Je to útok na mier a demokraciu
Pred rokom, 24. februára 2022, začali ruské sily rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Ruská vojenská agresia šíri po Ukrajine smrť a skazu.
Ukrajina sa stala centrom nášho kontinentu; miestom, kde sa obhajujú naše hodnoty, bráni sa naša sloboda a kde sa píše budúcnosť Európy.
Keď ruské jednotky zaútočili na Ukrajinu, objavili sa veľké obavy, že krajina nebude schopná dlhodobo odolávať útočníkom a padne. V minulom roku sa však stal presný opak. Legendárna odvaha ukrajinského ľudu ohromila svet, odpor voči útočníkom pokračuje a Európska únia ho neochvejne podporuje.
V dôsledku barbarských útokov Ruska na ukrajinskú infraštruktúru a civilné obyvateľstvo muselo mnoho Ukrajincov hľadať útočisko v pivniciach bez elektrickej energie, plynu alebo tečúcej vody. Okrem toho boli ťažko bombardované aj školy po celej krajine, čo deťom bráni v školskej dochádzke.
Dosah vojny na každodenný život
Na začiatku, keď na mestá po celej Ukrajine padal dážď ruských bômb, robili civilisti všetko, čo bolo v ich silách, aby udržali zdanie normálnosti. Niekoľko mesiacov po vojne však už bežné každodenné aktivity, ako napríklad nákup v miestnej pekárni či odprevadenie detí do školy, neboli v dôsledku ničivej vojny možné.

Vzdávame hold odvážnym Ukrajincom
Čísla a štatistika nestačia na to, aby porozprávali celý príbeh. Aby sme lepšie pochopili situáciu na mieste, zhromaždili sme svedectvá od ľudí, ktorí najviac znášajú brutálne činy Ruska.
- Prečítajte si príbeh Niny Bileckej, ktorá si počas nepriateľských akcií v Černihive viedla denník
- Bývanie v škole. Charkov v časoch vojny
- Prečítajte si príbeh Viktora Tkačova, majiteľa pekárstva, ktorý časť svojej produkcie rozdal bezplatne nemocniciam, starším ľuďom a armáde
- Toňa utiekla z Odesy a našla útočisko v EÚ. Hovorí o podpore, ktorú dostala v uplynulom roku, a o svojich nádejach na obnovu Ukrajiny

Keď sa začala vojna, bola Julia v 36. týždni tehotenstva. V tomto stave pre ňu nebolo ľahké rozhodnúť sa pre evakuáciu. Navyše nechcela opustiť manžela, ktorý sa pripojil k územnej obrane. Chcela, aby si aspoň raz podržal v náručí svoje novonarodené dieťa.
Pri Ukrajine budeme stáť tak dlho, ako to bude potrebné
Od prvého dňa nevyprovokovanej a nezákonnej vojny Ruska proti Ukrajine sa Európska únia a jej spojenci spoločne rozhodli podporiť Ukrajinu. Od začiatku vojny poskytla Európska únia Ukrajine finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu vo výške 67 miliárd EUR.
Pomoc tohto druhu bude do Kyjeva naďalej prúdiť počas trvania vojny aj po jej skončení.
Ďalšie informácie o pomoci EÚ Ukrajine
Na druhej strane bude Európska únia i naďalej vyvíjať tlak na ruskú vládu, a to formou diplomacie i prísneho súboru sankcií.
Úzka politická spolupráca
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a 15 komisárov 2. februára 2023 navštívili Kyjev na vôbec prvej schôdzi kolégia komisárov EÚ a ukrajinskej vlády, čím vyslali silný signál pokračujúceho angažovania sa na pomoc Ukrajine.
Politická spolupráca s Ukrajinou je silnejšia ako kedykoľvek predtým. Pokračuje úsilie o
- pristúpenie Ukrajiny do EÚ,
- jej prístup na jednotný trh,
- synchronizáciu s európskou elektrizačnou sústavou,
- prístup k roamingu,
- ochranu detí.
Dosah vojny na Európu i mimo nej
Ruská vojenská agresia má globálny dosah, čo má osobitný vplyv na najzraniteľnejšie skupiny. Zničenie ukrajinskej infraštruktúry malo okamžitý dosah na potravinovú bezpečnosť pre milióny ľudí na celom svete.
Európska únia podniká kroky na zabezpečenie obnovy globálnej potravinovej bezpečnosti prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. Poskytuje aj humanitárnu pomoc a podporu najviac postihnutým poľnohospodárom.
Príprava lepšej budúcnosti pre Ukrajinu

Solidarita EÚ s Ukrajinou a jej obyvateľmi zostáva pevná. Sme si hlboko vedomí toho, že ide nielen o budúcnosť ukrajinského ľudu, ale aj budúcnosť celého európskeho kontinentu. Sloboda a demokracia sú v najužšom centre európskeho ducha a pri nich nikdy nerobíme kompromisy.
Pevne veríme, že Ukrajina zvíťazí, pretože spravodlivosť je na jej strane. A keď ten deň nastane, Európska únia bude stáť pri Ukrajine, aby jej pomohla postaviť sa opäť na nohy a aby podporila jej obnovu a rekonštrukciu.
Máme politickú vôľu vziať páchateľov všetkých trestných činov na zodpovednosť, a to aj za zločin agresie. Popri pokračujúcej práci na vytvorení Medzinárodného trestného súdu sme pripravení spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na zriadení ad hoc medzinárodného tribunálu alebo špecializovaného „hybridného“ tribunálu na vyšetrenie a stíhanie zločinov spojených s ruskou agresiou. S cieľom pomôcť koordinovať zhromažďovanie dôkazov zriadime v Haagu Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine.