Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Během celosvětové dárcovské akce a kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ se podařilo získat 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před ruskou invazí nacházející se na Ukrajině i v zahraničí. Evropská komise z toho darovala 1 miliardu. Kromě toho Evropská banka pro obnovu a rozvoj oznámila další půjčku ve výši 1 miliardy eur na pokrytí potřeb osob vysídlených v důsledku invaze.

Solidarita zemí, podniků a i jednotlivců z celého světa představuje v této temné době jistou naději. V rámci kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ se podařilo získat 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před bombami na Ukrajině i mimo ni a Evropská banka pro obnovu a rozvoj přislíbila další miliardu eur. A to není vše: Naše podpora nekončí. Jakmile přestanou padat bomby, pomůžeme ukrajinskému lidu jejich zemi vybudovat znovu. Za Ukrajinou budeme stát i nadále.“

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Dnes se nám podařilo získat více než 12,4 miliardy kanadských dolarů, abychom mohli i nadále podporovat obyvatele Ukrajiny, kteří byli vysídleni v důsledku pokračující a neospravedlnitelné Putinovy války. Ať už jde o jídlo, vodu, přístřeší nebo lékařskou pomoc, budeme vám i nadále krýt záda a poskytovat pomoc, kterou v této době potřebujete. Stojíme za Ukrajinou.

Justin Trudeau, premiér Kanady

Online dárcovská akce „Stojíme za Ukrajinou“ byla vyvrcholením širší kampaně v sociálních médiích, kterou 26. března zahájila Evropská komise a kanadská vláda ve spolupráci s organizací Global Citizen. 

Kampaň byla reakcí na výzvu k podpoře, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem kampaně bylo získat finanční prostředky a další typy pomoci k zajištění potřeb vnitřně vysídlených osob na Ukrajině. Konkrétně:

  • Pokud jde o více než 4 miliony lidí, kteří již nalezli útočiště v EU, a další, kteří pravděpodobně ještě přijdou: v jejich případě budou prostředky použity k pokrytí jejich krátkodobých a střednědobých potřeb v členských státech EU, od potravin, bydlení a zdravotní péče až po vzdělávání a práci,
  • 6,5 milionu lidí včetně 2,5 milionu dětí, kteří museli uprchnout ze svých domovů, avšak zůstali na Ukrajině, a nyní jsou vnitřně vysídlenými osobami – zde budou získané finanční prostředky a dary použity na poskytnutí životně důležité humanitární péče.

Jako uznání zásadní úlohy Polska při pomoci osobám prchajícím z Ukrajiny před invazí se dárcovská akce uskutečnila ve Varšavě za účasti prezidenta Andrzeje Dudy.

 

Multimedia

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Social media kit

28. ČERVNA 2022
Stand Up for Ukraine: social media kit