Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou

Školské autobusy pre Ukrajinu

Kateryna Rodak/Global Images Ukraine via Getty Images
Aby sa ukrajinské deti dostali bezpečne do školy

Kampaň solidarity EÚ

Poškodenie
ukrajinského systému vzdelávania
5,7 milióna
detí v školskom veku bolo postihnutých ruskou agresiou
Viac ako 2 800
vzdelávacích zariadení bolo poškodených alebo zničených

Kampaň solidarity zameraná na darovanie autobusov

Komisia vyzýva verejné a súkromné subjekty v EÚ aj mimo nej, aby spojili svoje sily a prejavili solidaritu tak, že v najbližších mesiacoch darujú autobusy. Tie sú nevyhnutné nato, aby sa ukrajinské deti bezpečne vrátili do svojich škôl.

Potenciálni darcovia tak môžu urobiť prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany (UCPM), ktorý už má zásadný význam pri smerovaní vitálnej podpory Ukrajine a jej obyvateľom vrátane poskytovania prístrešia, potravín, nemocničného vybavenia, sanitiek a hasičských vozidiel, ako aj ďalšej podpory v mnohých iných formách.

Videoprezentácia

Ako darovať

Ak ste verejným subjektom alebo súkromnou spoločnosťou so sídlom v EÚ a chcete darovať autobusy, najprv si pozorne prečítajte najčastejšie otázky uvedené nižšie. Môžete sa obrátiť aj na zastúpenie Európskej komisie v príslušnej krajine, ktoré vám o tejto kampani poskytne ďalšie informácie.

Ak ste pripravení ponúknuť autobusy, podrobné údaje o svojej ponuke by ste mali vyplniť v dokumente s názvom Technické špecifikácie pre ponuky autobusov nižšie a zaslať ho na adresu: EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu). Pozorne si prečítajte kartu Vysvetlivky v súbore Excel.

13. JANUÁRA 2023
Technical specifications for bus offers
English
(29.76 KB - XLSX)
Stiahnuť

V prípade ďalších otázok Vám pomôže špecializovaný tím Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) pôsobiaci v rámci Európskej komisie. Môžete mu zaslať e-mail na adresu EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu).

19. NOVEMBRA 2022
FAQs School buses for Ukraine campaign
slovenčina
(273.62 KB - PDF)
Stiahnuť

Doterajšie dary

Celkovo je z EÚ a jej členských štátov na ceste vyše 300 autobusov vrátane darov od orgánov, miest, regiónov a dopravných organizácií v 11 krajinách EÚ.

Kontinuálna podpora EÚ

Európa podporuje Ukrajinu od začiatku neodôvodnenej agresie Ruska. Európania otvorili svoje srdcia a domovy pre viac ako 8 miliónov Ukrajincov, ktorí utiekli pred Putinovými bombami. Tento počet zahŕňa viac ako štyri milióny Ukrajincov, ktorí požiadali o dočasnú ochranu v členských štátoch EÚ. Európske školy privítali státisíce ukrajinských detí. Napriek deštrukcii a obetám Ukrajinci hľadia do budúcnosti s dôverou a nádejou. A táto budúcnosť sa začína zabezpečením toho, aby boli školy otvorené a deťom prístupné.