Põhisisu juurde
ELi solidaarsus Ukrainaga
Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset
olehslepchenko/Adobe stock
Slava Ukraini

Ukraina vastupanu aasta

Rünnak rahu ja demokraatia vastu

Aasta tagasi, 24. veebruaril 2022, alustasid Venemaa relvajõud täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Venemaa agressioonisõda on külvanud Ukrainas hukku ja hävingut.

Ukraina on praegu meie maailmajao keskpunkt. Koht, kus seistakse meie väärtuste eest, kaitstakse meie vabadust ja kirjutatakse Euroopa tulevik.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen
Composition: Children attend their first lesson as they mark the start of a new academic year at a general educational school in Avdiivka and A destroyed classroom is seen in a school in Avdiivka
Andriy Andriyenko/SOPA Images/LightRocket and Chris McGrath/Getty Images

 

Sõja mõju igapäevaelule

Kui Venemaa pommid hakkasid aasta eest Ukraina linnadele langema, püüdsid tavalised inimesed iga hinna eest säilitada normaalset elu. Mõne kuu pärast ei olnud aga igapäevategevused, nagu kohalikus pagaripoes käimine või laste kooliminek, kasvava vägivalla tingimustes enam võimalik.

Composition of photos: Korshiv Bread Bakery and  Ukrainian volunteers distribute bread to residents of the town of Balakliya
Yurii Rylchuk/ Ukrinform/Future Publishing and Van der Stockt for Le Monde/Getty Images

Avaldame austust julgetele ukrainlastele

Arvud ja statistika ei anna kohapeal toimuvast täielikku pilti. Tegeliku olukorra paremaks mõistmiseks oleme kogunud tunnistusi inimestelt, kes on pidanud vahetult taluma Venemaa jõhkraid kuritegusid.

Toetame Ukrainat nii kaua, kui vaja

Alates päevast, mil Venemaa alustas oma põhjendamatut ja ebaseaduslikku sõda Ukraina vastu, on Euroopa Liit ja selle liitlased otsustavalt koondunud Ukraina selja taha. Sõja algusest alates on Euroopa Liit andnud Ukrainale 67 miljardi euro ulatuses majanduslikku, humanitaar- ja sõjalist toetust.

Abi jõuab Kiievisse nii sõja ajal kui ka pärast selle lõppu. 

Lisateave ELi abi kohta Ukrainale

Samal ajal jätkab Euroopa Liit Venemaa valitsuse survestamist, kasutades selleks nii diplomaatilisi kanaleid kui ka rangeid sanktsioone.

Lisateave ELi Venemaa-vastaste sanktsioonide kohta

Tihe poliitiline koostöö

Sõja mõju Euroopas ja mujal

Venemaa agressioonisõjal on ülemaailmne mõju, mis on rängim kõige haavatavamate jaoks. Ukraina taristu kahjustamine on seadnud ohtu miljonite inimeste toiduga kindlustatuse kogu maailmas. 

Euroopa Liit astub samme, et tagada ülemaailmse toiduga kindlustatuse taastamine rahvusvahelise koostöö kaudu. Samuti antakse humanitaarabi ja toetatakse enim mõjutatud põllumajandustootjaid.

Ukraina helgema tuleviku nimel

A local girl hugs Ukrainian soldier on Liberty Square during the celebration of the city's liberation on November 12, 2022 in Kherson, Ukraine.
Andrii Dubchak/Donbas Frontliner via Zaborona/Global Images Ukraine via Getty Images

ELi solidaarsus Ukraina riigi ja rahvaga püsib vankumatuna. Oleme valusalt teadlikud sellest, et kaalul ei ole mitte ainult Ukraina rahva, vaid kogu Euroopa tulevik. Vabadus ja demokraatia on Euroopa elulaadi keskmes ning selles me kompromisse ei tee.

Usume kindlalt, et Ukraina võidab, sest tema poolel on õiglus. Kui see päev saabub, siis seisab Euroopa Liit Ukraina kõrval, et aidata riigil jalgele tõusta ning alustada taastamis- ja ülesehitustööd.

Euroopa Liidul on poliitiline tahe võtta vastutusele sõjas sooritatud kuritegude, sealhulgas agressioonikuritegude toimepanijad.  EL toetab jätkuvalt Rahvusvahelise Kriminaalkohtu tööd, kuid on väljendanud ka valmisolekut teha koostööd rahvusvahelise üldsusega, et luua ajutine rahvusvaheline kohus või nn hübriidkohus, kus Venemaa agressioonikuritegusid uurida ja nende eest süüdistusi esitada. Tõendite kogumise koordineerimiseks asutab EL Ukrainas toime pandud agressioonikuritegude eest vastutusele võtmise rahvusvahelise keskuse asukohaga Haagis.