Šī informācija ir pieejama arī šādās valodās: ukraiņu | українська | krievu | русский

2022. gada 24. februārī Krievijas bruņotie spēki sāka liela mēroga iebrukumu Ukrainā. Šīs neprovocētās un nepamatotās agresijas rezultātā ievērojamas Ukrainas teritorijas daļas ir kļuvušas par kara zonām, no kurām daudzi bēg.
ES ir vienota savā nelokāmajā atbalstā Ukrainai un ir pastiprinājusi politisko, humanitāro, finansiālo un militāro palīdzību šai valstij.
Eiropas Komisija arī cieši sadarbojas ar Ukrainas kaimiņvalstīm, lai tām palīdzētu aizsargāt no iebrukuma bēgošos cilvēkus.

20. novembrī priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena iesāka solidaritātes kampaņu, kuras mērķis ir rosināt skolas autobusu ziedošanu, jo tie ir ļoti vajadzīgi Ukrainas bērnu drošai nogādāšanai atpakaļ skolās. Ieguldījumu sniegt tiek aicināti uzņēmumi, valdības un pašvaldības visā Eiropā. Komisija segs ar skolas autobusu nogādāšanu Ukrainā saistītās izmaksas.
Izlēmīga un visaptveroša ES reakcija
Kopš Krievijas īstenotā agresijas kara sākuma ES, tās dalībvalstis un finanšu iestādes “Team Europe” pieejas ietvaros ir mobilizējušas palīdzību vairāk nekā 37,8 miljardu eiro apmērā, lai atbalstītu Ukrainas vispārējo ekonomisko, sociālo un finansiālo noturību. Palīdzība izpaužas kā makrofinansiāla palīdzība, budžeta atbalsts, ārkārtas palīdzība, reakcija uz krīzi un humānā palīdzība.
Turklāt militārās palīdzības pasākumu vērtība sasniedz 12 miljardus eiro, no tiem 3,6 miljardi eiro ir mobilizēti Eiropas Miera mehānisma ietvaros.
Tādējādi kopš Krievijas agresijas sākuma Ukrainai sniegtā kopējā atbalsta summa ir aptuveni 50 miljardi eiro. Komisija arī strādā pie tā, lai mobilizētu 1 miljardu eiro ātrai ekonomikas atveseļošanai. Kopā ar resursiem, kas piešķirti, lai dalībvalstīm palīdzētu gādāt par Ukrainas kara bēgļu vajadzībām ES, kopējais Ukrainai un ukraiņiem sniegtās palīdzības apjoms ir apmēram 67 miljardi eiro.
- Divpusēja sadarbība Ukrainas noturības palielināšanai un reformu atbalstam: 305 miljoni eiro
- ERAB ieguldījumi, ko garantē ES budžets: 120 miljoni eiro
- Pilsoniskās sabiedrības atbalsts: 31 miljons eiro
- Skolu rehabilitācija un skolu autobusi: 114 miljoni eiro*
- Pasākumi reaģēšanai krīzes situācijā: 89 miljoni eiro
- ES dotācijas jaukta finansējuma projektiem: 94 miljoni eiro
- Pašlaik īstenošanas stadijā esoši projekti, kas pielāgoti steidzamām vajadzībām uz vietas: 192 miljoni eiro
*Ieskaitot 34 miljonus eiro no humānās palīdzības

2022. gadā ES ir piešķīrusi 7,2 miljardus eiro kā ES makrofinansiālo palīdzību (MFP) un 620 miljonus eiro kā budžeta atbalstu. Budžeta atbalsts 500 miljonu eiro vērtībā ir daļa no globālajā līdzekļu vākšanas kampaņā “Stand Up for Ukraine” un maijā notikušās Augsta līmeņa starptautisko līdzekļu devēju konferences ietvaros apsolītajiem līdzekļiem, kas Ukrainai palīdzēs risināt steidzamas vajadzības mājokļu, izglītības un lauksaimniecības jomā. Kopumā no ES budžeta sniegtais vai garantētais atbalsts 2022. gadā sasniedza 11,6 miljardus eiro.
2023. gadā, lai turpinātu atbalstīt Ukrainu, ES pieņēma vēl nepieredzētu atbalsta paketi turpat 18 miljardu eiro apmērā, kas izpaužas kā ļoti izdevīgi aizdevumi. Pirmais maksājums 3 miljardu eiro apmērā tika veikts 2023. gada janvārī.
Humānā palīdzība
Lai sniegtu atbalstu civiliedzīvotājiem, kurus skāris karš Ukrainā un kuri bēg no agresijas, humānās palīdzības projektiem ir atvēlēti 668 miljoni eiro: 630 miljoni eiro Ukrainai un 38 miljoni eiro Moldovai. Šī ES humānā palīdzība ir paredzēta tam, lai šiem cilvēkiem nodrošinātu pārtiku, ūdeni, veselības aprūpi un pajumti un palīdzētu apmierināt viņu pamatvajadzības.
Turklāt 330 miljoni eiro ir iedalīti ārkārtas atbalsta programmai, kura palīdz nodrošināt pamatpreces un pamatpakalpojumus, piemēram, izglītību, veselības aprūpi un pārtiku. Tā arī palīdz aizsargāt iedzīvotājus (gan iekšzemē pārvietotos cilvēkus, gan viņus uzņemošās kopienas) un atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus un lauksaimniecību. Vēl viens svarīgs mērķis ir atjaunot mazmēroga civilo infrastruktūru, nodrošināt enerģētisko drošību un nostiprināt kiberdrošību, plašsaziņas līdzekļu brīvību un pasākumus dezinformācijas apkarošanai. Iepriekšējie projekti, kuri šobrīd tiek īstenoti un kuru kopējā vērtība ir 192 miljoni eiro, ir pielāgoti atbilstoši steidzamām vajadzībām uz vietas.
ES civilās aizsardzības mehānisms
Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, palīdzība Ukrainai tiek novirzīta no 32 valstīm: 27 ES dalībvalstīm, Norvēģijas, Turcijas, Ziemeļmaķedonijas, Islandes un Serbijas. Tā ietver dzīvības glābšanai nepieciešamas preces, piemēram, zāles, pārtiku un pajumtei noderīgus priekšmetus, kā arī ugunsdzēsēju automobiļus, strāvas ģeneratorus, neatliekamās medicīniskās palīdzības transportlīdzekļus un mobilās slimnīcas.

Lai atbalstītu Ukrainas iedzīvotājus, kas no savas valsts bēg uz Moldovu, arī Moldova ir aktivizējusi ES civilās aizsardzības mehānismu. 19 ES dalībvalstis un Norvēģija ir piedāvājušas dažāda veida palīdzību Moldovai, ieskaitot teltis, higiēnas preču komplektus un elektroģeneratorus. Komisija ir arī koordinējusi Ukrainas bēgļiem paredzētu civilās aizsardzības palīdzību Polijai, Slovākijai un Čehijai. Polija ar mehānisma starpniecību ir saņēmusi palīdzību no Francijas, Dānijas, Vācijas, Austrijas, Beļģijas, Spānijas un Norvēģijas patversmju aprīkojuma un medicīnas preču veidā.
Ārkārtas loģistikas centri un “rescEU” palīdzība
Tā kā vajadzības pieaug eksponenciāli, izmantojot rescEU krājumus, esam mobilizējuši medicīnas preces, pagaidu patvēruma vienības un elektroenerģijas ģeneratorus, kā arī specializētu aprīkojumu ķīmisku, bioloģisku, radioloģisku apdraudējumu un kodoldraudu gadījumiem Ukrainā. Šis pāri par 87 miljonus eiro vērtais rescEU atbalsts ietver mājokļus, aizsargtērpus, dekontaminācijas līdzekļus, plaušu ventilatorus, infūzijas sūkņus, pacientu monitorus, ultraskaņas ierīces, elektroenerģijas ģeneratorus u. c. ES koordinē tādu pacientu medicīnisko evakuāciju, kuriem steidzami nepieciešama specializēta aprūpe. Līdz šim slimnīcās visā Eiropā nogādāti vairāk nekā 1850 pacientu no Ukrainas. 2022. gada septembrī Polijas pilsētā Žešovā tika atvērts ES Medevac centrs pacientu evakuācijai no Ukrainas. Šis centrs piedāvā drošu telpu no Ukrainas ievestiem pacientiem, pirms viņus pārved uz slimnīcām citās Eiropas valstīs.
Turklāt, lai maksimāli ātri sadalītu Ukrainai nepieciešamo palīdzību, Komisija ir izveidojusi civilās aizsardzības loģistikas centrus Polijā, Rumānijā un Slovākijā. Šie centri palīdzēs koordinēt ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību saņemtā atbalsta novirzīšanu.
Pagaidu aizsardzības mehānisms

2022. gada 4. martā ES aktivizēja Pagaidu aizsardzības direktīvā paredzēto mehānismu, kas piešķir pārvietotajām personām, kuras bēg no kara Ukrainā, noteiktas tiesības ES, tai skaitā uzturēšanās atļauju, piekļuvi darba tirgum un piemērotas dzīves telpas vai mājokli, medicīnisko aprūpi un piekļuvi izglītībai bērniem. Kopš tā laika ES valstis ir uzņēmušas miljoniem personu no Ukrainas un ir piešķīrušas pagaidu aizsardzību aptuveni 4 miljoniem no tām. Komisija ieviesa maksimālu elastību, lai dalībvalstis varētu neizlietotos Kohēzijas fonda līdzekļus 2014.–2020. gadam izmantot palīdzībai kara bēgļiem. Šādi izdevies rast līdz 17 miljardiem eiro.
Solidaritātes joslas
Reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu, Eiropas Komisija un Ukrainai kaimiņos esošās ES dalībvalstis 2022. gada 12. maijā izveidoja ES un Ukrainas solidaritātes joslas. Tas nozīmē, ka tika izveidoti koridori Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportam, kā arī citu preču eksportam un importam.
Kopš maija solidaritātes joslas ir ļāvušas īstenot šādus pasākumus:
- eksportēt apmēram 23 miljonus tonnu lauksaimniecības produktu (graudus, eļļas augu sēklas un saistītus produktus) no Ukrainas, vairojot šai valstij tik ļoti nepieciešamos ieņēmumus un nodrošinot graudu piegādi tiem, kam tie ir vajadzīgi,
- sniegt tehnisku atbalstu Ukrainai, Moldovai un ES valstīm, lai atvieglotu un paātrinātu procedūras un novērstu sastrēgumus pie robežām,
- 2022. gada 29. jūnijā parakstīt kravu pārvadājumu nolīgumus ar Ukrainu un Moldovu ar mērķi atvieglot tranzītu un pārvadājumus no abām valstīm un uz tām.
Lai atbalstītu solidaritātes joslas un palielinātu to kapacitāti, ES ir mobilizējusi ievērojamus ieguldījumus, izmantojot dažādas esošās ES un valstu programmas. Ir jāturpina atvieglot administratīvās un operatīvās procedūras, tai skaitā jāracionalizē robežšķērsošana, un ir jāpalielina finansējums.
Novembrī Komisija steidzamā kārtā piešķīra 250 miljonu eiro dotācijas solidaritātes joslu atbalstīšanai. Īstermiņā tas palīdzēs veikt ātrus uzlabojumus, jo īpaši ar pārvietojamām iekārtām, kā rezultātā tiks saīsināts gaidīšanas laiks un atvieglota pārvietošanās robežšķērsošanas vietās un uz pievedceļiem. Vidējā termiņā Komisija mobilizē Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu (EISI) un 50 miljonus eiro infrastruktūras attīstības atbalstam, lai palielinātu solidaritātes joslu jaudu.
Lai palielinātu globālo nodrošinātību ar pārtiku un garantētu Ukrainas ekonomikas dzīvotspēju, Komisija, Čehija, Polija, Rumānija, Slovākija, Moldovas Republika, Ukraina, Eiropas Investīciju banka, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka un Pasaules Bankas grupa solidaritātes joslām ir mobilizējušas vienu miljardu eiro.
Atbalsts Ukrainas skolēniem

