Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Відновлення та відбудова України

Construction workers work on a building in Ukraine
SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images
Відновлення та відбудова України

Поточна підтримка з боку ЄС

Щоб відновити Україну після закінчення війни, будуть потрібні великі фінансові зусилля на глобальному рівні. ЄС вже робить значний внесок у підвищення теперішньої стійкості цієї держави, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі буде потрібна більша підтримка для відновлення засад вільної і заможної країни, безповоротно зорієнтованої на європейські цінності й надійно інтегрованої в європейську і світову економіку, а також для підтримки її на європейському шляху.

Від початку агресивної війни з боку Росії, ЄС, держави-члени та європейські фінансові установи, керуючись підходом «Команда Європи», виділяють майже 98 мільярдів євро у вигляді фінансової, гуманітарної, екстреної, бюджетної та військової підтримки:

  • 47,9 мільярдів євро на підтримку її загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості. Це включає безпрецедентний пакет фінансової підтримки у розмірі 18 мільярдів євро у 2023 році;
  • 33,1 мільярди євро військової допомоги було виділено, крім того, у рамках Європейського інструменту підтримки миру і безпосередньо державами-членами ЄС;
  • до 17 мільярдів євро надано державам-членам ЄС на покриття потреб людей, що рятуються від війни.

До того ж, ЄС у рамках Східного партнерства й Енергетичного співтовариства просуває реформи у сфері екології, а також двосторонню екологічну відбудову й модернізацію України.

Поки триває російська агресивна війна, загальні потреби для відбудови України ще не відомі. Тим не менш, важливо вже зараз спроєктувати основні конструктивні елементи цих міжнародних зусиль.

Механізм підтримки України

Щоб допомогти Україні в зусиллях з відновлення, відбудови й модернізації, ЄС започаткує новий механізм підтримки на 2024–2027 роки. Механізм підтримки України — це спеціальний інструмент, який дозволить ЄС протягом згаданого періоду надавати Україні передбачувану й гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро.

Цей механізм підкреслює зобов’язання ЄС підтримувати Україну в умовах російської агресивної війни, що триває, а також на її шляху до членства в ЄС.

Прочитайте більше про Механізм підтримки України (Ukraine Facility)

Міжвідомча координаційна платформа донорів

26 січня 2023 року була започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для підтримки процесу відновлення, відбудови та реконструкції України. Ця платформа дозволяє забезпечити тісну взаємодію міжнародних донорів й фінансових організацій і гарантує надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.

Її метою є забезпечення поглибленої координації між усіма ключовими гравцями, які надають короткострокову фінансову підтримку, а також довгострокову допомогу на етапі відбудови. Отже, вона спирається на результати конференцій у Лугано, Берліні та Парижі, щоб допомогти подолати розрив між потребами та ресурсами.

Детальніше про Координаційну платформу донорів для України

Мобілізація міжнародної підтримки

Саме зараз Україна найбільше потребує допомоги. Європейська комісія та її партнери мобілізують міжнародну підтримку економічної та соціальної стабілізації України, її відбудови та відновлення від наслідків війни. 

Міжнародна конференція експертів з відновлення, відбудови та модернізації України

У жовтні 2022 року Європейська комісія та Німеччина, котра тоді головувала в Групі семи, спільно провели в Берліні Міжнародну конференцію експертів з відновлення, відбудови та модернізації України Ця конференція стала ще одним важливим кроком, який продемонстрував непохитну підтримку України з боку ЄС та міжнародного співтовариства. Під час конференції підкреслювалося, що Комісія та міжнародне співтовариство продовжуватимуть підтримувати Україну не лише у її безпосередніх потребах, але і водночас на шляху вступу до ЄС.

Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на трьох складових, які є ключовими для успішної відбудови України:

  • переконатися, що Україна завжди отримуватиме необхідну їй підтримку — від невідкладної допомоги і реабілітації до довгострокової відбудови;
  • запровадити правильний механізм, щоб зробити підтримку настільки широкою і всебічною, наскільки це можливо;
  • наполегливо інтегрувати зусилля України з відбудови у її просування до Європейського Союзу.

Враховуючи масштаби завдання, зусилля з відновлення повинні бути усебічним багатостороннім процесом, що залучає як державний, так і приватний сектори й міжнародні організації. Саме тому згадана конференція об'єднала всесвітньо відомих експертів з різних галузей і з різним досвідом, а також представників громадянського суспільства і приватного сектору й український уряд.

Підтримка українських шкіл

Оскільки майбутнє України починається у школах, ЄС підтримує реабілітацію пошкоджених шкіл на суму 100 мільйонів євро, як оголосила Голова у зверненні «Становище Союзу» за 2022 рік.

Європейська комісія виділила майже 14 мільйонів євро на придбання шкільних автобусів, щоб безпечно перевозити українських дітей до школи. Комісія також започаткувала загальносоюзну кампанію з благодійної передачі шкільних автобусів для України, які спрямовуються через Механізм цивільного захисту ЄС.

Водночас Комісія співпрацюватиме з Україною над забезпеченням безперешкодного доступу цієї держави до єдиного ринку і над розширенням можливостей України, щоб максимально використати її потенціал і сприяти прискоренню зростання й створенню можливостей.

Дізнайтеся більше про шкільні автобуси для України