Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Шляхи солідарності ЄС—Україна

Рятувальне коло для української економіки, ключ до глобальної продовольчої безпеки

Для України вкрай важливо зберігати свої торговельні шляхи відкритими з тим, щоб товари могли рухатися в обох напрямках. З лютого 2022 року агресивна війна Росії проти України заблокувала цей рух.

У травні 2022 року Європейська комісія розпочала виконання Плану дій шляхів солідарності з метою встановлення альтернативних логістичних маршрутів залізничними, автомобільними та внутрішніми водними шляхами під назвою «Шляхи солідарності».

Значущість «Шляхів солідарності»

alt=""
Вирішальна роль у захисті глобальної продовольчої безпеки
Agricultural goods
Вирішальна роль в експорті українських товарів
Fuel, humanitarian aid
Основна можливість для України імпортувати всі необхідні їй товари (паливо, гуманітарну допомогу)

Україна є провідним світовим експортером зернових

Barley
3-ій найбільший у світі виробник ячменю
Maize
4-ий найбільший у світі виробник кукурудзи
Wheat
5-ий найбільший у світі виробник пшениці

Виробництво зернових є основою економіки України та сприяє продовольчому забезпеченню багатьох країн світу.

Чим допомогли «Шляхи солідарності»?

Від травня 2022 року до квітня 2024 року «Шляхи солідарності» дозволили Україні експортувати приблизно 136 мільйонів тонн товарів, включно з 70 мільйонами тонн зерна, насінням олійних культур і супутніми продуктами. Від початку війни вони уможливили експорт приблизно 54% зерна України. Приблизно 46% українського зерна експортовано через чорноморські порти України.

«Шляхи солідарності» дозволили Україні імпортувати приблизно 52 мільйони тонн необхідних їй товарів: від військової та гуманітарної допомоги до палива та інших продуктів.

Сукупна вартість торгівлі через «Шляхи солідарності» оцінюється у приблизно 157 мільярдів євро, з яких понад 50 мільярдів євро складає український експорт, а приблизно 107 мільярдів євро — український імпорт.

Експорт зерна з України у 2022—2024 роках

88,1 мільйона тонн зернових
експортовано ЄС до третіх країн із березня 2022 року по грудень 2023 року

Фінансові внески

Спільно з партнерськими фінансовими інституціями Європейська комісія інвестує у збільшення потужностей, ремонт і ліквідність експлуатаційних підприємств. Понад 2 мільярди євро мобілізовано досі для «Шляхів солідарності» з метою підвищення глобальної продовольчої безпеки та надання економіці України рятівного кола. 

Ключові події

 1. Вересень 2023 року

  ЄС виділяє 7 мільярдів євро для ключових інфраструктурних проєктів, вперше відкриваючи конкурс також і для українських та молдовських організацій.

 2. Липень 2023 року
  • Росія припиняє свою участь у Чорноморській зерновій ініціативі
  • Нове дослідження щодо залізничних сполучень ЄС з Україною та Молдовою пропонує, передусім, встановити сполучення європейською колією від Кракова/Катовиці (Польща) до Львова (Україна), а також від Ясс (Румунія) до Кишинева (Молдова).
 3. Червень 2023 року
  • 250 мільйонів євро інвестовано у 9 проєктів «Шляхів солідарності» для вдосконалення транскордонних сполучень між Україною, Молдовою та ЄС.
  • Приєднання України до Механізму «Сполучення Європи» — програми ЄС із фінансування інфраструктури, що надає Україні можливість подавати заяви на фінансування ЄС у транспортній, енергетичній та цифровій галузях — для кращих сполучень між ЄС та Україною. Подібну угоду підписано у травні 2023 року між ЄС і Республікою Молдова.
 4. Січень 2023 року

  226 мільйонів євро надано через конкурс проєктів військової мобільності, вдосконалюючи довгострокову сполученість з Україною та Молдовою, а також зміцнюючи «Шляхи солідарності» у Польщі, Румунії та Німеччині.

 5. Грудень 2022 року

  Додаткові 240 мільйонів євро інвестовано в проєкти військової мобільності, вдосконалюючи інфраструктуру «Шляхів солідарності» в Німеччині, Польщі та Румунії.

 6. Липень 2022 року

  Пропозиція розширити транс'європейську транспортну мережу (TEN-T), залучивши до неї Україну та Молдову.

 7. Червень 2022 року

  Нові угоди про автомобільний транспорт між ЄС, Україною та Республікою Молдова дозволяють додаткові перевезення автомобільними шляхами. Тепер автоперевізники можуть перетинати території одне одного та працювати між ними, не потребуючи дозволів.

Інформаційна довідка

22 ТРАВЕНЬ 2024
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
11 ВЕРЕСЕНЬ 2023
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform