Põhisisu juurde
ELi solidaarsus Ukrainaga
EL seisab alati Ukraina kõrval

Kaks aastat tagasi alustas Putin Ukraina vastu agressiooni kavatsusega seada kahtluse alla ukrainlaste püüdlused luua parem tulevik ning läheneda Euroopale. See ei olnud kallaletung mitte ainult Ukrainale, vaid ka vabadusele, enesemääramisõigusele ja demokraatiale.

Ukraina on sellele kallaletungile vastanud erakordse vastupidavusega ning saanud oma õiguste eest ja tuleviku nimel võitleva riigi tugevuse kehastuseks. Ukraina vastupanu annab lootust kogu maailma vabadustarmastavatele inimestele. Euroopa on kindlalt veendunud Ukraina võidus ja kavatseb jääda Ukraina kõrvale nii kauaks, kui vaja.

Ukraina näitab, milline jõud peitub riigis ja rahvas, kes võitleb oma ideaalide eest. Nad võitlevad eelkõige iseenda eest, Kuid ka meie eest ja kõige selle eest, millesse me usume. Meie vabadused, meie demokraatia, meie raskelt kättevõidetud õigused ja püüdlused. Ukraina otsustuskindlus oli paljudele ootamatu, kuigi see, et rõhumise ja türanniaga silmitsi seistes valiti vastupanu, poleks pidanud kedagi üllatama.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

Nii räägivad Ukraina inimesed

Lilia

„Ma püüan ikka ja jälle end harjutada mõttega, et ma ei pruugi tagasi tulla, sest suurtükituli ja pommitamine lennukitelt on nii tugev,“ ütleb Lilia. Lilia pöördus tagasi Donetski oblastisse ja pakub sõja ajal nii tsiviilelanikele kui ka sõjaväelastele oma abi. Ta aitab abi kätte toimetada ja ka selleks raha koguda. 

Lisateave

„Bake for Ukraine“ – küpsetame Ukraina nimel

Mittetulundusühendus „Bake for Ukraine“ soovib Ukraina leiva maitse abil tuletada kogu maailmale meelde, et käimas on sõda, mille käes kannatab kogu rahvas.

Lisateave

„Behind Blue Eyes“ – siniste silmade taga

Sõjaõudustega silmitsi seisvad lapsed õpivad loovust, mis aitab neil täita oma unistusi ja eesmärke. Selle aitab kaasa Ukraina projekt „Behind Blue Eyes“, mis võimaldab lastel talletada oma elu kaamera abil ja õhutab neid unistama ka raskes olukorras.  

Lisateave

ELi vankumatu toetus

Viimase kahe aasta jooksul on EL andnud Ukrainale 98,5 miljardi euro eest toetust – majandusabi, sõjalist, finants- ja humanitaarabi ning mitmesugust valdkondlikku toetust. EL jätkab väsimatult koostööd rahvusvaheliste partneritega, et Ukraina saaks kogu vajaliku toetuse ja Venemaa saaks oma tegevuse eest vastutusele võetud. Euroopa sõnum on selge: me toetame Ukrainat nii praegu kui ka edaspidi.

49,4 miljardit eurot

on Euroopa tiim eraldanud Ukraina üldise majandusliku, sotsiaalse ja rahalise vastupidavuse toetamiseks

32 miljardit eurot

sõjalise abi meetmetena

A man holding boxes of supplies.
kuni 17 miljardi euroga

aidatakse liikmesriikidel rahuldada sõja eest ELi põgenevate ukrainlaste vajadusi

Builders are adding a mixture at the construction site
50 miljardit eurot

on aastateks 2024–2027 eraldatud uusi vahendeid, mis saadakse Ukraina toetusrahastust

Ukraina abistamine peab jätkuma. EL on valmis oma rolli täitma ja teeb koostööd partneritega, et Ukraina saaks ka edaspidi ulatuslikku toetust.

Two young Ukrainian boys holding and EU flag
Slava Ukraini – Elagu Euroopa

Pilguheit tulevikku

Ukraina, kelle rahvas soovib demokraatlike reformide läbiviimist, on ELi liikmeks saamise nimel juba palju ära teinud. 2023. aasta detsembris, pärast seda, kui Ukraina oli võtnud kohustuse hakata teostama reforme, otsustasid ELi juhid alustada Ukrainaga ühinemisläbirääkimisi. Ukraina on jätkanud edasiliikumist ja reformide elluviimist sõjast hoolimata. Nii näiteks on ta võtnud õigusakte rahvusvähemuste õiguste laiendamiseks, kohtusüsteemi täiustamiseks ning võimu- ja valitsusasutuste kontrolli- ja tasakaalustussüsteemi kehtestamiseks.