Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Відновлення та відбудова України

SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images
Відновлення та відбудова України

Поточна підтримка з боку ЄС

Щоб відновити Україну після закінчення війни, будуть потрібні великі глобальні фінансові зусилля. ЄС вже робить значний внесок у підвищення теперішньої стійкості цієї держави, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі буде потрібна більша підтримка для відновлення засад вільної і заможної країни, безповоротно зорієнтованої на європейські цінності й надійно інтегрованої в європейську і світову економіку, а також для підтримки її на європейському шляху.

Від початку агресивної війни з боку Росії, ЄС, держави-члени та європейські фінансові інституції, керуючись підходом «Команда Європи», виділяють близько 53 мільярдів євро у вигляді фінансової, гуманітарної, екстреної, бюджетної та військової підтримки.

  • 37,8 мільярдів євро на підтримку її загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості. Це включає безпрецедентний пакет фінансової підтримки у розмірі до 18 мільярдів євро на 2023 рік
  • приблизно 15 мільярдів євро військової допомоги було виділено, крім того, у рамках Європейського інструменту підтримки миру і безпосередньо державами-членами ЄС

Поки триває російська агресивна війна, загальні потреби у відновленні України ще не відомі. Тим не менш, важливо вже зараз спроєктувати основні конструктивні елементи цих міжнародних зусиль. 

Механізм підтримки України

20 червня 2023 року Комісія запропонувала створити новий механізм для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України. Механізм підтримки України буде спеціальним фінансовим інструментом, який забезпечить послідовну і передбачувану підтримку України на 2024-2027 роки. 

  • У партнерстві з державами-членами ЄС і європейськими фінансовими інституціями як «Команда Європи» та з іншими міжнародними фінансовими установами
  • У взаємодії з Міжвідомчою координаційною платформою донорів
  • Ключові зацікавлені особи громадянське суспільство, приватний сектор та місцева влада

Згаданий механізм, з бюджетом у обсязі до 50 мільярдів євро у вигляді грантів і кредитів, підтримає зусилля України зі збереження макрофінансової стабільності, сприяння відбудові й модернізації країни, водночас із впровадженням ключових реформ на шляху до вступу до ЄС у згаданий період.

Цей механізм є свідченням непохитного наміру ЄС підтримувати Україну в умовах тривалої агресії з боку Росії та на шляху до членства в ЄС.

Міжвідомча координаційна платформа донорів

26 січня 2023 року була започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для підтримки процесу відновлення, відбудови та реконструкції України. Ця платформа дозволяє забезпечити тісну взаємодію міжнародних донорів й фінансових організацій і гарантує надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.

Її метою є забезпечення поглибленої координації між усіма ключовими гравцями, які надають короткострокову фінансову підтримку, а також довгострокову допомогу на етапі відбудови. Отже, вона спирається на результати конференцій у Лугано, Берліні та Парижі, щоб допомогти подолати розрив між потребами та ресурсами.

Детальніше про Координаційну платформу донорів для України

Мобілізація міжнародної підтримки

Саме зараз Україна найбільше потребує допомоги. Європейська комісія та її партнери мобілізують міжнародну підтримку економічної та соціальної стабілізації України, її відбудови та відновлення від наслідків війни. 

Міжнародна конференція експертів з відновлення, відбудови та модернізації України

У жовтні 2022 року Європейська комісія та Німеччина, котра тоді головувала у «Великій сімці», спільно провели в Берліні Міжнародну конференцію експертів з відновлення, відбудови та модернізації України Ця конференція стала ще одним важливим кроком, який продемонстрував непохитну підтримку України з боку ЄС та міжнародного співтовариства. Під час конференції підкреслювалося, що Комісія та міжнародне співтовариство продовжуватимуть підтримувати Україну не лише у її безпосередніх потребах, і водночас на шляху вступу до ЄС.

Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на трьох складових, які є ключовими для успішної відбудови України:

  • переконатися, що Україна завжди отримуватиме необхідну їй підтримку: від невідкладної допомоги і реабілітації до довгострокової відбудови
  • запровадити правильний механізм, щоб зробити підтримку настільки широкою і всебічною, наскільки це можливо
  • наполегливо інтегрувати зусилля України з відбудови у її просування до Європейського Союзу

Враховуючи масштаби завдання, зусилля з відновлення повинні бути усебічним багатостороннім процесом, що залучає як державний, так і приватний сектори й міжнародні організації. Саме тому згадана конференція об'єднала всесвітньо відомих експертів з різних галузей і з різним досвідом, а також представників громадянського суспільства і приватного сектору й український уряд.

Підтримка українських шкіл

Оскільки майбутнє України починається у школах, ЄС підтримує реабілітацію пошкоджених шкіл на суму 100 мільйонів євро, як оголосила Голова у своєму зверненні «Становище Союзу».

Європейська комісія виділила майже 14 мільйонів євро на придбання шкільних автобусів, щоб безпечно перевозити українських дітей до школи. Комісія також започаткувала загальносоюзну кампанію з благодійної передачі шкільних автобусів для України, які спрямовуються через Механізм цивільного захисту ЄС.

Водночас Комісія співпрацюватиме з Україною над забезпеченням безперешкодного доступу цієї держави до єдиного ринку і над розширенням можливостей України, щоб максимально використати її потенціал і сприяти прискоренню зростання й створенню можливостей.

Дізнайтеся більше про шкільні автобуси для України

Апостолос