Przejdź do treści głównej
Solidarność UE z Ukrainą

Droga Ukrainy do UE

Zielone światło dla negocjacji akcesyjnych

W grudniu 2023 r. szefowie państw i rządów krajów UE wyrazili zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i potwierdzili, że będą zdecydowanie wspierać ten kraj i jego obywateli tak długo, jak będzie to konieczne.

UE formalnie rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą na pierwszej konferencji międzyrządowej w czerwcu 2024 r. Obecnie trwają przygotowania do rozmów w konkretnych dziedzinach, w oparciu o ramy negocjacyjne określające procedurę i zasady negocjacji.

Integracja z UE jest dążeniem wszystkich Ukraińców, którzy walczą o lepszą przyszłość. Razem możemy wygrać tę walkę. Razem możemy osiągnąć pełnię Unii. Razem możemy wprowadzić Ukrainę do naszej wspólnej europejskiej ojczyzny. Jest to marzenie ukraińskich bohaterów i ukraińskich męczenników. Jest ono również naszym marzeniem. Razem stanowimy Europę.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Europejskie aspiracje

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE pod koniec lutego 2022 r. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja dokonała niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej pełnoskalowej napaści zbrojnej na Ukrainę. W czerwcu 2022 r. Komisja przedstawiła opinię w sprawie tego wniosku, a wszystkie kraje UE przyznały Ukrainie status kraju kandydującego jeszcze w tym samym miesiącu. 

Pomimo trwającej wojny obudziło to w narodzie ukraińskim entuzjazm dla reform.

Proces negocjacyjny – solidne podstawy harmonijnej współpracy

Jednymi z najważniejszych etapów na drodze Ukrainy ku dalszej integracji z UE jest obowiązujący od 2017 r. układ o stowarzyszeniu UE z Ukrainą, obejmujący pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA), oraz decyzja UE z 2022  r. o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego. Ukraina i jej obywatele dowodzą swojego zaangażowania na rzecz wartości demokratycznych, rozwoju gospodarczego i wzmacniania więzi z UE.

Pierwsze wyniki tej współpracy są już widoczne. Na przykład ukraińscy naukowcy i obywatele uczestniczą w pierwszoligowych programach unijnych na rzecz badań naukowych, innowacji i edukacji za pośrednictwem programów „Horyzont Europa” i Erasmus. Niedawno Ukraina przystąpiła też do Programu na rzecz jednolitego rynku oraz do instrumentu „Łącząc Europę”.

Pomoc UE dla Ukrainy

UE udziela Ukrainie znacznej pomocy finansowej. Od początku rosyjskiego ataku w 2022 r. UE, jej państwa członkowskie i instytucje finansowe pozyskały około 108 mld euro na wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców.

Kwota ta obejmuje około 52 mld euro na odbudowę gospodarczą, społeczną i finansową Ukrainy, przekazane w ramach nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej, wsparcia budżetowego, pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, reagowania kryzysowego i pomocy humanitarnej. Oprócz tego zapewniono pomoc wojskową wartą 39 mld euro. Z kolei kraje UE otrzymały 17 mld euro pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb ukraińskich uchodźców.

Kalendarium

  1. 25 czerwca 2024 r.
  2. 12 marca 2024 r.

    Komisja przedstawia Radzie projekt ram negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

  3. 14 grudnia 2023 r.

    Rada Europejska podejmuje decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

  4. 8 listopada 2023 r.

    Komisja zaleca Radzie otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

  5. 23 czerwca 2022 r.

    Rada Europejska potwierdza, że Ukraina ma w perspektywie przystąpienie do UE, i przyznaje jej status kraju kandydującego

  6. 17 czerwca 2022 r.
  7. 28 lutego 2022 r.

    Ukraina składa wniosek o członkostwo w UE