Skip to main content
Logo Evropské komise
Solidarita EU s Ukrajinou
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Během celosvětové dárcovské akce a kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ se podařilo získat 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před ruskou invazí nacházející se na Ukrajině i v zahraničí. Evropská komise z toho darovala 1 miliardu. Kromě toho Evropská banka pro obnovu a rozvoj oznámila další půjčku ve výši 1 miliardy eur na pokrytí potřeb osob vysídlených v důsledku invaze.

Solidarita zemí, podniků a i jednotlivců z celého světa představuje v této temné době jistou naději. V rámci kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ se podařilo získat 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před bombami na Ukrajině i mimo ni a Evropská banka pro obnovu a rozvoj přislíbila další miliardu eur. A to není vše: Naše podpora nekončí. Jakmile přestanou padat bomby, pomůžeme ukrajinskému lidu jejich zemi vybudovat znovu. Za Ukrajinou budeme stát i nadále.“

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Dnes se nám podařilo získat více než 12,4 miliardy kanadských dolarů, abychom mohli i nadále podporovat obyvatele Ukrajiny, kteří byli vysídleni v důsledku pokračující a neospravedlnitelné Putinovy války. Ať už jde o jídlo, vodu, přístřeší nebo lékařskou pomoc, budeme vám i nadále krýt záda a poskytovat pomoc, kterou v této době potřebujete. Stojíme za Ukrajinou.

Justin Trudeau, premiér Kanady

Online dárcovská akce „Stojíme za Ukrajinou“ byla vyvrcholením širší kampaně v sociálních médiích, kterou 26. března zahájila Evropská komise a kanadská vláda ve spolupráci s organizací Global Citizen. 

Kampaň byla reakcí na výzvu k podpoře, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem kampaně bylo získat finanční prostředky a další typy pomoci k zajištění potřeb vnitřně vysídlených osob na Ukrajině. Konkrétně:

  • Pokud jde o více než 4 miliony lidí, kteří již nalezli útočiště v EU, a další, kteří pravděpodobně ještě přijdou: v jejich případě budou prostředky použity k pokrytí jejich krátkodobých a střednědobých potřeb v členských státech EU, od potravin, bydlení a zdravotní péče až po vzdělávání a práci,
  • 6,5 milionu lidí včetně 2,5 milionu dětí, kteří museli uprchnout ze svých domovů, avšak zůstali na Ukrajině, a nyní jsou vnitřně vysídlenými osobami – zde budou získané finanční prostředky a dary použity na poskytnutí životně důležité humanitární péče.

Jako uznání zásadní úlohy Polska při pomoci osobám prchajícím z Ukrajiny před invazí se dárcovská akce uskutečnila ve Varšavě za účasti prezidenta Andrzeje Dudy.

 

Multimedia

Social media kit

Stand Up for Ukraine: social media kit
English
(937.88 KB - ZIP)
Stáhnout