Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou
A driver moving a bus donated by Luxemburg city from the EU Civil Protection Mechanism’s logistic hub to the platform that will ship it to Ukraine
Missiles cannot destroy Solidarity

School buses for Ukraine campaign one year after

Škody
na ukrajinském vzdělávacím systému
5,7 milionu
dětí školního věku je zasaženo ruskou agresí
Více než 2 800
vzdělávacích zařízení bylo poškozeno nebo zničeno

Kampaň na darování autobusů

Evropská komise proto vyzývá veřejné a soukromé subjekty v EU i mimo ni, aby spojily síly a projevily solidaritu tím, že v nadcházejících měsících darují autobusy, které jsou nezbytné k bezpečnému návratu ukrajinských dětí do školy.

Potenciální dárci tak mohou učinit prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie (UCPM), který hraje důležitou roli při poskytování životně důležité podpory Ukrajině a jejím obyvatelům, včetně přístřešků, potravin, nemocničního vybavení, sanitních vozů, požárních vozidel a dalších věcí.

This cruel war has robbed thousands of Ukrainian children of their innocence and childhood. But it will not deprive them of the bright and happy future they deserve. That's why I am happy that we can help bringing Ukrainian children safely to school. The donation of more than 370 school buses by the Commission and Member States demonstrates our joint commitment to the next generations of Ukrainians.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Last year, during a visit to the European Parliament, I discussed this with European Commission President Ursula von der Leyen. And now Ukrainian communities are receiving more than 370 buses. This is a great display of solidarity. This is a path towards our children's future - theirs and the entire country's, in the midst of war. This is what school buses mean, this is why they are important.

Olena Zelenska, First lady of Ukraine

Neutuchající podpora ze strany EU

Evropská unie podporuje Ukrajinu od začátku neodůvodněné ruské agrese. Evropané otevřeli svá srdce i domovy více než 8 milionům Ukrajinců, kteří uprchli před Putinovými bombami, včetně více než 4 milionů Ukrajinců, kteří požádali o dočasnou ochranu v členských zemích EU. Evropské školy přijaly stovky tisíc ukrajinských dětí. Navzdory destrukci, kterou jsou obklopeni, a obětem, které musejí přinášet, hledí Ukrajinci do budoucnosti s důvěrou a nadějí. A tato budoucnost začíná tím, že jsou otevřené školy a že do nich mohou chodit děti.

How to donate

If you are a public entity or a private company based in the EU and wish to donate buses, please first read carefully the FAQs below. You may also contact the EU Commission Representation in the country that can provide you with additional information about the campaign.

If you are ready to offer buses you should prepare the details of your offer by filling in the document called Technical specifications for bus offers below and send it to: EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu). Please read carefully the Explanations tab in the Excel file.

13. LEDNA 2023
Technical specifications for bus offers

For any additional questions, the Emergency Response Coordination Centre (ERCC) at the European Commission has a dedicated team to help you. You can contact it via email at EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu).

19. LISTOPADU 2022
FAQs School buses for Ukraine campaign