Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou

Sankcie EÚ voči Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu

#StandWithUkraine

EÚ v reakcii na nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojenskú agresiu Vladimíra Putina voči Ukrajine zaviedla bezprecedentné sankcie, ktorých cieľom je

  • obmedziť možnosti Kremľa financovať vojnu,
  • spôsobiť jasnú hospodársku a politickú ujmu ruskej politickej elite,
  • zúžiť hospodársku základňu Ruska.

Naše sankcie výrazne narúšajú hospodársku základňu Ruska a oslabujú vyhliadky na jeho modernizáciu. Budeme naďalej vyvíjať tlak na Rusko a na tých, ktorí ho podporujú na bojisku. Aj naďalej pôjdeme po Putinových najbližších spojencoch. A pôjdeme aj po tých, ktorí pomáhajú Rusku obchádzať sankcie alebo dopĺňať vojnový arzenál.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Vplyv sankcií

Tieto opatrenia sú inteligentné a koordinované s našimi spojencami. Zameriavajú sa na ruskú politickú elitu, Rusku sa v ich dôsledku zvyšujú priame náklady na útočnú vojnu a zároveň poškodzujú priemyselnú a hospodársku schopnosť Ruska viesť vojnu, vyrábať viac zbraní a opravovať existujúce zbraňové systémy. Sankcie pripravujú ruskú armádu a jej dodávateľov o tovar a vybavenie, ktoré sú potrebné na vedenie vojny na zvrchovanom ukrajinskom území. 

Žiadna zo sankcií EÚ prijatých voči Rusku nebráni dodávkam agropotravinových výrobkov, zdravotníckeho vybavenia alebo liekov pre širokú verejnosť. Zákaz vývozu ako taký sa nevzťahuje ani na žiadne poľnohospodárske stroje. 

Žiadna zo sankcií sa nezameriava na obchod s poľnohospodárskymi a potravinovými výrobkami medzi tretími krajinami a Ruskom, teda ani na obilniny a hnojivá. 

alt=""
© mehaniq41 - stock.adobe.com