Tai išpuolis prieš taiką ir demokratiją
Prieš metus, 2022 m. vasario 24 d., Rusijos pajėgos pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. Rusijos agresijos karas į Ukrainą atnešė mirtį ir sugriovimus.
Ukraina tapo mūsų žemyno centru. Ji tapo vieta, kur siekiama apsaugoti mūsų vertybes, kur ginama mūsų laisvė, kur rašoma Europos ateitis.
Kai Rusijos kariuomenė užpuolė Ukrainą, daug kas baiminosi, kad šalis ilgai priešintis okupantams nepajėgs ir kapituliuos. Tačiau per praėjusius metus viskas susiklostė priešingai. Legendinė Ukrainos žmonių drąsa pribloškė pasaulį, pasipriešinimas okupantams tęsiasi, o Europos Sąjunga Ukrainą šioje kovoje vienareikšmiškai palaiko.
Dėl barbariškų Rusijos išpuolių prieš Ukrainos infrastruktūrą ir civilius gyventojus daug ukrainiečių yra priversti slėptis rūsiuose be elektros, dujų ar tekančio vandens. Be to, mokyklos visoje šalyje smarkiai bombarduojamos, todėl vaikai lankyti mokyklos nebegali.
Karo įtaka kasdieniam gyvenimui
Iš pradžių, kai Rusijos bombos pradėjo kristi ant miestų ir miestelių visoje Ukrainoje, civiliai gyventojai kiek įmanoma siekė išsaugoti normalumo pojūtį. Tačiau praėjus keliems mėnesiams nuo karo pradžios kasdienio gyvenimo patirtys (pavyzdžiui, kelionė į vietinę kepyklėlę ar tiesiog vaikų vedimas į mokyklą) dėl nepaliaujamo smurto tapo nebeįmanomos.

Drąsių ukrainiečių pagerbimas
Kad būtų galima papasakoti visą istoriją, skaičių ir statistikos nepakanka. Norėdami geriau suprasti padėtį vietoje, surinkome nuo Rusijos žiaurumų kenčiančių žmonių liudijimų.
- Skaitykite apie Niną Biletską, kuri vedė dienoraštį aktyvių karo veiksmų Černihive metu
- Gyvenimas mokykloje. Charkivas karo metu
- Skaitykite apie kepyklos savininką Viktorą Tkačovą, kuris ėmėsi nemokamai dalyti duoną ligoninėms, pagyvenusiems žmonėms ir kariuomenei.
- Tonia pabėgo iš Odesos ir rado prieglobstį ES. Ji pasakoja apie paramą, kurią gavo per praėjusius metus, ir reiškia viltį, kad Ukraina bus atstatyta.

Kai prasidėjo karas, Julija buvo nėščia 36 savaičių. Jai buvo sunku apsispręsti evakuotis tokioje vėlyvoje nėštumo stadijoje. Be to, Julija nenorėjo palikti savo vyro, kuris prisijungė prie teritorinės gynybos pajėgų. Moteris norėjo, kad jis bent kartą palaikytų jų naujagimį savo rankose.
Išvien su Ukraina tiek, kiek reikės
Nuo pirmos nepateisinamo ir neteisėto Rusijos karo prieš Ukrainą dienos Europos Sąjunga ir jos sąjungininkai priėmė kolektyvinį sprendimą remti Ukrainą. Nuo karo pradžios Europos Sąjunga suteikė Ukrainai 67 mlrd. eurų ekonominę, humanitarinę ir karinę paramą.
Pagalba ir toliau bus teikiama į Kijevą per visą karą ir jam pasibaigus.
Daugiau apie ES paramą Ukrainai
Kita vertus, Europos Sąjunga toliau darys spaudimą Rusijos valdžiai derindama diplomatines priemones ir griežtas sankcijas.
Glaudus politinis bendradarbiavimas
2023 m. vasario 2 d. Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen kartu su 15 Komisijos narių apsilankė Kyjive, kur įvyko pirmasis ES Komisijos narių kolegijos ir Ukrainos vyriausybės susitikimas; taip buvo pasiųstas aiškus signalas apie tvirtą ES įsipareigojimą padėti Ukrainai.
Politinis bendradarbiavimas su Ukraina yra stipresnis nei bet kada, o pagrindinės bendradarbiavimo sritys yra šios:
- tęstinė veikla, susijusi su stojimu į ES;
- prieiga prie bendrosios rinkos;
- sinchronizavimas su Europos elektros tinklu;
- prieiga prie tarptinklinio ryšio;
- vaikų apsauga.
Sužinokite apie pagrindines paramos ir bendradarbiavimo sritis
Karo padariniai Europoje ir už jos ribų
Rusijos agresijos karas turi visuotinį poveikį, kurį ypač jaučia patys pažeidžiamiausi. Ukrainos infrastruktūrai padaryta žala turėjo itin neigiamą poveikį milijonų žmonių aprūpinimui maistu visame pasaulyje.
Europos Sąjunga imasi veiksmų, kad bendradarbiaujant tarptautiniu mastu būtų užtikrintas pasaulio aprūpinimo maistu saugumas. Ji taip pat telkia humanitarinę pagalbą ir paramą labiausiai nukentėjusiems ūkininkams.
Pasirengimas šviesesnei Ukrainos ateičiai

ES solidarumas su Ukraina ir jos žmonėmis išliks tvirtas. Puikiai suprantame, kad kalba ne tik apie Ukrainos žmonių ateitį, bet ir apie viso Europos žemyno ateitį. Laisvė ir demokratija yra Europos dvasios pagrindas, todėl šiuo atžvilgiu niekada nesileisime į jokius kompromisus.
Tvirtai tikime, kad Ukraina laimės, nes teisingumas yra jos pusėje. Ir kai ateis ta diena, Europos Sąjunga bus išvien su Ukraina, padės šaliai atsistoti ant kojų ir parems jos atsigavimą bei atstatymą.
Turime politinę valią nusikaltusius asmenis patraukti atsakomybėn, taip pat ir už agresijos nusikaltimą. Toliau remdami Tarptautinio baudžiamojo teismo darbą, esame pasirengę bendradarbiauti su tarptautine bendruomene, kad būtų įsteigtas specialus tarptautinis tribunolas arba specializuotas mišrus tribunolas, kuris tirtų Rusijos agresijos nusikaltimus ir už juos trauktų baudžiamojon atsakomybėn. Siekdami padėti koordinuoti įrodymų rinkimą, įsteigsime Tarptautinį baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą Ukrainoje centrą Hagoje.