Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Solidarność UE z Ukrainą
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Podczas światowej konferencji darczyńców i kampanii „Stand Up for Ukraine – Razem dla Ukrainy” zgromadzono 9,1 mld euro na rzecz osób uciekających przed rosyjską inwazją, czy to wewnątrz Ukrainy, czy za granicę. W ramach tej kwoty 1 mld euro pochodzi od Komisji Europejskiej. Ponadto Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapowiedział dodatkowe środki w wysokości 1 mld euro na pożyczki przeznaczone na potrzeby osób przesiedlonych w wyniku inwazji.

Solidarność państw, przedsiębiorstw i ludzi na całym świecie jest źródłem nadziei w tej czarnej godzinie. W ramach kampanii „Razem dla Ukrainy” zgromadziliśmy 9,1 mld euro dla ludzi szukających schronienia przed bombami, w Ukrainie i poza jej terytorium. Dodatkowy miliard euro zadeklarował EBOR. Tego wsparcia będzie więcej. Nadal będziemy udzielać pomocy. A kiedy przestaną spadać bomby, pomożemy narodowi ukraińskiemu w odbudowie kraju. Nadal będziemy razem działać dla Ukrainy.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Zgromadziliśmy dzisiaj ponad 12,4 mld dolarów kanadyjskich, aby nadal wspierać mieszkańców Ukrainy, którzy zostali przesiedleni w wyniku rozpoczętej przez Putina, niczym nieuzasadnionej wojny. Niezależnie od tego, czego będziecie potrzebować – żywności, wody, schronienia czy pomocy medycznej – będziemy Was wspierać i dostarczać potrzebną pomoc. Jesteśmy tu wszyscy razem dla Ukrainy.

Justin Trudeau, premier Kanady

Internetowa konferencja darczyńców ˆ„Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy” była zwieńczeniem szerszej kampanii w mediach społecznościowych, którą rozpoczęły 26 marca Komisja Europejska i rząd Kanady we współpracy z organizacją Global Citizen. 

Stanowiła odpowiedź na wezwanie do udzielenia wsparcia wystosowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Celem kampanii było pozyskanie funduszy i innych rodzajów wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie. W szczególności:

  • na rzecz 4 mln osób, które już znalazły schronienie w UE, i osób, które prawdopodobnie przybędą w przyszłości: środki finansowe zostaną wykorzystane na zaspokojenie ich krótko- i średnioterminowych potrzeb w państwach członkowskich UE, począwszy od wyżywienia, poprzez zapewnienie zakwaterowania i opieki medycznej aż po edukację i zatrudnienie
  • na rzecz 6,5 mln osób, w tym 2,5 mln dzieci, które musiały opuścić swoje domy, ale pozostały w Ukrainie i są obecnie wewnętrznie przesiedlone: środki finansowe i pomoc rzeczowa zapewnią im niezbędną opiekę humanitarną.

Z uwagi na zasadniczą rolę Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę światowa konferencja darczyńców odbyła się w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Multimedia

Social media kit

Stand Up for Ukraine: social media kit
English
(937.88 KB - ZIP)
Pobierz