Põhisisu juurde
ELi solidaarsus Ukrainaga

ELi sanktsioonid Venemaa suhtes pärast viimase sissetungi Ukrainasse

#StandWithUkraine

Vastuseks Vladimir Putini provotseerimata ja põhjendamatule sõjalisele agressioonile Ukraina vastu on EL kehtestanud enneolematud sanktsioonid, mille eesmärk on:

  • vähendada Kremli võimet sõda rahastada;
  • kehtestada Venemaa poliitilisele eliidile selged majanduslikud ja poliitilised kulud ning
  • vähendada Venemaa majanduslikku baasi.

Meie kehtestatud sanktsioonid õõnestavad jõuliselt Venemaa majanduslikku baasi, jätmata mingitki võimalust selle moderniseerimiseks. Me jätkame surve avaldamist Venemaale ja tema toetajatele lahinguväljal. Me jätkame Putini kambajõmmide karistamist. Ning me karistame ka neid, kes aitavad Venemaal sanktsioonidest kõrvale hoida või oma arsenali täiendada.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

Sanktsioonide mõju

Need meetmed on arukad ja meie liitlastega kooskõlastatud. Need on suunatud Venemaa poliitilise eliidi vastu ja tekitavad Venemaale agressioonisõjaga seoses otseseid kulusid, kahjustades samal ajal Venemaa tööstuslikku ja majanduslikku suutlikkust pidada sõda, toota rohkem relvi ja parandada olemasolevaid relvasüsteeme. Sanktsioonid jätavad Venemaa sõjaväe ja selle tarnijad ilma kaupadest ja varustusest, mida on vaja sõjapidamiseks Ukraina suveräänsel territooriumil. 

Ükski Venemaa suhtes vastu võetud ELi sanktsioonidest ei takista põllumajanduslike toiduainete, meditsiiniseadmete või ravimite tarnimist elanikkonnale. Ka põllumajandusmasinate suhtes ei kohaldata ekspordikeeldu. 

Ükski sanktsioon ei ole suunatud kolmandate riikide ja Venemaa vahelise kauplemise vastu põllumajandustoodete ja toiduainete, sealhulgas teravilja ja väetistega. 

alt=""
© mehaniq41 - stock.adobe.com