Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou
A driver moving a bus donated by Luxemburg city from the EU Civil Protection Mechanism’s logistic hub to the platform that will ship it to Ukraine
Missiles cannot destroy Solidarity

School buses for Ukraine campaign one year after

Poškodenie
ukrajinského systému vzdelávania
5,7 milióna
detí v školskom veku bolo postihnutých ruskou agresiou
Viac ako 2 800
vzdelávacích zariadení bolo poškodených alebo zničených

Kampaň solidarity zameraná na darovanie autobusov

Komisia vyzýva verejné a súkromné subjekty v EÚ aj mimo nej, aby spojili svoje sily a prejavili solidaritu tak, že v najbližších mesiacoch darujú autobusy. Tie sú nevyhnutné nato, aby sa ukrajinské deti bezpečne vrátili do svojich škôl.

Potenciálni darcovia tak môžu urobiť prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany (UCPM), ktorý už má zásadný význam pri smerovaní vitálnej podpory Ukrajine a jej obyvateľom vrátane poskytovania prístrešia, potravín, nemocničného vybavenia, sanitiek a hasičských vozidiel, ako aj ďalšej podpory v mnohých iných formách.

This cruel war has robbed thousands of Ukrainian children of their innocence and childhood. But it will not deprive them of the bright and happy future they deserve. That's why I am happy that we can help bringing Ukrainian children safely to school. The donation of more than 370 school buses by the Commission and Member States demonstrates our joint commitment to the next generations of Ukrainians.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Last year, during a visit to the European Parliament, I discussed this with European Commission President Ursula von der Leyen. And now Ukrainian communities are receiving more than 370 buses. This is a great display of solidarity. This is a path towards our children's future - theirs and the entire country's, in the midst of war. This is what school buses mean, this is why they are important.

Olena Zelenska, First lady of Ukraine

Kontinuálna podpora EÚ

Európa podporuje Ukrajinu od začiatku neodôvodnenej agresie Ruska. Európania otvorili svoje srdcia a domovy pre viac ako 8 miliónov Ukrajincov, ktorí utiekli pred Putinovými bombami. Tento počet zahŕňa viac ako štyri milióny Ukrajincov, ktorí požiadali o dočasnú ochranu v členských štátoch EÚ. Európske školy privítali státisíce ukrajinských detí. Napriek deštrukcii a obetám Ukrajinci hľadia do budúcnosti s dôverou a nádejou. A táto budúcnosť sa začína zabezpečením toho, aby boli školy otvorené a deťom prístupné.

How to donate

If you are a public entity or a private company based in the EU and wish to donate buses, please first read carefully the FAQs below. You may also contact the EU Commission Representation in the country that can provide you with additional information about the campaign.

If you are ready to offer buses you should prepare the details of your offer by filling in the document called Technical specifications for bus offers below and send it to: EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu). Please read carefully the Explanations tab in the Excel file.

13. JANUÁRA 2023
Technical specifications for bus offers

For any additional questions, the Emergency Response Coordination Centre (ERCC) at the European Commission has a dedicated team to help you. You can contact it via email at EU-BUSES-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu).

19. NOVEMBRA 2022
FAQs School buses for Ukraine campaign