Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou
Stojíme pri Ukrajine v každom momente

Pred dvoma rokmi Putin začal útočnú vojnu proti Ukrajine, ktorá je pre Ukrajincov skúškou, pokiaľ ide o ich ambície týkajúce sa svetlejšej budúcnosti a približovania sa k EÚ. Išlo o útok nielen proti Ukrajine, ale aj proti slobode, sebaurčeniu a demokracii.

Ukrajina preukázala pozoruhodnú odolnosť voči tomuto brutálnemu útoku. Ide o silu národa, ktorý bojuje za svoje práva a ambície. Dnes je ukrajinský odpor majákom nádeje pre ľudí, ktorí sa na celom svete zasadzujú o slobodu. Presvedčenie zostáva neochvejné, a to že Ukrajina zvíťazí, s Európou po svojom boku tak dlho, ako to bude potrebné.

Ukrajina preukázala silu národa a ľudu, ktorý za niečo bojuje. V prvom rade za seba samého. Ale aj za nás a za všetko, v čo veríme. Naše slobody, našu demokraciu, naše ťažko vybojované práva a ambície. Niektorí boli hrdinstvom Ukrajiny prekvapení. Nikto by však nemal byť prekvapený, že pri konfrontácii s útlakom, podrobením sa a tyraniou sa rozhodli pre odpor.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Povedali Ukrajinci

Lilia

„Vždy mi príde na um, že možno sa už nevrátim, pretože boje na zemi a vo vzduchu sú tak intenzívne“ hovorí Lilia. Lilia sa vrátila do Doneckej oblasti, aby počas vojny pomohla civilistom aj armáde. Pomáha organizovať pomoc a zároveň sa aktívne venuje získavaniu finančných prostriedkov. 

Ďalšie informácie

Pečieme za Ukrajinu

Prostredníctvom chuti ukrajinského chleba má nezisková organizácia Pečieme za Ukrajinu (Bake for Ukraine) v úmysle pripomínať ľuďom na celom svete pretrvávajúcu vojnu a jej dosah na ľudí.

Ďalšie informácie

Za modrými očami

Deti, ktoré čelia vojnovej traume, sa naučia, ako si splniť sny a ciele pomocou vlastnej tvorivosti. Miestom konania je Ukrajina vďaka projektu Za modrými očami (Behind Blue Eyes), ktorý deťom umožňuje zachytiť svoj život na snímkach a inšpiruje ich, aby snívali navzdory všetkým prekážkam.  

Ďalšie informácie

Neochvejná podpora EÚ

Za posledné dva roky poskytla EÚ Ukrajine rozsiahlu podporu v hodnote 98,5 miliardy eur, ktorá zahŕňala hospodársku, vojenskú, finančnú a humanitárnu pomoc, ako aj pomoc v rôznych odvetviach. EÚ naďalej neúnavne spolupracuje s medzinárodnými partnermi s cieľom zabezpečiť, aby Ukrajina dostávala podporu, a vyvodiť voči Rusku zodpovednosť za jeho činy. Odkaz Európy je jasný: stojíme pri Ukrajine dnes a budeme pri nej stáť aj v budúcnosti.

49,4 miliardy EUR

poskytol Tím Európa na podporu celkovej hospodárskej, sociálnej a finančnej odolnosti Ukrajiny

32 miliárd EUR

opatrenia vojenskej pomoci

A man holding boxes of supplies.
až do 17 miliárd eur

pre členské štáty na financovanie potrieb Ukrajincov utekajúcich pred vojnou do EÚ

Builders are adding a mixture at the construction site
50 miliárd eur

Na ceste je nové financovanie na roky 2024 – 2027 prostredníctvom Nástroja pre Ukrajinu

Pokračujúca podpora Ukrajiny má zásadný význam. EÚ je pripravená zohrávať svoju úlohu a spolupracuje s partnermi s cieľom zabezpečiť zachovanie širokej podpory pre Ukrajinu.

Two young Ukrainian boys holding and EU flag
Slava Ukrajini, nech žije Európa

Vyhliadky do budúcnosti

Cesta Ukrajiny k členstvu v EÚ zaznamenala významný pokrok, ktorý odráža vôľu jej ľudu dosiahnuť demokratické reformy. V decembri 2023 sa vedúci predstavitelia EÚ rozhodli začať prístupové rokovania s Ukrajinou v reakcii na záväzok Ukrajiny realizovať reformy. Aj v čase vojny Ukrajina naďalej dosahovala pokrok a zavádzala reformy – od nových právnych predpisov rozširujúcich práva národnostných menšín až po zlepšenie justičného systému a zabezpečenie systému bŕzd a protiváh.