Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou
Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset
olehslepchenko/Adobe stock
Slava Ukraini!

Jeden rok odporu Ukrajiny

Útok proti míru a demokracii

Před rokem, 24. února 2022, zahájily ruské síly totální invazi na Ukrajinu. Od té chvíle až dosud ruská útočná válka na Ukrajině rozsévá smrt a zkázu.

Ukrajina se stala centrem našeho kontinentu. Místem, kde se brání naše hodnoty a naše svoboda a kde se píše budoucnost Evropy.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
Composition: Children attend their first lesson as they mark the start of a new academic year at a general educational school in Avdiivka and A destroyed classroom is seen in a school in Avdiivka
Andriy Andriyenko/SOPA Images/LightRocket and Chris McGrath/Getty Images

 

Dopad války na každodenní život

Nejprve, když ruské bomby začaly padat na města po celé Ukrajině, se civilní obyvatelstvo snažilo co nejvíce zachovat zdání normálního života. Ale po několika měsících války již v důsledku neustávajícího násilí nebyly běžné každodenní věci jako jít do místní pekárny nebo jen zavést děti do školy vůbec možné.

Composition of photos: Korshiv Bread Bakery and  Ukrainian volunteers distribute bread to residents of the town of Balakliya
Yurii Rylchuk/ Ukrinform/Future Publishing and Van der Stockt for Le Monde/Getty Images

Vzdát hold odvážným Ukrajincům

Čísla a statistiky nepodávají dostatečnou představu o situaci. Co se na místě skutečně děje, lépe pochopíme ze svědectví těch, na které krutosti páchané Ruskem tvrdě dopadly.

Budeme stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak to bude potřeba

Od prvního dne neodůvodněné a nezákonné války Ruska proti Ukrajině přijaly Evropská unie a její spojenci kolektivní rozhodnutí o podpoře Ukrajiny. Od začátku války poskytla Evropská unie Ukrajině finanční, humanitární a vojenskou podporu ve výši 67 miliard eur.

Pomoc bude do Kyjeva směřovat i nadále, po dobu trvání války i po jejím skončení. 

Další informace o pomoci EU Ukrajině

Na druhé straně bude Evropská unie nadále vyvíjet tlak na ruskou vládu, přičemž bude kombinovat diplomacii a přísného souboru sankcí.

Podrobnější informace o sankcích EU vůči Rusku

Úzká politická spolupráce

Dopad války v Evropě i mimo ni

Ruská útočná válka má globální dopady, které zejména postihují ty nejzranitelnější. Škody na ukrajinské infrastruktuře měly nebezpečný dopad na zabezpečení potravin pro miliony lidí na celém světě. 

Evropská unie podniká kroky, aby byla prostřednictvím mezinárodní spolupráce obnoveno celosvětové potravinové zabezpečení. Poskytuje rovněž humanitární pomoc a podporu zemědělcům, kteří jsou danou situací nejvíce postiženi.

Příprava lepší budoucnosti pro Ukrajinu

A local girl hugs Ukrainian soldier on Liberty Square during the celebration of the city's liberation on November 12, 2022 in Kherson, Ukraine.
Andrii Dubchak/Donbas Frontliner via Zaborona/Global Images Ukraine via Getty Images

Solidarita EU s Ukrajinou a jejím obyvatelstvem je nezlomná. Velmi dobře si uvědomujeme, že v sázce není pouze budoucnost ukrajinského lidu, ale budoucnost celého evropského kontinentu. Se svobodou a demokracií stojí a padá duch Evropy. Ohledně těchto hodnot nikdy nebudeme dělat kompromisy.

Pevně věříme, že Ukrajina zvítězí, protože spravedlnost je na její straně. A až onen den přijde, bude Evropská unie stát po boku Ukrajiny, aby pomohla této zemi znovu se postavit na nohy a aby podpořila její obnovu a rekonstrukci.

Máme politickou vůli pohnat k odpovědnosti pachatele trestných činů, a to i tohoto trestného činu agrese.  EU nadále podporuje práci Mezinárodního trestního soudu a zároveň je připravena spolupracovat s mezinárodním společenstvím na zřízení jednorázového mezinárodního tribunálu nebo zvláštního „hybridního“ tribunálu pro vyšetřování a stíhání zločinů agrese provedené Ruskem. V zájmu snazší koordinace shromažďování důkazů zřídíme v Haagu Mezinárodní středisko pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.