Przejdź do treści głównej
Solidarność UE z Ukrainą
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Podczas światowej konferencji darczyńców i kampanii „Stand Up for Ukraine – Razem dla Ukrainy” zgromadzono 9,1 mld euro na rzecz osób uciekających przed rosyjską inwazją, czy to wewnątrz Ukrainy, czy za granicę. W ramach tej kwoty 1 mld euro pochodzi od Komisji Europejskiej. Ponadto Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapowiedział dodatkowe środki w wysokości 1 mld euro na pożyczki przeznaczone na potrzeby osób przesiedlonych w wyniku inwazji.

Solidarność państw, przedsiębiorstw i ludzi na całym świecie jest źródłem nadziei w tej czarnej godzinie. W ramach kampanii „Razem dla Ukrainy” zgromadziliśmy 9,1 mld euro dla ludzi szukających schronienia przed bombami, w Ukrainie i poza jej terytorium. Dodatkowy miliard euro zadeklarował EBOR. Tego wsparcia będzie więcej. Nadal będziemy udzielać pomocy. A kiedy przestaną spadać bomby, pomożemy narodowi ukraińskiemu w odbudowie kraju. Nadal będziemy razem działać dla Ukrainy.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Zgromadziliśmy dzisiaj ponad 12,4 mld dolarów kanadyjskich, aby nadal wspierać mieszkańców Ukrainy, którzy zostali przesiedleni w wyniku rozpoczętej przez Putina, niczym nieuzasadnionej wojny. Niezależnie od tego, czego będziecie potrzebować – żywności, wody, schronienia czy pomocy medycznej – będziemy Was wspierać i dostarczać potrzebną pomoc. Jesteśmy tu wszyscy razem dla Ukrainy.

Justin Trudeau, premier Kanady

Internetowa konferencja darczyńców ˆ„Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy” była zwieńczeniem szerszej kampanii w mediach społecznościowych, którą rozpoczęły 26 marca Komisja Europejska i rząd Kanady we współpracy z organizacją Global Citizen. 

Stanowiła odpowiedź na wezwanie do udzielenia wsparcia wystosowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Celem kampanii było pozyskanie funduszy i innych rodzajów wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie. W szczególności:

  • na rzecz 4 mln osób, które już znalazły schronienie w UE, i osób, które prawdopodobnie przybędą w przyszłości: środki finansowe zostaną wykorzystane na zaspokojenie ich krótko- i średnioterminowych potrzeb w państwach członkowskich UE, począwszy od wyżywienia, poprzez zapewnienie zakwaterowania i opieki medycznej aż po edukację i zatrudnienie
  • na rzecz 6,5 mln osób, w tym 2,5 mln dzieci, które musiały opuścić swoje domy, ale pozostały w Ukrainie i są obecnie wewnętrznie przesiedlone: środki finansowe i pomoc rzeczowa zapewnią im niezbędną opiekę humanitarną.

Z uwagi na zasadniczą rolę Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę światowa konferencja darczyńców odbyła się w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Multimedia

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Social media kit

28 CZERWCA 2022
Stand Up for Ukraine: social media kit