Przejdź do treści głównej
Solidarność UE z Ukrainą

Pomoc dla Ukraińców: jak przekazać darowiznę i zaangażować się

UE wspiera Ukrainę

Te informacje są również dostępne w języku: ukraińskim | українська | rosyjskim | русский

Jak możesz pomóc

Wiele ludzi chce pomóc osobom uciekającym z Ukrainy i ludności, która tam została i potrzebuje pomocy.

Możesz przekazać pomoc za pośrednictwem licznych organizacji działających w państwach członkowskich UE, które wspierają osoby z Ukrainy szukające schronienia w Unii. Wśród tych organizacji są krajowe oddziały agencji międzynarodowych, organizacje patronackie oraz szereg innych organizacji charytatywnych i humanitarnych. Kliknij swój kraj, aby zobaczyć, za pośrednictwem której organizacji możesz pomóc:

Możesz również wesprzeć ludność w Ukrainie. Dowiedz się, jak przekazać wsparcie za pośrednictwem uruchomionej przez ukraiński rząd strony internetowej służącej pomocy humanitarnej. Możesz również przekazać wsparcie poprzez duże organizacje pomocowe, które działają na terenie Ukrainy i koordynują pomoc. Na ich stronach internetowych poniżej dowiesz się, jak to zrobić:

Są to wykazy orientacyjne i niewyczerpujące. Możliwe, że więcej organizacji działa w Twoim regionie. Informacji na ten temat udzielają władze lokalne.

Darowizny od sektora prywatnego

Komisja Europejska stworzyła nowy system przekazywania darowizn rzeczowych od sektora prywatnego dla Ukrainy, Mołdawii i krajów UE w regionie. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności UE będzie koordynowała terminowe i bezpieczne dostawy przekazanych w ramach darowizn artykułów pierwszej potrzeby, takich jak leki, sprzęt medyczny, środki przeciwdziałania w dziedzinie incydentów chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych oraz sprzęt noclegowy. Podmioty prywatne z całej UE, które chcą przekazać darowizny, mogą skontaktować się z Komisją za pośrednictwem poczty elektronicznej: ECHO-private-donationsatec [dot] europa [dot] eu (ECHO-private-donations[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Jak przekazać darowiznę

Ucieczka przed wojną: wypowiedzi Ukraińców

Wojna w Ukrainie sieje spustoszenie i coraz więcej ludzi jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Oto kilka wypowiedzi, które świadczą o odwadze i wytrwałości uciekających i opisują ich wstrząsające przeżycia. 

 

 Europejczycy udzielają pomocy ludności uciekającej przed wojną

Unia, licząca blisko pół miliarda mieszkańców, mobilizuje się na rzecz Ukrainy. W całej Europie ludzie demonstrują, a wielu z nich zaoferowało pomoc i otworzyło swoje domy dla osób uciekających z Ukrainy.

Relacje wideo

Oglądaj filmy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

#StandWithUkraine. Materiały do udostępnienia

29 CZERWCA 2022
Social Media Kit - EU Stands with Ukraine