Te informacje są również dostępne w języku: ukraińskim | українська | rosyjskim | русский
Państwa członkowskie oferują kompleksową pomoc
UE stale wspiera państwa członkowskie w zaspokajaniu potrzeb osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Oferuje pomoc na granicy, przyjmuje uchodźców i zapewnia ochronę ludności. Pomaga państwom członkowskim zapewnić dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, zakwaterowania i rynku pracy osobom przybywającym z Ukrainy.

Najważniejsze obszary wsparcia

Komisja przedstawiła wytyczne operacyjne, aby pomóc funkcjonariuszom straży granicznej państw członkowskich w efektywnym zarządzaniu napływem osób i skrócić czas oczekiwania na granicach z Ukrainą przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Agencje UE również wspierają państwa członkowskie dodatkowym personelem i wiedzą fachową.

Komisja ustanowiła specjalny europejski system szybkiego transferu osób wymagających opieki medycznej między państwami członkowskimi UE. System korzysta ze wsparcia Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Komisja współpracuje również z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejską Agencją Leków w celu zapewnienia wytycznych i szkoleń w zakresie zdrowia publicznego, monitorowania podaży produktów leczniczych i zapewnienia odpowiedniego wsparcia państwom członkowskim.

Strategia UE na rzecz praw dziecka zapewnia kompleksowe ramy ochrony i realizację praw dziecka. Mianowano już koordynatorów krajowych w ramach europejskiej gwarancji dla dzieci. Będą oni odgrywać kluczową rolę w pobudzaniu i koordynowaniu działań na szczeblu krajowym oraz regionalnym i lokalnym. Komisja przygotowuje również specjalne standardowe procedury operacyjne dotyczące transferu małoletnich bez opieki.

Komisja zachęci państwa członkowskie do dzielenia się doświadczeniami i określania środków niezbędnych do dalszej edukacji wysiedlonych dzieci. Europejska platforma internetowa dla szkół School Education Gateway posłuży jako punkt kompleksowej obsługi w zakresie materiałów dydaktycznych z Ukrainy i materiałów w języku ukraińskim, którymi dysponują państwa członkowskie. Program finansowy Elastyczność w programie Erasmus+ będzie również wykorzystywany do wspierania edukacji uczniów i studentów będących uchodźcami oraz integracji członków kadry szkół wyższych, którzy uciekli przed wojną.

Aby można było zaspokoić najpilniejsze potrzeby w zakresie odpowiedniego zakwaterowania, dzięki inicjatywie „Bezpieczny dom” wsparcie otrzymywać będą Europejczycy, którzy udostępniają swoje mieszkania uchodźcom. Fundusz Azylu, Migracji i Integracji oraz fundusze polityki spójności zostaną uruchomione w celu wzmocnienia publicznych systemów przyjmowania. W dłuższej perspektywie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przyczyni się do zapewnienia mieszkań dla rodzin i osób w społeczności. Europejski Fundusz Społeczny może wspierać usługi i zakwaterowanie na poziomie społeczności lokalnych, zwłaszcza dla osób o szczególnych potrzebach, osób z niepełnosprawnościami, dzieci i osób starszych.

Państwa członkowskie zachęca się do tego, by pomagały przybyszom szybko skorzystać z prawa do pracy i szkoleń zawodowych. Komisja dodała język ukraiński do unijnego narzędzia do tworzenia profilu umiejętności obywateli państw trzecich i w ramach pilotażowego projektu puli talentówpodejmie działania, aby pomóc pracownikom o odpowiednich kwalifikacjach w znalezieniu zatrudnienia. Komisja pracuje również nad nowymi wytycznymi, które ułatwią uznawanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych na Ukrainie. Współpracuje też z partnerami społecznymi na rzecz informowania sektora prywatnegoo prawach wynikających z tymczasowej ochrony i o dostępnych programach.
Wytyczne operacyjne
Nowe wytyczne operacyjne dotyczące dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony pomogą osobom przybywającym do UE korzystać z przysługujących im praw w sposób spójny i skuteczny. Pomoże to państwom członkowskim w wywiązywaniu się z nowych obowiązków. Wytyczne będą regularnie aktualizowane, aby wesprzeć państwa członkowskie w sprostaniu codziennym wyzwaniom i nowym sytuacjom, z którymi się spotkają.
Solidarność w działaniu
Komisja stworzyła platformę solidarnościową, która skupia państwa członkowskie i agencje UE. Jej celem jest koordynacja wsparcia dla potrzebujących państw członkowskich.

Platforma pomoże w organizowaniu transferów osób w obrębie UE do państw członkowskich, które mają miejsca dla nowych przybyszów. Może też pomóc w transferze do krajów, w których żyją już duże społeczności ukraińskie, takich jak Kanada lub Wielka Brytania. Priorytetem jest pomaganie osobom w najtrudniejszej sytuacji, przede wszystkim dzieciom.
Szybkie i elastyczne metody finansowania działań solidarnościowych
Komisja podjęła natychmiastowe działania, aby pomóc w zorganizowaniu wsparcia finansowego na rzecz państw członkowskich przyjmujących osoby uciekające przed wojną w Ukrainie.
Komisja wypłaciła państwom członkowskim ponad 3,5 mld euro zaliczek w ramach Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy (REACT-EU). Ten natychmiastowy zastrzyk finansowy ułatwi krajom UE dostęp do funduszy na infrastrukturę, mieszkalnictwo, sprzęt i usługi w zakresie zatrudnienia, edukacji, włączenia społecznego, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi.
W ramach unijnych funduszy przeznaczonych na lata 2021–2027 na sprawy wewnętrzne państwom członkowskim przyznane zostaną znaczne środki na odpowiednie ośrodki recepcyjne dla osób uciekających przed inwazją i na skuteczne procedury azylowe.
Zgodnie z wnioskiem Komisji „Działanie w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie” (CARE) państwa członkowskie mają również możliwość wykorzystania pozostałych środków z funduszu spójności z okresu programowania 2014–2020 na zapewnienie wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych osobom uciekającym na ich terytorium z Ukrainy. Obejmuje to inwestycje w edukację, zatrudnienie, mieszkalnictwo, opiekę zdrowotną i opiekę nad dziećmi, ale również podstawową pomoc materialną, taką jak żywność i odzież.
Komisja przyjęła również tymczasowe ramy kryzysowe umożliwiające państwom członkowskim elastyczne wykorzystywanie dozwolonych w ramach zasad pomocy państwa środków w celu wspierania gospodarki w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przy jednoczesnej ochronie równych warunków działania na jednolitym rynku.