Skip to main content
Solidarita EU s Ukrajinou

Školní autobusy pro Ukrajinu

Kateryna Rodak/Global Images Ukraine via Getty Images
Bezpečný návrat ukrajinských dětí do školy

Evropská kampaň solidarity

Škody
na ukrajinském vzdělávacím systému
5,7 milionu
dětí školního věku je zasaženo ruskou agresí
Více než 2 800
vzdělávacích zařízení bylo poškozeno nebo zničeno

Kampaň na darování autobusů

Evropská komise proto vyzývá veřejné a soukromé subjekty v EU i mimo ni, aby spojily síly a projevily solidaritu tím, že v nadcházejících měsících darují autobusy, které jsou nezbytné k bezpečnému návratu ukrajinských dětí do školy.

Potenciální dárci tak mohou učinit prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie (UCPM), který hraje důležitou roli při poskytování životně důležité podpory Ukrajině a jejím obyvatelům, včetně přístřešků, potravin, nemocničního vybavení, sanitních vozů, požárních vozidel a dalších věcí.

Video

Jak zaslat materiální pomoc?

Pokud jako veřejnoprávní subjekt nebo soukromá společnost se sídlem v EU chcete autobusy darovat, pročtěte si nejprve níže uvedené časté otázky. Můžete se také obrátit na zastoupení Evropské komise ve vaší zemi, kde vám o této akci poskytnou více informací.

Pokud jste připraveni autobusy nabídnout, uveďte podrobnosti své nabídky do níže uvedeného souboru s názvem Technické specifikace nabídky autobusů a vyplněný soubor poté zašlete na adresu: EU-BUSES-UKRAINE@ec.europa.eu. Věnujte prosím pozornost instrukcím v listu Explanations (Vysvětlivky) excelového souboru.

13. LEDNA 2023
Technical specifications for bus offers
English
(29.76 KB - XLSX)
Stáhnout

S dalšími dotazy se můžete obrátit na Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) při Evropské komisi, které za tímto účelem sestavilo zvláštní tým připravený vám pomoci. Kontaktovat jej můžete zasláním e-mailu na adresu EU-BUSES-UKRAINE@ec.europa.eu.

19. LISTOPADU 2022
FAQs School buses for Ukraine campaign
čeština
(270.13 KB - PDF)
Stáhnout

Dosavadní dary

Celkově již bylo z EU a jejích členských států vysláno více než 300 autobusů, včetně darů od veřejnoprávních orgánů, měst, regionů a dopravních organizací z 11 zemí EU.

Neutuchající podpora ze strany EU

Evropská unie podporuje Ukrajinu od začátku neodůvodněné ruské agrese. Evropané otevřeli svá srdce i domovy více než 8 milionům Ukrajinců, kteří uprchli před Putinovými bombami, včetně více než 4 milionů Ukrajinců, kteří požádali o dočasnou ochranu v členských zemích EU. Evropské školy přijaly stovky tisíc ukrajinských dětí. Navzdory destrukci, kterou jsou obklopeni, a obětem, které musejí přinášet, hledí Ukrajinci do budoucnosti s důvěrou a nadějí. A tato budoucnost začíná tím, že jsou otevřené školy a že do nich mohou chodit děti.