Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou
Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset
olehslepchenko/Adobe stock
Slava Ukrajini

Prvé výročie ukrajinského odporu

Je to útok na mier a demokraciu

Pred rokom, 24. februára 2022, začali ruské sily rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Ruská vojenská agresia šíri po Ukrajine smrť a skazu.

Ukrajina sa stala centrom nášho kontinentu; miestom, kde sa obhajujú naše hodnoty, bráni sa naša sloboda a kde sa píše budúcnosť Európy.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie
Composition: Children attend their first lesson as they mark the start of a new academic year at a general educational school in Avdiivka and A destroyed classroom is seen in a school in Avdiivka
Andriy Andriyenko/SOPA Images/LightRocket and Chris McGrath/Getty Images

 

Dosah vojny na každodenný život

Na začiatku, keď na mestá po celej Ukrajine padal dážď ruských bômb, robili civilisti všetko, čo bolo v ich silách, aby udržali zdanie normálnosti. Niekoľko mesiacov po vojne však už bežné každodenné aktivity, ako napríklad nákup v miestnej pekárni či odprevadenie detí do školy, neboli v dôsledku ničivej vojny možné.

Composition of photos: Korshiv Bread Bakery and  Ukrainian volunteers distribute bread to residents of the town of Balakliya
Yurii Rylchuk/ Ukrinform/Future Publishing and Van der Stockt for Le Monde/Getty Images

Vzdávame hold odvážnym Ukrajincom

Čísla a štatistika nestačia na to, aby porozprávali celý príbeh. Aby sme lepšie pochopili situáciu na mieste, zhromaždili sme svedectvá od ľudí, ktorí najviac znášajú brutálne činy Ruska.

Pri Ukrajine budeme stáť tak dlho, ako to bude potrebné

Od prvého dňa nevyprovokovanej a nezákonnej vojny Ruska proti Ukrajine sa Európska únia a jej spojenci spoločne rozhodli podporiť Ukrajinu. Od začiatku vojny poskytla Európska únia Ukrajine finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu vo výške 67 miliárd EUR.

Pomoc tohto druhu bude do Kyjeva naďalej prúdiť počas trvania vojny aj po jej skončení. 

Ďalšie informácie o pomoci EÚ Ukrajine

Na druhej strane bude Európska únia i naďalej vyvíjať tlak na ruskú vládu, a to formou diplomacie i prísneho súboru sankcií.

Ďalšie informácie o sankciách EÚ voči Rusku

Úzka politická spolupráca

Dosah vojny na Európu i mimo nej

Ruská vojenská agresia má globálny dosah, čo má osobitný vplyv na najzraniteľnejšie skupiny. Zničenie ukrajinskej infraštruktúry malo okamžitý dosah na potravinovú bezpečnosť pre milióny ľudí na celom svete. 

Európska únia podniká kroky na zabezpečenie obnovy globálnej potravinovej bezpečnosti prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. Poskytuje aj humanitárnu pomoc a podporu najviac postihnutým poľnohospodárom.

Príprava lepšej budúcnosti pre Ukrajinu

A local girl hugs Ukrainian soldier on Liberty Square during the celebration of the city's liberation on November 12, 2022 in Kherson, Ukraine.
Andrii Dubchak/Donbas Frontliner via Zaborona/Global Images Ukraine via Getty Images

Solidarita EÚ s Ukrajinou a jej obyvateľmi zostáva pevná. Sme si hlboko vedomí toho, že ide nielen o budúcnosť ukrajinského ľudu, ale aj budúcnosť celého európskeho kontinentu. Sloboda a demokracia sú v najužšom centre európskeho ducha a pri nich nikdy nerobíme kompromisy.

Pevne veríme, že Ukrajina zvíťazí, pretože spravodlivosť je na jej strane. A keď ten deň nastane, Európska únia bude stáť pri Ukrajine, aby jej pomohla postaviť sa opäť na nohy a aby podporila jej obnovu a rekonštrukciu.

Máme politickú vôľu vziať páchateľov všetkých trestných činov na zodpovednosť, a to aj za zločin agresie.  Popri pokračujúcej práci na vytvorení Medzinárodného trestného súdu sme pripravení spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na zriadení ad hoc medzinárodného tribunálu alebo špecializovaného „hybridného“ tribunálu na vyšetrenie a stíhanie zločinov spojených s ruskou agresiou. S cieľom pomôcť koordinovať zhromažďovanie dôkazov zriadime v Haagu Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine.