Glavni sadržaj
Solidarnost EU-a s Ukrajinom

Osiguravanje učinkovitosti sankcija

Osiguravanje provedbe sankcija

Djelotvorna i savjesna provedba sankcija presudna je za ispunjavanje njihovih ciljeva, a to je prije svega u nadležnosti država članica. Komisija s njima blisko surađuje kako bi im u tome pomogla na sljedeće načine:

  • redovitim sastancima stručne skupine o provedbi sankcija koji Komisiji omogućuju da stupi u kontakt sa svim relevantnim tijelima država članica
  • preko radne skupine „Zamrzavanje i privremeno oduzimanje”, koju je Komisija osnovala u ožujku 2022. i koja osigurava bolju koordinaciju zamrzavanja imovine ruskih i bjeloruskih pojedinaca i subjekata
  • preko skupine na visokoj razini kojom predsjeda povjerenica Mairead McGuinness i koja omogućuje tijelima svih 27 država članica da razmjenjuju informacije, zajedno s predstavnicima industrije i poduzećima EU-a
  • ad hoc sastancima s dionicima koje održava Komisija, a na kojima se daju smjernice i sa subjektima raspravlja o provedbi sankcija.

EU koordinira svoje sankcije s drugim velikim međunarodnim saveznicima i partnerima kao što su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjena Kraljevina, Južna Koreja, Švicarska, Japan, Australija, Kanada, Novi Zeland i Norveška, tako da svaka zemlja primjenjuje najdjelotvornije mjere koje se temelje na njihovu gospodarstvu.

Sprečavanje zaobilaženja sankcija

Zaobilaženje sankcija EU-a je kazneno djelo. Kako bi to nadzirala, Komisija:

  • mobilizira svoje trgovinske i carinske usluge kako bi se uočilo preusmjeravanje trgovinskih tokova iz određenih trećih zemalja za koje je moguće da se koriste za posredovanje prema Rusiji
  • komunicira s trećim zemljama kako bi se postigao dogovor o zajedničkoj procjeni, usporedili podaci i, prema potrebi, raspravilo o korektivnim mjerama
  • prikuplja informacije o obrascima izbjegavanja mjera u privatnom sektoru, kao i preporuke o tome kako to uspješnije sprečavati.

U okviru 11. paketa sankcija donesenog 23. lipnja EU je uveo novi instrument kako bi se izbjeglo njihovo zaobilaženje u jurisdikcijama trećih zemalja. Instrument bi bio usmjeren na određenu visokorizičnu robu za koju je dokazano da dolazi u Rusiju preko trećih zemalja, unatoč tome što je obuhvaćena sankcijama EU-a. Tim se instrumentom EU-u omogućuje da zabrani izvoz te robe u zemlje koje se koriste za izbjegavanje naših sankcija te da zabrani pružanje povezanih usluga.

Popis robe i tehnologije na koje se primjenjuje ova mjera popunjava se samo ako se ne pronađe drugo rješenje. To podrazumijeva blisku suradnju i dijalog sa svakom od dotičnih trećih zemalja. Nadležnim tijelima uvijek ćemo dati priliku da reagiraju na nalaze i zaključke EU-a. Stoga je riječ o krajnjoj mjeri.

Niz drugih mjera omogućio nam je daljnje suzbijanje izbjegavanja sankcija:

Informacije za dionike

Kako bi informacije bile dostupne dionicima, Komisija:

  • Objavila je stotine često postavljanih pitanja koja se odnose na sve industrijske sektore pogođene sankcijama, kao što su financije i bankarstvo, trgovina i carina, energetika, poljoprivreda, prijevoz, javna nabava medija, te je izdala posebne smjernice o humanitarnim pitanjima. Održava redovite dijaloge s dionicima iz industrije i surađuje s nacionalnim nadležnim tijelima odgovornima za provedbu sankcija EU-a, izdavanje odobrenja i kazneni progon kršenja.
  • Objavila je lako dostupne informacije o dosad donesenim paketima. Karta sankcija EU-a jednostavan je prikaz svih režima sankcija koji su trenutačno na snazi, uključujući osobe na koje se primjenjuju pojedinačne sankcije. Konsolidirani popis financijskih sankcija, koji uključuje sve osobe, skupine i subjekte na koje se primjenjuju sankcije EU-a, te na koje se primjenjuje zamrzavanje imovine i zabrana stavljanja na raspolaganje financijskih sredstava i gospodarskih izvora dostupan je na internetu. 
  • Uspostavila je alat za zviždače za anonimno prijavljivanje kršenja sankcija. U okviru sankcija EU-a od država članica se sad zahtijeva i da kriminaliziraju njihovo kršenje. 
  • Uspostavila je kontaktnu točku na razini EU-a za humanitarnu pomoć, koja humanitarnim subjektima pruža praktične informacije o traženju humanitarnih odstupanja u skladu sa sankcijama EU-a. 
  • Uspostavila je središnju kontaktnu točku za pomoć tijelima i subjektima izvan EU-a u pogledu opsega i provedbe sankcija EU-a protiv Rusije, a posebno u pogledu pitanja povezanih sa sigurnošću opskrbe hranom. Time se također nastoji osigurati da ne dođe do posljedica za tok poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i gnojiva u njihove zemlje.