Prejsť na hlavný obsah
Solidarita EÚ s Ukrajinou

Pomoc Ukrajincom: ako môžete poskytovať dary a angažovať sa

EÚ stojí za Ukrajinou

Tieto informácie sú k dispozícii aj v týchto jazykoch: ukrajinčina | українська | ruština | русский

Ako môžete pomôcť

Každý chce niečo urobiť na podporu ľudí, ktorí boli nútení utiecť z Ukrajiny z dôvodu invázie alebo ktorí zostali na Ukrajine a potrebujú pomoc.

Pomôcť možno darmi v prospech rôznych organizácií, ktoré sa v členských štátoch EÚ zmobilizovali, aby podporili ľudí z Ukrajiny hľadajúcich v EÚ ochranu. Patria medzi ne národné pobočky medzinárodných agentúr, zastrešujúce organizácie a celý rad ďalších charitatívnych a humanitárnych orgánov. Kliknite na svoju krajinu a zistite, cez ktorú organizáciu môžete poskytnúť dar:

Takisto môžete pomôcť ľuďom na Ukrajine. Viac informácií o možnostiach darovania nájdete na oficiálnom webovom sídle ukrajinskej verejnej správy venovanom humanitárnej pomoci. Darovať možno aj prostredníctvom veľkých organizácií pôsobiacich v oblasti poskytovania pomoci v teréne, ktoré koordinujú pomoc Ukrajine. Spôsob, ako to urobiť, nájdete na ich webových sídlach uvedených nižšie.

Ide o orientačné a neúplné zoznamy. Vo vašom regióne môžu pôsobiť aj ďalšie organizácie. Viac informácií vám poskytnú príslušné miestne orgány.

Dary zo súkromného sektora

Európska komisia vytvorila nový systém na poskytovanie nepeňažných darov zo súkromného sektora Ukrajine, Moldavsku a krajinám EÚ v regióne. Prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany bude EÚ koordinovať včasné a bezpečné dodanie darovaného základného materiálu pre prípad núdze, ako sú lieky, zdravotnícke vybavenie, chemické, biologické, rádiologické alebo jadrové protiopatrenia a prístrešky. Súkromné subjekty z celej EÚ, ktoré chcú poskytnúť dar, sa môžu obrátiť na Komisiu e-mailom: ECHO-private-donationsatec [dot] europa [dot] eu (ECHO-private-donations[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Ako darovať

Útek pred inváziou: ukrajinské hlasy

Keďže vojna na Ukrajine naďalej zúri, viac a viac ľudí je nútených opustiť svoje domovy. Spoznajte ich príbehy plné odvahy a statočnosti v rámci toho, ako rozprávajú o svojom putovaní a traumatických skúsenostiach, ktoré poznačili ich životy. 

 

 Európania podporujú ľudí na úteku pred vojnou

V súčasnosti sa pre Ukrajinu zmobilizovala Únia s takmer pol miliardou ľudí. Európania demonštrujú na celom našom kontinente. Mnohí z nich ponúkajú pomoc a otvárajú svoje domovy ľuďom, ktorí sú na úteku z Ukrajiny.

Videá obsahujúce osobné skúsenosti

Pozrite si videá Európanov, ktorí pomáhajú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny.

#StandWithUkraine. Zdieľajte

29. JÚNA 2022
Social Media Kit - EU Stands with Ukraine