Przejdź do treści głównej
Solidarność UE z Ukrainą
Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset
olehslepchenko/Adobe stock
Sława Ukrajini!

Rok ukraińskiego oporu

Atak na pokój i demokrację

Rok temu, 24 lutego 2022 r., siły rosyjskie rozpoczęły masową inwazję na Ukrainę. Od tej pory rosyjska wojna napastnicza sieje na Ukrainie i śmierć i zniszczenie.

Ukraina stała się centrum naszego kontynentu; miejscem, w którym broni się naszych wartości i wolności, miejscem, w którym zapisana jest przyszłość Europy.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Composition: Children attend their first lesson as they mark the start of a new academic year at a general educational school in Avdiivka and A destroyed classroom is seen in a school in Avdiivka
Andriy Andriyenko/SOPA Images/LightRocket and Chris McGrath/Getty Images

 

Wpływ wojny na życie codzienne

Na początku, kiedy rosyjskie bomby zaczęły spadać na miasta i miasteczka w całej Ukrainie, ludność cywilna próbowała zachować pozory normalności. Jednak po kilku miesiącach wojny zwykłe czynności dnia codziennego, takie jak wyjście po chleb do lokalnej piekarni czy choćby odwiezienie dzieci do szkoły stały się niemożliwe w obliczu niesłabnącej przemocy.

Composition of photos: Korshiv Bread Bakery and  Ukrainian volunteers distribute bread to residents of the town of Balakliya
Yurii Rylchuk/ Ukrinform/Future Publishing and Van der Stockt for Le Monde/Getty Images

Składamy hołd dzielnym Ukraińcom

Liczby i dane statystyczne nie wystarczą, żeby opowiedzieć całą historię. Dlatego, żeby lepiej zrozumieć sytuację na miejscu, zebraliśmy świadectwa kilku osób, które doświadczyły aktów okrucieństwa ze strony Rosji.

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba

Od pierwszego dnia nieuzasadnionej i nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie Unia Europejska i jej sojusznicy wspólnie zadecydowali, że będą udzielać wsparcia Ukrainie. Od początku wojny Unia Europejska przekazała Ukrainie 67 mld euro w formie wsparcia gospodarczego, humanitarnego i wojskowego.

Tego rodzaju pomoc będzie nadal płynąć do Kijowa przez czas trwania wojny i po jej zakończeniu. 

Dowiedz się więcej na temat pomocy UE dla Ukrainy

Jednocześnie Unia Europejska będzie w dalszym ciągu wywierać presję na rząd rosyjski za pomocą środków dyplomatycznych połączonych z pakietem surowych sankcji.

Dowiedz się więcej na temat unijnych sankcji wobec Rosji

Ścisła współpraca polityczna

Skutki wojny w Europie i poza nią

Rosyjska wojna napastnicza niesie skutki globalne, które szczególnie mocno dotykają najsłabsze grupy społeczne. Zniszczenia, jakich doznała ukraińska infrastruktura, miały niebezpieczny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie. 

Unia Europejska próbuje przywrócić światowe bezpieczeństwo żywnościowe w drodze współpracy międzynarodowej. Organizuje również pomoc humanitarną i wsparcie dla najbardziej dotkniętych gospodarstw rolnych.

Przygotowanie lepszej przyszłości dla Ukrainy

A local girl hugs Ukrainian soldier on Liberty Square during the celebration of the city's liberation on November 12, 2022 in Kherson, Ukraine.
Andrii Dubchak/Donbas Frontliner via Zaborona/Global Images Ukraine via Getty Images

Solidarność UE z Ukrainą i jej narodem pozostanie niewzruszona. Mamy głębokie przekonanie, że stawką jest tutaj nie tylko przyszłość narodu ukraińskiego, ale także całego kontynentu europejskiego. Wolność i demokracja stanowią istotę europejskiego ducha – w tej kwestii nie uznajemy żadnych kompromisów.

Mocno wierzymy, że Ukraina zwycięży, gdyż sprawiedliwość jest po jej stronie. A kiedy nadejdzie już ten dzień, Unia Europejska będzie przy Ukrainie, aby pomóc jej stanąć na nogi i wesprzeć jej odbudowę.

Mamy polityczną wolę pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców popełnianych zbrodni, w tym zbrodni agresji.  Wspieramy prace Międzynarodowego Trybunału Karnego, a jednocześnie jesteśmy gotowi współpracować ze społecznością międzynarodową przy powołaniu międzynarodowy trybunału ad hoc lub też trybunału hybrydowego w celu prowadzenia śledztw w sprawie rosyjskiej agresji i ścigania jej sprawców. Aby pomóc w koordynowaniu gromadzenia dowodów, utworzymy w Hadze międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji popełnionych w Ukrainie.