Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou
Po boku Ukrajiny na každém kroku

Před dvěma lety zahájil Putin útočnou válku proti Ukrajině, která zhatila touhu Ukrajinců po lepší budoucnosti a užších vztazích s EU. Jednalo se o útok nejen na Ukrajinu, ale i na svobodu, sebeurčení a demokracii.

Ukrajina prokázala vůči tomuto brutálnímu útoku pozoruhodnou odolnost. Jde o sílu národa bojujícího za svá práva a postavení. Odpor Ukrajiny dnes představuje maják naděje pro všechny lidi na světě, kteří milují svobodu. Vládne neochvějné přesvědčení, že Ukrajina zvítězí. A Evropa jí bude stát po boku tak dlouho, jak bude třeba.

Ukrajina prokázala sílu národa a lidí, kteří vědí, za co bojují. V prvé řadě za sebe. Ale také za nás a za všechno, v co věříme. Naši svobodu, demokracii, těžce vybojovaná práva a ideály. Hrdinství Ukrajiny mnohé překvapilo. Nikdo by však neměl být překvapen tím, že lidé v reakci na útlak, porobení a tyranii volí odpor.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Příběhy Ukrajinců

Lilia

„Pokaždé se snažím smířit s myšlenkou, že se už nemusím vrátit, protože ostřelování a bombardování jsou velmi intenzivní,“ říká Lilia. Lilia se vrátila do Doněcké oblasti, aby během války pomáhala civilním obyvatelům i vojákům. Pomáhá s distribucí pomoci a zároveň aktivně získává finanční prostředky. 

Další informace

Chléb pro Ukrajinu

Záměrem neziskové organizace „Bake for Ukraine“ je prostřednictvím chuti ukrajinského chleba připomínat lidem na celém světě probíhající válku a její dopad na lidstvo.

Další informace

Za modrýma očima

Děti poznamenané válečným traumatem se učí, jak naplnit své sny a tužby prostřednictvím vlastní kreativity. Děje se tak díky projektu „Behind Blue Eyes“, který dětem na Ukrajině umožňuje zachytit svůj život pomocí fotografie a inspiruje je k tomu, aby přes všechny nesnáze věřily v lepší budoucnost.  

Další informace

Neochvějná podpora ze strany EU

V posledních dvou letech poskytla Unie Ukrajině rozsáhlou podporu v hodnotě téměř 98 miliard eur. Tato podpora zahrnuje hospodářskou, vojenskou, finanční a humanitární pomoc, jakož i pomoc v různých odvětvích. Nadále neúnavně spolupracuje s mezinárodními partnery, aby zajistila, že se Ukrajině dostane podpory a že Rusko bude pohnáno k odpovědnosti za své činy. Poselství Evropy je jasné: stojíme po boku Ukrajiny dnes i v budoucnosti.

47,9 miliard eur

poskytnutých týmem Evropa na podporu celkové hospodářské, sociální a finanční odolnosti Ukrajiny

33,1 miliard eur

na opatření vojenské pomoci, včetně 11,1 miliardy eur uvolněných z Evropského mírového nástroje

A man holding boxes of supplies.
až 17 miliard eur

na pomoc členským státům s financováním potřeb Ukrajinců prchajících před válkou do EU

Builders are adding a mixture at the construction site
50 miliard eur

Nové finanční prostředky v období 2024–2027 prostřednictvím nástroje pro Ukrajinu

Trvalá podpora Ukrajiny je mimořádně důležitá. EU je připravena svou úlohu plnit a na udržení rozsáhlé podpory Ukrajině spolupracuje se svými partnery.

Two young Ukrainian boys holding and EU flag
Slava Ukraini, ať žije Evropa

Výhled do budoucna

Ukrajina již ušla značný kus cesty ke členství v EU, což odráží vůli jejího lidu k demokratickým reformám. V prosinci 2023 se vedoucí představitelé EU rozhodli zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v reakci na její závazek pokračovat v reformách. I v době války tato země dosáhla pokroku a zaváděla reformy– od nových právních předpisů k rozšíření práv národnostních menšin až po zlepšení soudního systému a zajištění systému brzd a protivah v dělbě moci.