Napad na mir i demokraciju
Prije godinu dana, 24. veljače 2022., ruske oružane snage pokrenule su opsežnu invaziju na Ukrajinu uzrokujući smrt i razaranje u zemlji.
Ukrajina je postala središte našeg kontinenta, gdje poštujemo svoje vrijednosti, branimo svoju slobodu i oblikujemo budućnost Europe.
Kad su ruske postrojbe napale Ukrajinu, mnogi su se bojali da zemlja neće moći dugo izdržati i da će pasti pod napadom. No, tijekom protekle godine dogodilo se upravo suprotno. Iznimna hrabrost ukrajinskog naroda zadivila je cijeli svijet, a otpor protiv napadača nastavlja se uz nepokolebljivu potporu Europske unije.
Zbog ruskih barbarskih napada na ukrajinsku infrastrukturu i civilno stanovništvo mnogi su se Ukrajinci morali skloniti u podrume bez električne energije, plina i tekuće vode. Škole su u cijeloj zemlji snažno bombardirane, zbog čega djeca nisu mogla pohađati nastavu.
Utjecaj rata na svakodnevni život
Kad su ruske bombe počele padati na ukrajinske gradove, civili su se silno trudili da održe osjećaj normalnosti. No nakon nekoliko mjeseci, svakodnevne aktivnosti, kao što je odlazak u lokalnu pekarnicu ili vođenje djece u školu, više nisu bile moguće zbog neprekidnog nasilja.

Odavanje počasti hrabrim Ukrajincima
Brojevi i statistički podaci nisu dovoljni da se stekne potpuna slika. Kako bismo bolje razumjeli situaciju na terenu, prikupili smo svjedočanstva pojedinaca koji su ruske zločine iskusili na vlastitoj koži.
- Pročitajte priču o Nini Biletskoj, koja je vodila dnevnik tijekom aktivnih sukoba u Černihivu
- Život u školi. Harkiv u vrijeme rata
- Pročitajte priču o Viktoru Tkačovu, vlasniku pekarnice koji je uspio dio kruha besplatno podijeliti bolnicama, starijim osobama i vojsci.
- Tonja je pobjegla iz Odese i pronašla utočište u EU-u. Govori o potpori koju je primila tijekom protekle godine i nadi za obnovu Ukrajine.

Kada je rat počeo, Julia je bila u 36. tjednu trudnoće. U tako kasnoj fazi trudnoće nije se mogla odlučiti za evakuaciju i nije željela napustiti supruga, koji se pridružio teritorijalnoj obrani. Željela je da njihovo novorođenče barem jednom primi u naručje.
Potpora Ukrajini dok god to bude potrebno
Od prvog dana neopravdanog i nezakonitog rata Rusije protiv Ukrajine Europska unija odlučila je zajedno sa svojim saveznicima podržati Ukrajinu. Od početka rata Europska unija Ukrajini je pružila gospodarsku, humanitarnu i vojnu potporu u iznosu od 67 milijardi eura.
Pomoć će nastaviti pružati Kijevu i tijekom i nakon rata.
Saznajte više o EU-ovoj pomoći Ukrajini
Europska unija nastavit će vršiti pritisak na rusku vladu kombinacijom diplomatskih mjera i strogih sankcija.
Bliska politička suradnja
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen otputovala je 2. veljače 2023. u Kijev, zajedno s 15 povjerenika, na prvi sastanak Kolegija povjerenika EU-a i ukrajinske vlade, čime je poslana snažna poruka o nepokolebljivoj EU-ovoj potpori Ukrajini.
Politička suradnja s Ukrajinom snažnija je nego ikad prije jer obuhvaća:
- tekući rad na pristupanju
- pristup jedinstvenom tržištu
- sinkronizaciju s europskom elektroenergetskom mrežom
- pristup roamingu
- zaštitu djece.
Posljedice rata za Europu i svijet
Ruski ratna agresija ima posljedice za cijeli svijet, a posebno za najranjivije. Šteta nanesena ukrajinskoj infrastrukturi ozbiljno je ugrozila sigurnost opskrbe hranom milijuna ljudi u cijelom svijetu.
Europska unija poduzima mjere kako bi osigurala da se kroz međunarodnu suradnju ponovno uspostavi sigurnost opskrbe hranom u cijelom svijetu. Mobilizira se i humanitarna pomoć i potpora najteže pogođenim poljoprivrednicima.
Za bolju budućnost Ukrajine

EU će ostati nepokolebljiv u svojoj solidarnosti s Ukrajinom i njezinim narodom. Svjesni smo da nije riječ samo o budućnosti ukrajinskog naroda, nego i o budućnosti cijelog europskog kontinenta. Sloboda i demokracija u samoj su srži europskog duha i neće nikad biti predmet kompromisa.
Čvrsto vjerujemo da će Ukrajina pobijediti jer je pravda na njezinoj strani, a tog će dana Europska unija stajati uz nju te je podržati u oporavku i obnovi.
Odlučni smo počinitelje privesti pravdi, među ostalim za zločin agresije. Uz nastavak pružanja potpore radu Međunarodnog kaznenog suda, spremni smo surađivati s međunarodnom zajednicom na uspostavi ad hoc međunarodnog suda ili specijaliziranog „hibridnog” suda za istragu i kazneni progon ruskih zločina agresije. Kako bismo pomogli u koordinaciji prikupljanja dokaza, uspostavit ćemo međunarodni centar u Haagu za kazneni progon zločina agresije na Ukrajinu.