Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Шлях України до вступу до ЄС

«Зелене світло» для початку переговорів про вступ

У грудні 2023 року лідери ЄС погодили відкриття переговорів з Україною про вступ і вкотре підтвердили своє зобов’язання продовжувати активну підтримку країни та її народу доти, доки необхідно.

Європейський Союз офіційно відкрив з Україною переговори про вступ на першій міжурядовій конференції в червні 2024 року. Триває робота з підготовки до дискусій у певних галузях на основі рамок переговорів, які окреслюють процедури й принципи переговорів.

Європа — в очах усіх українців, що борються за краще майбутнє. Разом ми можемо виграти цей бій. Разом ми можемо довершити наш Союз. Разом ми можемо привести Україну в наш спільний європейський дім. Це мрія героїв України та мучеників України. Це також і наша мрія. Разом ми — Європа.

Урсула фон дер Ляєн, Голова Європейської комісії

Прагнення до вступу до ЄС

Україна подала заяву на членство в ЄС наприкінці лютого 2022 року, лише через кілька днів після початку Росією повномасштабної неспровокованої та невиправданої агресії. У червні 2022 року Європейська комісія представила свої висновки щодо заяви, і того ж місяця усі держави-члени ЄС надали Україні статус кандидата на вступ до ЄС. 

Незважаючи на війну, що триває, в Україні це створило потужну динаміку реформ — при сильній підтримці народу України.

Кроки до вступу — міцний фундамент гармонійного партнерства

Угода про асоціацію між Україною та ЄС, включно з поглибленою та всеохопною зоною вільної торгівлі (ПВЗВТ), чинною з 2017 року, та рішення ЄС 2022 року про надання Україні статусу кандидата стали кількома ключовими моментами на шляху України до подальшої інтеграції в ЄС. Україна та її громадяни продемонстрували свою відданість демократичним цінностям, економічному розвитку та зміцненню зв’язків із ЄС.

Перші результати цього партнерства вже помітні. Наприклад, вчені та громадяни України беруть участь у важливих дослідницьких, інноваційних та освітніх програмах ЄС, таких як «Горизонт Європа» й «Еразмус». Нещодавно Україна приєдналася до програми «Єдиний ринок» і механізму «Сполучення Європи».

Допомога ЄС Україні

ЄС надав Україні значну фінансову підтримку. Від початку агресивної війни Росії у 2022 році ЄС, його держави-члени та фінансові інституції мобілізували майже 108 мільярдів євро підтримки для України та її народу.

Ця сума включає майже 52 мільярди євро для загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України у формі надзвичайної макрофінансової допомоги, бюджетної підтримки, надзвичайної допомоги, кризового реагування та гуманітарної допомоги. Крім того, сума підтримки на заходи з надання військової допомоги складає 39 мільярдів євро. 17 мільярдів євро надано для допомоги державам-членам ЄС на забезпечення потреб українців, що рятуються від війни.

Хронологія подій

  1. 12 березня 2024 р.

    Європейська комісія представляє Раді проєкт рамок переговорів з Україною про вступ.

  2. 14 грудня 2023 року

    Європейська рада приймає рішення про відкриття переговорів з Україною про вступ.

  3. 8 листопада 2023 року

    Європейська комісія рекомендує Раді ЄС розпочати переговори з Україною про вступ.

  4. 23 червня 2022 року

    Європейська рада визнає європейські перспективи та надає Україні статус кандидата.

  5. 17 червня 2022 року

    Європейська комісія оприлюднює свої висновки щодо заяви на членство в ЄС.

  6. 28 лютого 2022 року

    Україна подає заяву на членство в ЄС