Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou

Ukrajina na ceste do EÚ

Rozhodnutie o začatí prístupových rokovaní

Lídri EÚ dospeli v decembri 2023 k dohode o začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a opätovne potvrdili svoj záväzok pokračovať v silnej podpore tejto krajiny a jej ľudu tak dlho, ako to bude potrebné.

EÚ formálne začala prístupové rokovania s Ukrajinou na prvej medzivládnej konferencii v júni 2024. V súčasnosti sa pripravujú rozhovory v konkrétnych oblastiach na základe rokovacieho rámca, v ktorom sa stanovuje postup a zásady rokovaní.

Do Európy chcú vstúpiť všetci Ukrajinci, ktorí bojujú za lepšiu budúcnosť. Spoločne môžeme tento boj vyhrať. Spoločne môžeme dobudovať našu Úniu. Spoločne môžeme priviesť Ukrajinu do nášho spoločného európskeho domova. To je snom ukrajinských hrdinov a mučeníkov. A je to aj náš sen. Spoločne tvoríme Európu.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Úsilie o vstup do EÚ

Ukrajina požiadala o členstvo v EÚ na konci februára 2022, len niekoľko dní po tom, ako Rusko začalo v plnom rozsahu svoju nevyprovokovanú a neodôvodnenú agresiu. Komisia predložila svoje stanovisko k žiadosti v júni 2022 a všetky členské štáty EÚ v tom istom mesiaci udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ. 

Na Ukrajine toto rozhodnutie vyvolalo aj napriek prebiehajúcej vojne silnú reformnú dynamiku, ktorú výrazne podporuje ukrajinský ľud.

Kroky na ceste k pristúpeniu – pevný základ pre harmonické partnerstvo

Dohoda o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou vrátane prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA), ktorá je v platnosti od roku 2017, a rozhodnutie EÚ udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ v roku 2022 patrili medzi kľúčové momenty na ceste Ukrajiny k ďalšej integrácii do EÚ. Ukrajina a jej občania preukázali svoje odhodlanie presadzovať demokratické hodnoty a hospodársky rozvoj a posilňovať svoje väzby s EÚ.

Prvé výsledky tohto partnerstva sú už viditeľné. Ukrajinskí vedci a občania sa napríklad zúčastňujú na dôležitých programoch EÚ pre výskum, inováciu a vzdelávanie v rámci programov Horizont Európa a Erasmus. Ukrajina sa nedávno pripojila k Programu pre jednotný trh a k Nástroju na prepájanie Európy.

Pomoc EÚ pre Ukrajinu

EÚ poskytuje Ukrajine značnú finančnú pomoc. EÚ, jej členské štáty a finančné inštitúcie zmobilizovali od začiatku ruskej útočnej vojny v roku 2022 takmer 108 miliárd eur na podporu Ukrajiny a jej ľudu.

To zahŕňa takmer 52 miliárd eur na celkovú hospodársku, sociálnu a finančnú odolnosť Ukrajiny vo forme núdzovej makrofinančnej pomoci, rozpočtovej podpory, núdzovej pomoci, reakcie na krízu a humanitárnej pomoci. Okrem toho opatrenia vojenskej pomoci predstavujú 39 miliárd eur. Na pomoc členským štátom EÚ pri uspokojovaní potrieb Ukrajincov utekajúcich pred vojnou bolo poskytnutých 17 miliárd eur.

Chronologický prehľad

  1. 25. júna 2024
  2. 12. marca 2024

    Komisia predkladá Rade návrh rámca pre prístupové rokovania s Ukrajinou.

  3. 14. decembra 2023

    Európska rada prijíma rozhodnutie o začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou.

  4. 8. novembra 2023

    Komisia odporúča, aby Rada začala prístupové rokovania s Ukrajinou.

  5. 23. júna 2022

    Európska rada uznáva európsku perspektívu Ukrajiny a udeľuje jej štatút kandidátskej krajiny.

  6. 17. júna 2022
  7. 28. februára 2022

    Ukrajina podáva žiadosť o členstvo v EÚ.