стійкості цієї держави, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі буде потрібна більша підтримка для відновлення засад вільної і заможної країни, безповоротно зорієнтованої на європейські цінності й надійно інтегрованої в європейську і світову економіку, а також для підтримки її на європейському шляху.
Від початку агресивної війни з боку Росії, ЄС, держави-члени та європейські фінансові інституції, керуючись підходом «Команда Європи», виділяють близько 53 мільярдів євро у вигляді фінансової, гуманітарної, екстреної, бюджетної та військової підтримки.
- 37,8 мільярдів євро на підтримку її загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості. Це включає безпрецедентний пакет фінансової підтримки у розмірі до 18 мільярдів євро на 2023 рік
- приблизно 15 мільярдів євро військової допомоги було виділено, крім того, у рамках Європейського інструменту підтримки миру і безпосередньо державами-членами ЄС
Поки триває російська агресивна війна, загальні потреби у відновленні України ще не відомі. Тим не менш, важливо вже зараз спроєктувати основні конструктивні елементи цих міжнародних зусиль.

«Україна може розраховувати на повну підтримку від ЄС. Ми готові взяти на себе провідну роль у міжнародних зусиллях з відновлення демократичної та заможної України. Це означає, що інвестиції будуть йти пліч-о-пліч з реформами, які підтримають Україну у просуванні на її європейському шляху».
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн
Механізм підтримки України
20 червня 2023 року Комісія запропонувала створити новий механізм для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України. Механізм підтримки України буде спеціальним фінансовим інструментом, який забезпечить послідовну і передбачувану підтримку України на 2024-2027 роки.
- У партнерстві з державами-членами ЄС і європейськими фінансовими інституціями як «Команда Європи» та з іншими міжнародними фінансовими установами
- У взаємодії з Міжвідомчою координаційною платформою донорів
- Ключові зацікавлені особи громадянське суспільство, приватний сектор та місцева влада
- Підтримка з боку ЄС Плану відновлення України за допомогою грантів та кредитів для державного бюджету
- Підтримка у вирішенні нагальних фінансових потреб країни для збереження макрофінансової стабільності
- Підтримка інвестицій для сприяння відновленню, відбудові та модернізації
- Підтримка реформ, необхідних для вступу в ЄС
- Механізм запобігання ризикам, доступний для інвесторів через міжнародні фінансові установи з метою розгортання інвестицій і припливу нових інвесторів
- Підтримка українського приватного сектора
- Технічна допомога Уряду (правова база (acquis) ЄС, структурні реформи)
- Нарощування потенціалу державних органів на національному, регіональному та місцевому рівнях
- Підтримка громадянського суспільства
Згаданий механізм, з бюджетом у обсязі до 50 мільярдів євро у вигляді грантів і кредитів, підтримає зусилля України зі збереження макрофінансової стабільності, сприяння відбудові й модернізації країни, водночас із впровадженням ключових реформ на шляху до вступу до ЄС у згаданий період.
Цей механізм є свідченням непохитного наміру ЄС підтримувати Україну в умовах тривалої агресії з боку Росії та на шляху до членства в ЄС.
Міжвідомча координаційна платформа донорів
26 січня 2023 року була започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для підтримки процесу відновлення, відбудови та реконструкції України. Ця платформа дозволяє забезпечити тісну взаємодію міжнародних донорів й фінансових організацій і гарантує надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.
Її метою є забезпечення поглибленої координації між усіма ключовими гравцями, які надають короткострокову фінансову підтримку, а також довгострокову допомогу на етапі відбудови. Отже, вона спирається на результати конференцій у Лугано, Берліні та Парижі, щоб допомогти подолати розрив між потребами та ресурсами.
Мобілізація міжнародної підтримки
Саме зараз Україна найбільше потребує допомоги. Європейська комісія та її партнери мобілізують міжнародну підтримку економічної та соціальної стабілізації України, її відбудови та відновлення від наслідків війни.

Під час лондонської Конференції з відновлення України 2023 року Європейська комісія, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC) підписали угоди на суму понад 800 мільйонів євро з метою мобілізації приватних інвестицій для відновлення та відбудови економіки України. Згадані угоди, підтримані Європейським фондом сталого розвитку плюс (фінансовим підрозділом Інструменту сусідства, розвитку та міжнародної співпраці «Глобальна Європа»), є свідченням спільного міжнародного прагнення мобілізувати приватний сектор для відновлення та відбудови України.
Міжнародна конференція експертів з відновлення, відбудови та модернізації України
У жовтні 2022 року Європейська комісія та Німеччина, котра тоді головувала у «Великій сімці», спільно провели в Берліні Міжнародну конференцію експертів з відновлення, відбудови та модернізації України Ця конференція стала ще одним важливим кроком, який продемонстрував непохитну підтримку України з боку ЄС та міжнародного співтовариства. Під час конференції підкреслювалося, що Комісія та міжнародне співтовариство продовжуватимуть підтримувати Україну не лише у її безпосередніх потребах, і водночас на шляху вступу до ЄС.
Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на трьох складових, які є ключовими для успішної відбудови України:
- переконатися, що Україна завжди отримуватиме необхідну їй підтримку: від невідкладної допомоги і реабілітації до довгострокової відбудови
- запровадити правильний механізм, щоб зробити підтримку настільки широкою і всебічною, наскільки це можливо
- наполегливо інтегрувати зусилля України з відбудови у її просування до Європейського Союзу
Враховуючи масштаби завдання, зусилля з відновлення повинні бути усебічним багатостороннім процесом, що залучає як державний, так і приватний сектори й міжнародні організації. Саме тому згадана конференція об'єднала всесвітньо відомих експертів з різних галузей і з різним досвідом, а також представників громадянського суспільства і приватного сектору й український уряд.
Підтримка українських шкіл
Оскільки майбутнє України починається у школах, ЄС підтримує реабілітацію пошкоджених шкіл на суму 100 мільйонів євро, як оголосила Голова у своєму зверненні «Становище Союзу».
Європейська комісія виділила майже 14 мільйонів євро на придбання шкільних автобусів, щоб безпечно перевозити українських дітей до школи. Комісія також започаткувала загальносоюзну кампанію з благодійної передачі шкільних автобусів для України, які спрямовуються через Механізм цивільного захисту ЄС.
Водночас Комісія співпрацюватиме з Україною над забезпеченням безперешкодного доступу цієї держави до єдиного ринку і над розширенням можливостей України, щоб максимально використати її потенціал і сприяти прискоренню зростання й створенню можливостей.