Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Відновлення та відбудова України

Construction workers work on a building in Ukraine
SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images
Відновлення та відбудова України

Поточна підтримка з боку ЄС

Щоб відновити Україну після закінчення війни, будуть потрібні великі фінансові зусилля на глобальному рівні. ЄС вже робить значний внесок у підвищення теперішньої стійкості цієї держави, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі буде потрібна більша підтримка для відновлення засад вільної і заможної країни, безповоротно зорієнтованої на європейські цінності й надійно інтегрованої в європейську і світову економіку, а також для підтримки її на європейському шляху.

Від початку агресивної війни з боку Росії, ЄС, держави-члени та європейські фінансові установи, керуючись підходом «Команда Європи», виділяють майже 108  мільярдів євро у вигляді фінансової, гуманітарної, екстреної, бюджетної та військової підтримки:

  • майже 52 мільярди євро на підтримку її загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості;
  • 39 мільярдів євро у вигляді військової допомоги;
  • до 17 мільярдів євро надано державам-членам ЄС на покриття потреб людей, що рятуються від війни.

До того ж, ЄС у рамках Східного партнерства й Енергетичного співтовариства просуває реформи у сфері екології, а також двосторонню екологічну відбудову й модернізацію України.

Поки триває російська агресивна війна, загальні потреби для відбудови України ще не відомі. Тим не менш, важливо вже зараз спроєктувати основні конструктивні елементи цих міжнародних зусиль.

Ukraine Facility

Щоб допомогти Україні в зусиллях з відновлення, відбудови й модернізації, ЄС започаткує новий механізм підтримки на 2024–2027 роки. Ukraine Facility — це спеціальний інструмент, який дозволить ЄС протягом згаданого періоду надавати Україні передбачувану й гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро.

Цей інструмент підкреслює зобов’язання ЄС підтримувати Україну в умовах російської агресивної війни, що триває, а також на її шляху до членства в ЄС.

Прочитайте більше про Ukraine Facility

Міжвідомча координаційна платформа донорів

26 січня 2023 року була започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для підтримки процесу відновлення, відбудови та реконструкції України. Ця платформа дозволяє забезпечити тісну взаємодію міжнародних донорів й фінансових організацій і гарантує надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.

Її метою є забезпечення поглибленої координації між усіма ключовими гравцями, які надають короткострокову фінансову підтримку, а також довгострокову допомогу на етапі відбудови. Отже, вона спирається на результати конференцій у Лугано, Берліні та Парижі, щоб допомогти подолати розрив між потребами та ресурсами.

Детальніше про Координаційну платформу донорів для України

Мобілізація міжнародної підтримки

Саме зараз Україна найбільше потребує допомоги. Європейська комісія та її партнери мобілізують міжнародну підтримку економічної та соціальної стабілізації України, її відбудови та відновлення від наслідків війни. 

Підтримка українських шкіл

Оскільки майбутнє України починається у школах, ЄС підтримує реабілітацію пошкоджених шкіл на суму 100 мільйонів євро, як оголосила Голова у зверненні «Становище Союзу» за 2022 рік.

Європейська комісія виділила майже 14 мільйонів євро на придбання шкільних автобусів, щоб безпечно перевозити українських дітей до школи. Комісія також започаткувала загальносоюзну кампанію з благодійної передачі шкільних автобусів для України, які спрямовуються через Механізм цивільного захисту ЄС.

Водночас Комісія співпрацюватиме з Україною над забезпеченням безперешкодного доступу цієї держави до єдиного ринку і над розширенням можливостей України, щоб максимально використати її потенціал і сприяти прискоренню зростання й створенню можливостей.

Дізнайтеся більше про шкільні автобуси для України