Buča. Civilių gyventojų žudynių simbolis
Rusijos invazija į Ukrainą atnešė mirtį, destrukciją ir žodžiais neišreiškiamą kančią.
Prieš karą Buča buvo tylus ir draugiškas priemiestis Kijevo pakraštyje. Po 2022 m. kovo mėn. ji tapo siaubingų nusikaltimų, įvykdytų per brutalią Rusijos invaziją, simboliu.
Bučos žudynės – Rusijos okupantų darbas. Tai buvo beprasmis ir brutalus išpuolis prieš nekaltus civilius gyventojus, moteris, vaikus, pagyvenusius žmones; jis pareikalavo daugybės žmonių gyvybės, paliko begalę sužeistų.
Praėjus metams po šių žiaurių įvykių, ES ir tarptautinė bendruomenė atmena šių žudynių aukas ir tebėra tvirtai įsipareigojusios užtikrinti, kad Rusija atsakytų už savo nusikaltimus, įskaitant agresijos nusikaltimus prieš suverenią valstybę.
Žodžiais neišreiškiamas siaubas
Bučos okupacijos metu rusai rūsyje laikė apie 25 Ukrainos merginas nuo 14 iki 24 metų ir nuolat jas prievartavo. Devynios iš jų pastojo.
2022 m. balandžio 6 d., po rusų deginimų ir plėšimų Bučoje, vyras stumia savo dviratį gatve pro griuvėsius ir sunaikintas karines transporto priemones.
Chris McGrath/Getty Images nuotrauka
Masinės kapavietės ir maišai su kūnais, išdėlioti eilėmis ant žemės, šalia Šv. Andriejaus, pirmojojo pašauktojo apaštalo, ir visų šventųjų (ukr. Святого Апостола Андрія Первозванного та Всіх Святих) cerkvės Bučos mieste, praėjus kelioms dienoms po Rusijos įsiveržimo.
Tarptautinės teisės pažeidimai
ES yra tvirtai pasiryžusi užtikrinti, kad asmenys, atsakingi už Ukrainoje įvykdytus karo nusikaltimus, neliktų nenubausti.
Nusikaltimai žmoniškumui, karo nusikaltimai, genocidas ir agresijos nusikaltimas laikomi sunkiausiais tarptautinės teisės pažeidimais (jie taip pat vadinami tarptautiniais nusikaltimais).
Ukraina šiuo metu tiria daugiau kaip 69 000 įtariamų tarptautinių nusikaltimų, bet manoma, kad faktinis tokių žiaurių nusikaltimų skaičius dar didesnis.
Kas yra agresijos nusikaltimas?
Agresijos nusikaltimas paprastai yra aukščiausios šalies politinės ir karinės vadovybės nusikaltimas prieš kitos šalies suverenitetą, teritorinį vientisumą ar politinę nepriklausomybę. Rusija įvykdė visus įmanomus agresijos nusikaltimus: invaziją, karinę okupaciją, aneksiją naudojant jėgą, bombardavimą ir karinę uostų blokadą.
Kadangi Rusija nepripažįsta TBT jurisdikcijos, Komisija siūlo alternatyvias galimybes teisingumui užtikrinti ir už agresijos nusikaltimą.
Baudžiamasis persekiojimas už Rusijos nusikaltimus Ukrainoje
Komisija, ir toliau remdama TBT veiklą, kartu su tarptautine bendruomene siekia įsteigti tribunolą, kuris tirtų Rusijos agresijos nusikaltimą ir už jį Rusiją patrauktų baudžiamojon atsakomybėn.
Siekdami padėti koordinuoti įrodymų rinkimą, Komisija įsteigė Tarptautinį baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centrą Hagoje, kuris yra Eurojusto remiamos jungtinės tyrimo grupės dalis. Šis centras padės koordinuoti Ukrainoje įvykdytų karo nusikaltimų tyrimus ir tolesnį įrodymų rinkimą.
Komisija taip pat toliau remia esamus mechanizmus:
- nuo invazijos pradžios TBT pajėgumams remti skyrė daugiau kaip 10 mln. EUR;
- stiprina Ukrainos generalinę prokuratūrą – jos IT ir įrangai skyrė daugiau kaip 6 mln. EUR;
- užtikrina, kad Eurojustas būtų geriau pasirengęs šiai užduočiai – iš dalies pakeitus Eurojusto reglamentą, ši agentūra gali saugiai saugoti, laikyti ir analizuoti su tarptautiniais nusikaltimais susijusius įrodymus naujoje duomenų bazėje;
- remia Eurojustą ir Europolą, kurie veikia kaip ES valstybių narių vykdomų nacionalinių tyrimų koordinavimo centrai;
- koordinuoja veiksmus su mūsų tarptautiniais partneriais, kad būtų užtikrinta atskaitomybė ir visuotinis atsakas.
Padarytos žalos atlyginimas
Rusija ir jos oligarchai privalo kompensuoti už Ukrainai padarytą žalą ir sugriovimus.
Prasidėjus Rusijos agresijai prieš Ukrainą, 2022 m. kovo mėn. Komisija įsteigė Turto įšaldymo ir areštavimo darbo grupę. Šios darbo grupės tikslas – užtikrinti geresnį ES sankcijų, taikomų Rusijos ir Baltarusijos asmenims bei įmonėms, koordinavimą.
Darbo grupė, kuriai vadovauja Komisija, valstybėms narėms, taip pat ES agentūroms, Eurojustui ir Europolui suteikia galimybę bendradarbiauti nustatant, įšaldant ir, kai įmanoma, konfiskuojant Rusijos turtą.
Ši darbo grupė glaudžiai bendradarbiauja su tarptautiniais partneriais, tarp kurių – Ukrainos ir JAV valdžios institucijos. Ši darbo grupė G7+ lygmeniu reguliariai bendradarbiauja su Darbo grupe Rusijos elito, įgaliotinių ir oligarchų klausimams (REPO).
Ukrainos atstatymas
ES valstybės narės, padedamos Turto įšaldymo ir areštavimo darbo grupės, įšaldė 24 mlrd. EUR vertės turto, priklausančio Rusijos ir Baltarusijos oligarchams ir įmonėms.
Apie 300 mlrd. EUR Rusijos centrinio banko atsargų blokuojama ES ir kitose Didžiojo septyneto (G7) šalyse.
Siekdama kuo geriau panaudoti šias lėšas ir pradėti Ukrainos atstatymą, Komisija valstybėms narėms pasiūlė įvairių variantų. Tai naujos įšaldyto ir imobilizuoto Rusijos viešojo turto valdymo struktūros sukūrimas, to turto investavimas ir gautų pajamų panaudojimas Ukrainos reikmėms.
Teisinių spragų šalinimas
Kol vyksta Rusijos agresija prieš Ukrainą, labai svarbu, kad ES sankcijos būtų visapusiškai įgyvendinamos, o jų pažeidėjams nebūtų leidžiama išsisukti. Mes stipriname ES teisę:
- griežtiname ES turto konfiskavimo ir susigrąžinimo taisykles;
- siekiame užtikrinti nusikalstamų veikų ir bausmių už ES sankcijų pažeidimus proporcingumą;
- visus asmenis, kuriems taikomos ES sankcijos, įpareigojame atskleisti informaciją apie savo turtą ES.
Siekiama sustiprinti atgrasomąjį ES sankcijų poveikį ir valstybėms narėms suteikti teisinių priemonių, kad būtų galima konfiskuoti daugiau su tam tikra nusikalstama veika susijusio turto.