Pāriet uz galveno saturu
ES solidaritāte ar Ukrainu

ES un Ukrainas solidaritātes joslas

Solidaritātes joslas – vitāli svarīgas Ukrainas ekonomikai un globālajai nodrošinātībai ar pārtiku

Ir ļoti svarīgi, ka Ukrainas tirdzniecības ceļi paliek atvērt, lai preces varētu plūst abos virzienos. Krievijas agresijas karš pret Ukrainu kopš 2022. gada februāra bloķēja šo plūsmu.

Komisija 2022. gada maijā nāca klajā ar rīcības plānu par solidaritātes joslām, lai izveidotu alternatīvus loģistikas maršrutus pa dzelzceļu, autoceļiem un iekšzemes ūdensceļiem jeb tā dēvētās solidaritātes joslas.

Solidaritātes joslu nozīme

alt=""
Vitāli svarīgas globālā pārtikas nodrošinājuma aizsardzībai
Agricultural goods
Vitāli svarīgas Ukrainas preču eksportam
Fuel, humanitarian aid
Primārais risinājums visu Ukrainai nepieciešamo preču (degvielas, humānās palīdzības) importam

Ukraina ir starp lielākajām labības eksportētājvalstīm

Barley
Trešais lielākais miežu audzētājs pasaulē
Maize
Ceturtais lielākais kukurūzas audzētājs pasaulē
Wheat
Piektais lielākais kviešu audzētājs pasaulē

Graudu ieguve ir Ukrainas ekonomikas pamats un veicina daudzu pasaules valstu nodrošinātību ar pārtiku.

Ko ļāvušas īstenot solidaritātes joslas?

Laikposmā no 2022. gada maija līdz 2024. gada janvārim pa solidaritātes joslām no Ukrainas izdevās eksportēt 122 miljonus tonnu preču, tostarp 66 miljonus tonnu graudu, eļļas augu sēklu un saistītu produktu. Tās kopš kara sākuma ir ļāvušas nodrošināt aptuveni 58 % Ukrainas graudu eksporta. Apmēram 42 % Ukrainas graudu tika eksportēti caur Ukrainas Melnās jūras ostām.

Solidaritātes joslas ir arī devušas Ukrainai iespēju importēt aptuveni 45 miljonus tonnu tai vajadzīgu preču: no militārās un humānās palīdzības līdz degvielai un citiem produktiem.

Tiek lēsts, ka kopējā pa solidaritātes joslām notiekošās tirdzniecības vērtība ir apmēram 139 miljardi eiro, no kuriem vairāk nekā 46 miljardi eiro ir Ukrainas eksports, bet pārējie vairāk nekā 93 miljardi eiro – Ukrainas imports.

Graudu eksports no Ukrainas 2022.–2024. gadā

88,1 miljons tonnu graudaugu
ES eksports uz trešām valstīm no 2022. gada marta līdz 2023. gada decembrim

Finansiālais ieguldījums

Eiropas Komisija kopā ar finanšu partneriestādēm investē līdzekļus spēju palielināšanā, remontdarbos un operatoru likviditātē. Lai palielinātu pasaules nodrošinātību ar pārtiku un sniegtu vitālu palīdzību Ukrainas ekonomikai, solidaritātes joslām līdz šim mobilizēti 2 miljardi eiro. 

Galvenās norises

  1. 2023. gada septembris

    ES atvēl 7 miljardus eiro svarīgiem infrastruktūras projektiem, uz šādu uzaicinājumu pirmo reizi ļaujot atsaukties arī Ukrainas un Moldovas organizācijām.

  2. 2023. gada jūlijs
    • Krievija izbeidz Melnās jūras graudu iniciatīvu.
    • Jaunā pētījumā par ES dzelzceļa savienojumiem ar Ukrainu un Moldovu kā pirmo soli ierosināts izveidot Eiropas sliežu platuma savienojumu no Krakovas/Katovices (Polija) uz Ļvivu (Ukraina), kā arī no Iasi (Rumānija) uz Kišiņevu (Moldova).
  3. 2023. gada jūnijs
    • 250 miljoni eiro ir investēti deviņos solidaritātes joslu projektos, kuri uzlabos pārrobežu savienojumus starp Ukrainu, Moldovu un ES.
    • Ukraina tiek iesaistīta ES infrastruktūras finansēšanas programmā – Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentā, kas ļauj Ukrainai pieteikties ES finansējumam transporta, enerģētikas un digitālajā jomā, lai nodrošinātu labākus savienojumus starp ES un Ukrainu. Līdzīgs nolīgums tika noslēgts starp ES un Moldovas Republiku 2023. gada maijā.
  4. 2023. gada janvāris

    226 miljoni eiro atvēlēti no militārās mobilitātes uzaicinājuma, lai uzlabotu ilgtermiņa savienojamību ar Ukrainu un Moldovu un stiprinātu solidaritātes joslas Polijā, Rumānijā un Vācijā.

  5. 2022. gada decembris

    Vēl 240 miljoni eiro ieguldīti militārās mobilitātes projektos, uzlabojot infrastruktūru solidaritātes joslās Vācijā, Polijā un Rumānijā.

  6. 2022. gada jūlijs

    Priekšlikums paplašināt Eiropas transporta tīklu (TEN-T), iekļaujot tajā Ukrainu un Moldovu.

  7. 2022. gada jūnijs

    Jauni autotransporta nolīgumi starp ES, Ukrainu un Moldovas Republiku ļauj veikt papildu autopārvadājumus. Tagad pārvadātājiem nav vajadzīga atļauja, lai šķērsotu cits cita teritoriju un veiktu pārvadājumus tajā.

Faktu lapas

2023. GADA 15. AUGUSTS
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
2023. GADA 11. SEPTEMBRIS
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform