Pāriet uz galveno saturu
ES solidaritāte ar Ukrainu

ES un Ukrainas solidaritātes joslas

Solidaritātes joslas – vitāli svarīgas Ukrainas ekonomikai un globālajai nodrošinātībai ar pārtiku

Ir ļoti svarīgi, ka Ukrainai saglabā tirdzniecības ceļus atvērtus, lai preces varētu plūst abos virzienos. Krievijas agresijas karš pret Ukrainu kopš 2022. gada februāra bloķēja šo plūsmu.

Komisija 2022. gada maijā nāca klajā ar rīcības plānu par solidaritātes joslām, lai izveidotu alternatīvus loģistikas maršrutus pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšzemes ūdensceļiem jeb tā dēvētās solidaritātes joslas.

Ukraina ir starp lielākajām labības eksportētājvalstīm

Barley
Trešais lielākais miežu audzētājs pasaulē
Maize
Ceturtais lielākais kukurūzas audzētājs pasaulē
Wheat
Piektais lielākais kviešu audzētājs pasaulē

Graudu ieguve ir Ukrainas ekonomikas pamats un veicina daudzu pasaules valstu nodrošinātību ar pārtiku.

Solidaritātes joslu nozīme

alt=""
Vitāli svarīgas globālā pārtikas nodrošinājuma aizsardzībai
Agricultural goods
Vitāli svarīgas Ukrainas preču eksportam
Fuel, humanitarian aid
Vienīgais risinājums visu Ukrainai nepieciešamo preču (degvielas, humānās palīdzības) importam

Ko ļāvušas īstenot solidaritātes joslas?

No 2022. gada marta līdz 2024. gada janvārim pa solidaritātes joslām no Ukrainas izvests vairāk nekā 61 miljons tonnu graudu, eļļas augu sēklu un saistītu produktu. Tās kopš kara sākuma ir ļāvušas nodrošināt aptuveni 60 % Ukrainas graudu eksporta. Apmēram 30 % Ukrainas graudu tika eksportēti caur Melnās jūras ostām.

Solidaritātes joslas ir arī ļāvušas Ukrainai importēt aptuveni 40 miljonus tonnu preču, kas tai vajadzīgas: no militārās un humānās palīdzības līdz degvielai un citiem produktiem.

Tiek lēsts, ka kopējais pa solidaritātes joslām notiekošās tirdzniecības apjoms ir apmēram 120 miljardi eiro, no kuriem vairāk nekā 40 miljardi eiro ir Ukrainas eksports, bet vairāk nekā 80 miljardi eiro — Ukrainas imports.

Graudu eksports no Ukrainas 2022.–2023. gadā

70,9 miljoni tonnu
ES labības eksports uz trešām valstīm kopš 2022. gada marta

Finansiālais ieguldījums

Eiropas Komisija kopā ar finanšu partneriestādēm investē līdzekļus spēju palielināšanā, remontdarbos un operatoru likviditātē.

 

Galvenās norises

 1. 2023. gada septembris.

  ES atvēl 7 miljardus eiro svarīgiem infrastruktūras projektiem, uz šādu uzaicinājumu pirmo reizi ļaujot atsaukties arī Ukrainas un Moldovas organizācijām.

 2. 2023. gada jūlijs
  • Krievija izbeidz Melnās jūras graudu iniciatīvu
  • Jaunā pētījumā par ES dzelzceļa savienojumiem ar Ukrainu un Moldovu kā pirmo soli ierosināts izveidot Eiropas sliežu platuma savienojumu no Krakovas/Katovices (Polija) uz Ļvivu (Ukraina), kā arī no Iasi (Rumānija) uz Kišiņevu (Moldova).
 3. 2023. gada jūnijs
  • 250 miljoni eiro ir investēti 9 solidaritātes joslu projektos, lai uzlabotu pārrobežu savienojumus starp Ukrainu, Moldovu un ES.
  • Ukraina tiek iesaistīta ES infrastruktūras finansēšanas programmā — Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentā, kas ļauj Ukrainai pieteikties ES finansējumam transporta, enerģētikas un digitālajā jomā, lai nodrošinātu labākus savienojumus starp ES un Ukrainu. Līdzīgs nolīgums tika noslēgts starp ES un Moldovas Republiku 2023. gada maijā.
 4. 2022. gada decembris

  220 miljoni eiro ir ieguldīti militārās mobilitātes projektos, uzlabojot infrastruktūru solidaritātes joslās Vācijā, Polijā un Rumānijā.

 5. 2022. gada jūlijs

  Priekšlikums paplašināt Eiropas transporta tīklu (TEN-T), iekļaujot tajā Ukrainu un Moldovu.

 6. 2022. gada jūnijs

  Jauni autotransporta nolīgumi starp ES, Ukrainu un Moldovas Republiku ļauj veikt papildu autopārvadājumus. Tagad pārvadātājiem nav vajadzīga atļauja, lai šķērsotu cits cita teritoriju un veiktu pārvadājumus tajā.

Faktu lapas

2023. GADA 15. AUGUSTS
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
English
(6.32 KB - HTML)
Lejupielādēt
2023. GADA 11. SEPTEMBRIS
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform
English
(6.32 KB - HTML)
Lejupielādēt