EÚ v reakcii na nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojenskú agresiu Vladimíra Putina voči Ukrajine zaviedla bezprecedentné sankcie, ktorých cieľom je
- obmedziť možnosti Kremľa financovať vojnu,
- spôsobiť jasnú hospodársku a politickú ujmu ruskej politickej elite,
- zúžiť hospodársku základňu Ruska.
Naše sankcie výrazne narúšajú hospodársku základňu Ruska a oslabujú vyhliadky na jeho modernizáciu. Budeme naďalej vyvíjať tlak na Rusko a na tých, ktorí ho podporujú na bojisku. Aj naďalej pôjdeme po Putinových najbližších spojencoch. A pôjdeme aj po tých, ktorí pomáhajú Rusku obchádzať sankcie alebo dopĺňať vojnový arzenál.
Komplexný prístup k sankciám
- Sankcie voči jednotlivcom, podnikom a organizáciám
- Opatrenia týkajúce sa víz
- Zákazy dovozu a vývozu
- Opatrenia v oblasti finančných služieb a služieb pre podniky
- Sankcie v oblasti energetiky
- Sankcie v oblasti dopravy
- Sankcie na tovar s dvojakým použitím
- Vymáhanie majetku a konfiškácia
- Zaistenie účinnosti sankcií
Vplyv sankcií
Tieto opatrenia sú inteligentné a koordinované s našimi spojencami. Zameriavajú sa na ruskú politickú elitu, Rusku sa v ich dôsledku zvyšujú priame náklady na útočnú vojnu a zároveň poškodzujú priemyselnú a hospodársku schopnosť Ruska viesť vojnu, vyrábať viac zbraní a opravovať existujúce zbraňové systémy. Sankcie pripravujú ruskú armádu a jej dodávateľov o tovar a vybavenie, ktoré sú potrebné na vedenie vojny na zvrchovanom ukrajinskom území.
Žiadna zo sankcií EÚ prijatých voči Rusku nebráni dodávkam agropotravinových výrobkov, zdravotníckeho vybavenia alebo liekov pre širokú verejnosť. Zákaz vývozu ako taký sa nevzťahuje ani na žiadne poľnohospodárske stroje.
Žiadna zo sankcií sa nezameriava na obchod s poľnohospodárskymi a potravinovými výrobkami medzi tretími krajinami a Ruskom, teda ani na obilniny a hnojivá.