Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou

Sankce EU vůči Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu

#StandWithUkraine

V reakci na nevyprovokovaný a bezdůvodný vojenský útok Vladimira Putina na Ukrajinu přijala EU rozsáhlý balíček sankcí, jejichž cílem je:

  • snížit schopnost Kremlu financovat válku
  • přivodit zřetelnou hospodářskou a politickou újmu politické elitě Ruska
  • oslabit hospodářskou základnu Ruska

Naše sankce citelně narušují hospodářskou základnu Ruska, což výrazně omezuje veškeré vyhlídky na jeho modernizaci. V tlaku na Rusko a na ty, kteří jej podporují na bojištích, budeme i nadále pokračovat. Nepřestaneme cílit na Putinovi nejbližší spolupracovníky. A budeme stíhat ty, kdo pomáhají Rusku obcházet sankce nebo doplňovat jeho vojenský arzenál.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Dopad sankcí

Tato promyšlená opatření jsou koordinována s našimi spojenci. Zaměřují se na ruskou politickou elitu a způsobují Rusku přímou újmu za jeho agresivní válku. Zároveň poškozují průmyslovou a hospodářskou schopnost Ruska vést válku, vyrábět více zbraní a opravovat své zbraňové systémy. Ruskou armádu a její dodavatele připravují o zboží a vybavení potřebné k vedení války na svrchovaném ukrajinském území. 

Žádná ze sankcí, které EU na Rusko uvalila, nebrání v dodávkách zemědělsko-potravinářského zboží, zdravotnického vybavení nebo léků pro obyvatelstvo obecně. Zákaz vývozu se nevztahuje ani na zemědělské stroje. 

Žádná ze sankcí se nezaměřuje na obchod se zemědělskými a potravinářskými produkty mezi třetími zeměmi a Ruskem, tedy ani na pšenici či hnojiva. 

alt=""
© mehaniq41 - stock.adobe.com