Atak na pokój i demokrację
Rok temu, 24 lutego 2022 r., siły rosyjskie rozpoczęły masową inwazję na Ukrainę. Od tej pory rosyjska wojna napastnicza sieje na Ukrainie i śmierć i zniszczenie.
Ukraina stała się centrum naszego kontynentu; miejscem, w którym broni się naszych wartości i wolności, miejscem, w którym zapisana jest przyszłość Europy.
Kiedy wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wielu obawiało się, że kraj ten nie wytrzyma długo naporu najeźdźcy i upadnie. Ale przez ostatni rok wydarzyło się coś dokładnie przeciwnego. Legendarne męstwo narodu ukraińskiego zadziwiło świat, a opór wobec najeźdźcy trwa nadal przy niezachwianym wsparciu Unii Europejskiej.
W obliczu barbarzyńskich ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę i ludność cywilną wielu Ukraińców zostało zmuszonych szukać schronienia w piwnicach pozbawionych elektryczności, gazu czy bieżącej wody. W dodatku szkoły w całym kraju stały się celem silnych bombardowań, przez co wiele dzieci nie może chodzić na zajęcia.
Wpływ wojny na życie codzienne
Na początku, kiedy rosyjskie bomby zaczęły spadać na miasta i miasteczka w całej Ukrainie, ludność cywilna próbowała zachować pozory normalności. Jednak po kilku miesiącach wojny zwykłe czynności dnia codziennego, takie jak wyjście po chleb do lokalnej piekarni czy choćby odwiezienie dzieci do szkoły stały się niemożliwe w obliczu niesłabnącej przemocy.

Składamy hołd dzielnym Ukraińcom
Liczby i dane statystyczne nie wystarczą, żeby opowiedzieć całą historię. Dlatego, żeby lepiej zrozumieć sytuację na miejscu, zebraliśmy świadectwa kilku osób, które doświadczyły aktów okrucieństwa ze strony Rosji.
- Przeczytajcie historię Niny Biletskiej, która prowadziła pamiętnik w czasie trwania działań wojennych w Czernihowie
- Mieszkając w szkole. Charków w czasach wojny
- Przeczytaj historię Wiktora Tkaczowa, właściciela piekarni, który część chleba rozdał bezpłatnie szpitalom, osobom starszym i wojsku
- Tonja uciekła z Odessy i znalazła schronienie w UE. Opowiada o wsparciu, które otrzymała przez ostatni rok i wyraża nadzieję na odbudowę Ukrainy

Kiedy rozpoczęła się wojna, Julia była w 36. tygodniu ciąży. W tym stanie trudno było jej zdecydować się na ewakuację. A do tego nie chciała opuszczać męża, który przystąpił do oddziału obrony terytorialnej. Chciała, żeby przynajmniej raz wziął na ręce nowo narodzone niemowlę.
Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba
Od pierwszego dnia nieuzasadnionej i nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie Unia Europejska i jej sojusznicy wspólnie zadecydowali, że będą udzielać wsparcia Ukrainie. Od początku wojny Unia Europejska przekazała Ukrainie 67 mld euro w formie wsparcia gospodarczego, humanitarnego i wojskowego.
Tego rodzaju pomoc będzie nadal płynąć do Kijowa przez czas trwania wojny i po jej zakończeniu.
Dowiedz się więcej na temat pomocy UE dla Ukrainy
Jednocześnie Unia Europejska będzie w dalszym ciągu wywierać presję na rząd rosyjski za pomocą środków dyplomatycznych połączonych z pakietem surowych sankcji.
Ścisła współpraca polityczna
2 lutego 2023 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się do Kijowa wraz z 15 komisarzami na pierwsze w historii spotkanie kolegium komisarzy UE z rządem Ukrainy, co było wyraźnym sygnałem niezachwianego zaangażowania UE w pomoc Ukrainie.
Współpraca polityczna z Ukrainą jest ściślejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Trwają prace nad takimi kwestiami jak:
- przystąpienie do UE
- dostęp do jednolitego rynku
- synchronizacja z europejską siecią elektroenergetyczną
- dostęp do roamingu
- ochrona dzieci.
Dowiedz się więcej o głównych obszarach wsparcia i współpracy
Skutki wojny w Europie i poza nią
Rosyjska wojna napastnicza niesie skutki globalne, które szczególnie mocno dotykają najsłabsze grupy społeczne. Zniszczenia, jakich doznała ukraińska infrastruktura, miały niebezpieczny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie.
Unia Europejska próbuje przywrócić światowe bezpieczeństwo żywnościowe w drodze współpracy międzynarodowej. Organizuje również pomoc humanitarną i wsparcie dla najbardziej dotkniętych gospodarstw rolnych.
Przygotowanie lepszej przyszłości dla Ukrainy

Solidarność UE z Ukrainą i jej narodem pozostanie niewzruszona. Mamy głębokie przekonanie, że stawką jest tutaj nie tylko przyszłość narodu ukraińskiego, ale także całego kontynentu europejskiego. Wolność i demokracja stanowią istotę europejskiego ducha – w tej kwestii nie uznajemy żadnych kompromisów.
Mocno wierzymy, że Ukraina zwycięży, gdyż sprawiedliwość jest po jej stronie. A kiedy nadejdzie już ten dzień, Unia Europejska będzie przy Ukrainie, aby pomóc jej stanąć na nogi i wesprzeć jej odbudowę.
Mamy polityczną wolę pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców popełnianych zbrodni, w tym zbrodni agresji. Wspieramy prace Międzynarodowego Trybunału Karnego, a jednocześnie jesteśmy gotowi współpracować ze społecznością międzynarodową przy powołaniu międzynarodowy trybunału ad hoc lub też trybunału hybrydowego w celu prowadzenia śledztw w sprawie rosyjskiej agresji i ścigania jej sprawców. Aby pomóc w koordynowaniu gromadzenia dowodów, utworzymy w Hadze międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji popełnionych w Ukrainie.