Атака срещу мира и демокрацията
Преди една година, на 24 февруари 2022 г., руските сили започнаха пълномащабно нашествие в Украйна. Агресивната война на Русия води до много смърт и разрушения в Украйна.
Украйна се превърна в център на нашия континент. Мястото, където се отстояват нашите ценности, където се защитава нашата свобода, където се пише бъдещето на Европа.
Когато руските войски нападнаха Украйна, мнозина се опасяваха, че страната няма да може да устои дълго на атаката на нашествениците и ще падне. През изминалата година се случи точно обратното. Легендарната смелост на украинския народ смая света, а съпротивата срещу нашественика продължава и се подкрепя непоколебимо от Европейския съюз.
Заради варварските руски нападения срещу украинската инфраструктура и цивилното население много украинци бяха принудени да търсят подслон в мазета без електричество, газ или течаща вода. Освен това училищата в цялата страна са подложени на силни бомбардировки, което пречи на децата да ги посещават.
Как се отразява войната на ежедневието
В началото, когато руските бомби започнаха да падат над градовете в цяла Украйна, цивилното население положи максимални усилия да продължи да живее както обичайно. Няколко месеца след началото на войната обаче на фона на нестихващото насилие вече не бе възможно да се извършват много обичайни ежедневни дейности, например да се отиде до местната пекарна или просто да се заведат децата на училище.
Отдаване на почит на смелите украинци
Цифрите и статистическите данни не са достатъчни, за да разкажат цялата история. За да разберем по-добре положението на място, събрахме историите от някои от хората, които понасят тежките последици от жестокостите на Русия.
- Прочетете историята на Нина Билецка, която води дневник по време на активните военни действия в Чернигов
- Живот в училището. Харков във военно време
- Прочетете историята на Виктор Ткачов, собственик на пекарна, който дарява част от хляба си на болници, възрастни хора и на армията.
- Тоня бяга от Одеса и намира убежище в ЕС. Тя разказва за подкрепата, която е получила през изминалата година, и споделя надеждите си за възстановяването на Украйна.

Когато започва войната, Юлия е бременна в 36-ата седмица. За нея е трудно да се реши на евакуация в толкова напреднала бременност. Освен това тя не иска да напусне съпруга си, който се присъединява към териториалната отбрана. Юлия иска той да държи в ръцете си тяхното новородено бебе поне веднъж.
Ще поддържаме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо
От първия ден на неоправданата и незаконна война на Русия срещу Украйна Европейският съюз и неговите съюзници взеха колективно решение да подкрепят Украйна. От началото на войната Европейският съюз е предоставил на Украйна 67 милиарда евро икономическа, хуманитарна и военна подкрепа.
Ще продължим да предоставяме помощ на Киев по време на войната и след това.
Прочетете повече за помощта от ЕС за Украйна
От друга страна, Европейският съюз ще продължи да оказва натиск върху руското правителство чрез комбинация от дипломация и набор от строги санкции.
Тясно политическо сътрудничество
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посети Киев на 2 февруари 2023 г., придружена от 15 комисари, за първата по рода си среща между колегиума на членовете на Комисията и украинското правителство, което изпрати силен сигнал за непоколебимия ангажимент на ЕС да помага на Украйна.
Политическото сътрудничество с Украйна е по-силно от всякога:
- текуща работа по присъединяването
- достъп до единния пазар
- синхронизиране с европейската електроенергийна мрежа
- достъп до роуминг
- закрила на децата
Научете повече за основните области на подкрепа и сътрудничество
Последиците от войната в Европа и извън нея
Военната агресия на Русия има глобални последици, като те са особено тежки за най-уязвимите. Щетите, нанесени на украинската инфраструктура, оказаха негативно въздействие върху продоволствената сигурност на милиони хора по света.
Европейският съюз предприема стъпки, за да гарантира възстановяването на продоволствената сигурност в световен мащаб чрез международно сътрудничество. Той също така мобилизира хуманитарна помощ и подкрепа за най-засегнатите земеделски стопани.
Подготовка на по-светло бъдеще за Украйна
Солидарността на ЕС с Украйна и нейния народ ще остане непоколебима. Ние сме напълно наясно, че залогът е не само бъдещето на украинския народ, но и бъдещето на целия европейски континент. Свободата и демокрацията са в основата на европейския дух и ние никога няма да направим компромис с тях.
Твърдо вярваме, че Украйна ще излезе победител, тъй като справедливостта е от нейна страна. Когато настъпи този ден, Европейският съюз ще бъде заедно с Украйна, за да помогне на страната да стъпи на краката си и да подкрепи нейното възстановяване и реконструкция.
Имаме политическата воля извършителите на престъпления да бъдат подведени под отговорност, включително за престъплението агресия. Като продължаваме да подкрепяме работата на Международния наказателен съд, ние изразяваме готовност да работим с международната общност за създаване на ad hoc международен трибунал или специализиран „хибриден“ трибунал за разследване и наказателно преследване на престъплението агресия, извършено от Русия. За да подпомогнем координирането на събирането на доказателства, ще създадем в Хага Международен център за наказателно преследване на престъплението агресия в Украйна.