ES atbalsta izpostīto skolu rehabilitāciju Ukrainā ar 100 miljoniem eiro, no kuriem 66 miljoni eiro tiek sniegti budžeta atbalsta veidā un 34 miljoni eiro nāk no humānajai palīdzībai domātā finansējuma. Eiropas Komisija ir piešķīrusi aptuveni 14 miljonus eiro skolu autobusu iegādei, lai Ukrainas bērni varētu droši apmeklēt skolu. Komisija ir arī uzsākusi ES mēroga solidaritātes kampaņu, lai ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību ziedotu skolu autobusus Ukrainai.
Atbalsts enerģētikas nozarei
Enerģētikas nozarē, Ukrainas elektrotīkls ir sekmīgi sinhronizēts ar ES elektrotīklu. ES turpinās sniegt Ukrainai atbalstu enerģētikas nozarē, gādājot, lai šī valsts saņem gāzes reversās plūsmas. Ukraina būs ieguvēja arī no ES kopējiem dabasgāzes, sašķidrinātas dabasgāzes un ūdeņraža iepirkumiem.
ES nodrošina vēl 2400 ģeneratorus, papildus 3000, kuri jau piegādāti kopš kara sākuma. Pēc Eiropas Komisijas lūguma enerģētikas nozares vissteidzamāko vajadzību apmierināšanai ir piešķirti vairāk nekā 157,5 miljoni eiro no Ukrainas Energoatbalsta fonda, kuru izveidojusi Enerģētikas kopiena. ES arī mobilizē 30 miljonus eiro, lai iegādātos 35 miljonus LED spuldžu Ukrainai.
Support for military equipment and training
Under the European Peace Facility, €3.6 billion have been mobilised to support the delivery of military equipment to the Ukrainian Armed Forces. In addition, the EU Military Assistance Mission for Ukraine is tackling urgent and longer-term training needs of the Ukrainian Armed Forces. EU military support for Ukraine – provided by the European Peace Facility and the Member States directly – is around €12 billion.
Cita veida palīdzība
- ES ir uz gadu apturējusi ievedmuitas nodokļus visam Ukrainas eksportam uz ES un visus ES antidempinga un aizsardzības pasākumus, kas noteikti Ukrainas tērauda eksportam. Tā ir arī ierosinājusi šīs apturēšanas termiņu pagarināt pēc 2023. gada jūnija.
- Komisija ir aicinājusi Eiropas telesakaru operatorus pagarināt vienošanos, kuras mērķis ir atcelt vai būtiski samazināt viesabonēšanas maksu Ukrainas iedzīvotājiem Eiropas Savienībā.
- 2023. gada februārī Komisija un Ukraina parakstīja Ukrainas iesaistīšanos Vienotā tirgus programmā (VTP). Šis nolīgums atbalstīs Ukrainas uzņēmumus, ļaujot tiem izmantot atvieglotu piekļuvi tirgiem, labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi un iespējas, ko sniedz ilgtspējīga izaugsme un internacionalizācija.
- Drīz sāksies diskusijas par Ukrainas pievienošanos citām svarīgām ES programmām, tādām kā Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments, kas tai var palīdzēt savienot savu enerģētikas, transporta un digitālo infrastruktūru ar ES.
- Ukrainas pievienošanās programmai “Apvārsnis Eiropa” un pētniecības un mācību programmai “Euratom” ir izšķiroši svarīga Ukrainas pētniecības un inovācijas ekosistēmas saglabāšanai un attīstībai. Komisija paziņoja par jauna “Apvārsnis Eiropa” biroja atvēršanu Kijevā līdz 2023. gada vidum.
- Kopš kara sākuma ES ir pastiprinājusi savu tūlītējo atbalstu Ukrainas kibernoturības stiprināšanai, piešķirot 10 miljonus eiro aprīkojuma un programmatūras iegādei un sniedzot cita veida palīdzību šajā jomā. Vēl 15 miljoni eiro no kopējās 330 miljonu eiro vērtās palīdzības paketes ir atvēlēti noturīgas digitālās pārveides atbalstam.
- ES sniedz atbalstu, izmantojot ES garantijas, ko izsniedz finanšu iestādes, kā EIB un ERAB. Pateicoties tām, Ukrainas valdība var izsniegt aizdevumus un uzņēmumi var nodrošināt vitāli svarīgus pakalpojumus.
- ES arī atbalsta cīņu pret nesodāmību, proti, ir piešķīrusi 7,5 miljonus eiro projektiem, kuru mērķis ir atbalstīt Starptautiskās Krimināltiesas veiktu izmeklēšanu saistībā ar Krievijas kara noziegumiem Ukrainā. ES Kopējai izmeklēšanas grupai, kurā iesaistījušās arī Polija, Latvija, Igaunija, Slovākija, Rumānija, Lietuva un Ukraina, palīdz Eurojust. Uzzināt vairāk par Krievijas saukšanu pie atbildības
Atbalsts Ukrainas atjaunošanai nākotnē

Lai Ukrainu atjaunotu pēc kara postījumiem, būs vajadzīgs liels globāla mēroga finansiāls ieguldījums. Ukrainas iestādēm būtu jāvada atjaunošanas centieni, cieši sadarbojoties ar ES un svarīgiem partneriem, piemēram, G7 valstīm, G20 un citām trešām valstīm, kā arī ar starptautiskajām finanšu iestādēm un starptautiskajām organizācijām.
2023. gada janvārī tika izveidota līdzekļu devēju koordinācijas platforma, lai koordinētu īstermiņa un ilgtermiņa atbalstu, ko Ukrainas ekonomikai sniedz starptautiskās finanšu iestādes un līdzekļu devēji. Platformas darbu atbalstīs tehniskais sekretariāts, kura Briseles biroju uzņems Komisija un Kijevas biroju – Ukrainas valdība. Šī platforma ļaus nodrošināt ciešu koordināciju starp starptautiskajiem līdzekļu devējiem un starptautiskajām finanšu organizācijām un nodrošinās, ka atbalsts tiek sniegts saskaņotā, caurskatāmā un atbildīgā veidā.
Dokumenti
- Faktu lapa
- Eiropas Komisija
Faktu lapas par ES solidaritāti ar Ukrainu
Publikācijas, kurās izskaidrota ES rīcība, kas veikta, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā.