Põhisisu juurde
ELi solidaarsus Ukrainaga

Ukraina teekond ELiga ühinemise poole

Ühinemisläbirääkimised saavad rohelise tule

14. detsembril 2023 leppisid ELi juhid kokku, et Ukrainaga hakatakse pidama ühinemisläbirääkimisi. Nad kinnitasid ka, et jätkavad Ukraina ja selle rahva kindlat toetamist seni, kuni see on vajalik.

ELi juhid palusid ELi nõukogul koostada läbirääkimisraamistiku, mis hakkab kehtima, kui Ukraina on lõpule viinud komisjoni 8. novembri 2023. aasta soovitustes esitatud reformid.

Euroopa on silme ees kõikidel ukrainlastel, kes võitlevad parema tuleviku eest. Üheskoos suudame me selle võitluse võita. Üheskoos kujundame välja oma liidu. Üheskoos toome Ukraina meie ühisesse Euroopa koju. See on Ukraina kangelaste ja Ukraina märtrite unistus. See on ka meie unistus. Üheskoos oleme Euroopa.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

Kindlameelselt ELi poole

Ukraina esitas ELi liikmeks astumise avalduse 2022. aasta veebruari lõpus, vaid mõned päevad pärast seda, kui Venemaa alustas täiemahulist provotseerimata ja õigustamatut agressiooni. Komisjon esitas avalduse kohta oma arvamuse 2022. aasta juunis ja samal kuul sai Ukraina kõigi ELi liikmesriikide nõusolekul ELi kandidaatriigi staatuse. 

Ukrainas tõi see käimasolevast sõjast hoolimata kaasa võimsa reformidünaamika, mida toetas tugevalt ka Ukraina rahvas.

Sammud ühinemise suunas – kooskõlalise partnerluse tugev vundament

ELi-Ukraina assotsieerimisleping (sealhulgas selle põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond), mis jõustus 2017. aastal, ning ELi otsus anda Ukrainale 2022. aastal ELi kandidaatriigi staatus on mõned verstapostid Ukraina teel ELiga tihedama integreerumise poole. Ukraina ja selle kodanikud on näidanud, et nad on kindlalt otsustanud tugevdada demokraatlikke väärtusi, soodustada majandusarengut ja tihendada sidemeid ELiga.

Selle partnerluse esimesi tulemusi on juba näha. Näiteks osalevad Ukraina teadlased ja kodanikud programmide „Euroopa horisont“ ja „Erasmus“ kaudu olulistes ELi teadusuuringute, innovatsiooni ja hariduse programmides. Hiljuti ühines Ukraina ühtse turu programmi ja Euroopa ühendamise rahastuga.

ELi abi Ukrainale

EL on andnud Ukrainale suurt rahalist toetust. Alates Venemaa agressioonisõja algusest 2022. aastal on EL ja selle liikmesriigid ning finantsasutused toetanud Ukrainat ja sealset rahvast 98.5 miljardi euroga.

Sellest 49,4 miljardit eurot on erakorralise makromajandusliku finantsabi, eelarvetoetuse, hädaabi, kriisiabi ja humanitaarabi vormis antud Ukraina üldise majandusliku, sotsiaalse ja rahalise vastupidavuse toetamiseks. Lisaks on võetud sõjalise abi meetmeid 32 miljardi euro ulatuses. 17 miljardit eurot on eraldatud selleks, et aidata ELi riikidel rahuldada sõja eest põgenevate ukrainlaste vajadusi.

Kronoloogia

  1. 14. detsember 2023

    Euroopa Ülemkogu otsustab alustada Ukrainaga ühinemisläbirääkimisi.

  2. 8. november 2023

    Komisjon soovitab nõukogul alustada Ukrainaga ühinemisläbirääkimisi.

  3. 23. juuni 2022

    Euroopa Ülemkogu tunnustab Ukraina väljavaadet ELi liikmeks saada ja annab Ukrainale kandidaatriigi staatuse.

  4. 17. juuni 2022

    Komisjon esitab Ukraina ELi liikmeks astumise avalduse kohta oma arvamuse.

  5. 28. veebruar 2022

    Ukraina esitab ELi liikmeks astumise avalduse.