Útok proti míru a demokracii
Před rokem, 24. února 2022, zahájily ruské síly totální invazi na Ukrajinu. Od té chvíle až dosud ruská útočná válka na Ukrajině rozsévá smrt a zkázu.
Ukrajina se stala centrem našeho kontinentu. Místem, kde se brání naše hodnoty a naše svoboda a kde se píše budoucnost Evropy.
Když ruské jednotky zaútočily na Ukrajinu, panovaly velké obavy, že tato země nebude schopna dlouhodobě odolávat agresi útočníků a padne. Průběh událostí v uplynulém roce svědčí o naprostém opaku. Legendární odvaha ukrajinského lidu ohromila svět. Odpor vůči invazi pokračuje a Evropská unie ji neochvějně podporuje.
Kvůli barbarským útokům Ruska na ukrajinskou infrastrukturu a civilní obyvatelstvo bylo mnoho Ukrajinců nuceno nalézt přístřeší ve sklepích bez elektřiny, plynu nebo tekoucí vody. Kromě toho byly po celé zemi těžce bombardovány školy, takže byla znemožněna školní docházka.
Dopad války na každodenní život
Nejprve, když ruské bomby začaly padat na města po celé Ukrajině, se civilní obyvatelstvo snažilo co nejvíce zachovat zdání normálního života. Ale po několika měsících války již v důsledku neustávajícího násilí nebyly běžné každodenní věci jako jít do místní pekárny nebo jen zavést děti do školy vůbec možné.

Vzdát hold odvážným Ukrajincům
Čísla a statistiky nepodávají dostatečnou představu o situaci. Co se na místě skutečně děje, lépe pochopíme ze svědectví těch, na které krutosti páchané Ruskem tvrdě dopadly.
- Přečtěte si příběh Niny Bilecké, která si vedla deník během probíhající agrese v Černihivě
- Život uvnitř školy. Charkov v době války
- Přečtěte si příběh Viktora Tkačova, majitele pekárny, kterému se podařilo poskytnout část chleba zdarma nemocnicím, starým lidem a armádě
- Toňa uprchla z Oděsy a nalezla útočiště v EU. Vypráví o tom, jaké podpory se jí v uplynulém roce dostalo, a vyjadřuje naději na obnovu Ukrajiny

V době, kdy začala válka, byla Julia v 36. týdnu těhotenství. V tak pokročilém stadiu těhotenství pro ni nebylo snadné se rozhodnout pro evakuaci. A také nechtěla opustit svého manžela, který se připojil k silám územní obrany. Chtěla, aby si mohl alespoň jednou pochovat své dítě.
Budeme stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak to bude potřeba
Od prvního dne neodůvodněné a nezákonné války Ruska proti Ukrajině přijaly Evropská unie a její spojenci kolektivní rozhodnutí o podpoře Ukrajiny. Od začátku války poskytla Evropská unie Ukrajině finanční, humanitární a vojenskou podporu ve výši 67 miliard eur.
Pomoc bude do Kyjeva směřovat i nadále, po dobu trvání války i po jejím skončení.
Další informace o pomoci EU Ukrajině
Na druhé straně bude Evropská unie nadále vyvíjet tlak na ruskou vládu, přičemž bude kombinovat diplomacii a přísného souboru sankcí.
Úzká politická spolupráce
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová 2. února 2023 navštívila spolu s 15 komisaři Kyjev . Šlo o vůbec první setkání sboru komisařů EU s ukrajinskou vládou. Byl tak vyslán jasný signál o tom, že EU je neochvějně odhodlána Ukrajině pomáhat.
Politická spolupráce s Ukrajinou je intenzivnější než kdy jindy. Pokračuje úsilí o:
- splnění podmínek ke vstupu Ukrajiny do EU
- její přístup na jednotný trh
- synchronizaci s evropskou elektrickou sítí
- přístup k roamingu
- ochranu dětí
Dopad války v Evropě i mimo ni
Ruská útočná válka má globální dopady, které zejména postihují ty nejzranitelnější. Škody na ukrajinské infrastruktuře měly nebezpečný dopad na zabezpečení potravin pro miliony lidí na celém světě.
Evropská unie podniká kroky, aby byla prostřednictvím mezinárodní spolupráce obnoveno celosvětové potravinové zabezpečení. Poskytuje rovněž humanitární pomoc a podporu zemědělcům, kteří jsou danou situací nejvíce postiženi.
Příprava lepší budoucnosti pro Ukrajinu

Solidarita EU s Ukrajinou a jejím obyvatelstvem je nezlomná. Velmi dobře si uvědomujeme, že v sázce není pouze budoucnost ukrajinského lidu, ale budoucnost celého evropského kontinentu. Se svobodou a demokracií stojí a padá duch Evropy. Ohledně těchto hodnot nikdy nebudeme dělat kompromisy.
Pevně věříme, že Ukrajina zvítězí, protože spravedlnost je na její straně. A až onen den přijde, bude Evropská unie stát po boku Ukrajiny, aby pomohla této zemi znovu se postavit na nohy a aby podpořila její obnovu a rekonstrukci.
Máme politickou vůli pohnat k odpovědnosti pachatele trestných činů, a to i tohoto trestného činu agrese. EU nadále podporuje práci Mezinárodního trestního soudu a zároveň je připravena spolupracovat s mezinárodním společenstvím na zřízení jednorázového mezinárodního tribunálu nebo zvláštního „hybridního“ tribunálu pro vyšetřování a stíhání zločinů agrese provedené Ruskem. V zájmu snazší koordinace shromažďování důkazů zřídíme v Haagu Mezinárodní středisko pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.