Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Na celosvetovej darcovskej konferencii a v rámci kampane Stand Up for Ukraine (Postav sa za Ukrajinu) sa podarilo vyzbierať 9,1 miliardy eur pre ľudí utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajine i v zahraničí, pričom Európska komisia prisľúbila 1 miliardu eur. Okrem toho Európska banka pre obnovu a rozvoj ohlásila dodatočnú úverovú podporu vo výške 1 miliardy eur na pokrytie potrieb ľudí vysídlených v dôsledku invázie.

Solidarita krajín, podnikov a ľudí na celom svete prináša trošku svetla do týchto temných čias. V rámci kampane Stand Up For Ukraine sa podarilo vyzbierať 9,1 miliardy eur pre ľudí utekajúcich pred bombami na Ukrajine aj mimo nej, pričom EBOR prisľúbila ďalšiu miliardu eur. A to nie je všetko. Pomoc budeme poskytovať aj naďalej. A keď prestanú padať bomby, pomôžeme ukrajinskému ľudu pri obnove krajiny. Vždy budeme stáť za Ukrajinou.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Dnes sme vyzbierali viac než 12,4 miliardy kanadských dolárov, aby sme naďalej podporovali ukrajinský ľud, ktorý bol vysídlený v dôsledku pokračujúcej a neospravedlniteľnej Putinovej vojny. Či už ide o jedlo, vodu, prístrešie alebo lekársku pomoc – naďalej vám budeme pomáhať a poskytovať pomoc, ktorú teraz potrebujete. Stojíme za Ukrajinou.

Justin Trudeau, predseda vlády Kanady

Online darcovskou konferenciou Stand Up For Ukraine vyvrcholila širšia kampaň v sociálnych médiách, ktorú spustila Európska komisia a kanadská vláda 26. marca v partnerstve s medzinárodnou organizáciou Global Citizen. 

Kampaň bola reakciou na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o poskytnutie podpory. Jej cieľom bolo získať finančné prostriedky a iné druhy podpory, ktoré pomôžu zabezpečiť potreby vnútorne vysídlených osôb na Ukrajine. Konkrétne:

  • Pre viac ako 4 milióny ľudí, ktorí už našli útočisko v EÚ, a pre ďalších, ktorí zrejme ešte prídu: finančné prostriedky sa použijú na pokrytie ich krátkodobých a strednodobých potrieb v členských štátoch EÚ, od potravín, bývania a zdravotnej starostlivosti až po vzdelávanie a zamestnanosť.
  • Pre 6,5 milióna ľudí vrátane 2,5 milióna detí, ktorí museli opustiť svoje domovy, ale zostali na Ukrajine a v súčasnosti sú vnútorne vysídlení: finančné prostriedky a dary budú pre nich predstavovať životne dôležitú humanitárnu pomoc.

Na znak uznania zásadnej úlohy, ktorú Poľsko zohráva pri podpore utečencov pred inváziou na Ukrajine, sa darcovská konferencia konala vo Varšave za účasti prezidenta Andrzeja Dudu.

 

Multimedia

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland
Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Social media kit

28. JÚNA 2022
Stand Up for Ukraine: social media kit