Buča: Symbol masakru proti civilnímu obyvatelstvu
Ruská invaze na Ukrajinu přinesla smrt, zkázu a nevýslovné utrpení.
Před válkou byla Buča klidným, přívětivým městem v kyjevské aglomeraci. Od března 2022 je symbolem hrůzných zločinů spáchaných během brutální ruské invaze.
Masakr v Buči spáchali ruští okupanti. Jednalo se o absurdní brutální útok na nevinné civilisty, ženy, děti a starší osoby, který si vyžádal mnoho obětí a desítky zraněných.
Rok po tomto krutém aktu násilí si EU a mezinárodní společenství připomínají oběti tohoto masakru a jsou i nadále pevně odhodlány zajistit, aby Rusko za své zločiny zaplatilo, včetně zločinu agrese proti svrchovanému státu.
Hrůzy, které ani nelze popsat

Během okupace Buči zadržovali Rusové v základně přibližně 25 ukrajinských dívek ve věku 14 až 24 let a neustále je znásilňovali. Devět z nich přišlo do jiného stavu.

6. dubna 2022 se muž snaží vést kolo na ulici v Buči plné suti a zničených vojenských vozidel poté, co bylo toto místo vypáleno a vyrabováno
Fotografie: Chris McGrath/Getty Images

Masový hrob a pytle s ostatky dalších obětí položené na zemi několik dní po ruské ofenzívě u kostela sv. apoštola Ondřeje Prvního povolaného a Všech svatých
Porušení mezinárodního práva
Evropská unie je pevně odhodlána zajistit, aby válečné zločiny spáchané na Ukrajině nezůstaly nepotrestány.
Zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocida a zločin agrese jsou považovány za nejzávažnější porušení mezinárodního práva, a proto se jim také říká mezinárodní zločiny.
Ukrajina již vyšetřuje více než 69 000 případů údajných mezinárodních zločinů. Existuje však podezření, že skutečný počet těchto zvěrstev je ještě vyšší.
Co je zločin agrese
Zločin agrese je obecně páchán nejvyšším politickým a vojenským vedením země proti svrchovanosti, územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiné země. Mezi trestné činy agrese patří invaze, vojenská okupace, anexe použitím síly, bombardování a vojenská blokáda přístavů. To vše bylo Ruskem spácháno.
Vzhledem k tomu, že Rusko jurisdikci Mezinárodního trestního soudu neuznává, navrhuje Evropská komise alternativní možnosti, jak zajistit, aby spravedlnost mohla být vykonána i u zločinu agrese.
Stíhání ruských zločinů na Ukrajině
Evropská komise i nadále podporuje činnost Mezinárodního trestního soudu a společně s mezinárodním společenstvím připravuje vytvoření tribunálu pro vyšetřování a stíhání zločinu agrese ze strany Ruska.
V zájmu snazší koordinace shromažďování důkazů Komise zřídila v Haagu Mezinárodní středisko pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině, začleněné do stávajícího společného vyšetřovacího týmu podporovaného Eurojustem. Středisko bude podporovat koordinaci vyšetřování a další shromažďování důkazů o válečných zločinech spáchaných na Ukrajině.
Evropská komise i nadále podporuje stávající mechanismy tím, že:
- od začátku invaze přispěla na fungování Mezinárodního trestního soudu více než 10 miliony eur
- přispěla na IT a další vybavení Generální prokuratury Ukrajiny částkou vyšší než 6 milionů eur
- přizpůsobila chod Eurojustu danému úkolu – díky pozměněnému nařízení o Eurojustu je tato agentura schopna v nové databázi bezpečně uchovávat a analyzovat důkazy týkající se mezinárodních zločinů
- podporuje Eurojust a Europol, které fungují jako koordinační centra pro vnitrostátní vyšetřování prováděná členskými státy EU
- koordinuje svou práci s mezinárodními partnery s cílem zajistit vyvozování odpovědnosti a globální reakci
Náhrada způsobených škod
Rusko a ruští oligarchové musí Ukrajině nahradit škody, které jí způsobují.
V březnu 2022 po začátku ruské agrese vůči Ukrajině zřídila Evropská komise pracovní skupinu nazvanou „Freeze and Seize“, jejímž úkolem je zajistit lepší koordinaci sankcí EU vůči ruským a běloruským jednotlivcům a společnostem.
V rámci této pracovní skupiny, kterou řídí Evropská komise, mohou členské státy EU a evropské agentury Eurojust a Europol spolupracovat na identifikaci, zmrazení a pokud možno konfiskaci ruského majetku.
Členové pracovní skupiny úzce spolupracují s mezinárodními partnery, včetně ukrajinských a amerických orgánů. Na úrovni skupiny G7+ funguje pravidelná spolupráce s pracovní skupinou zaměřenou na ruské elity, prostředníky a oligarchy (REPO).
Obnova Ukrajiny
S pomocí pracovní skupiny „Freeze a Seize“ zmrazily členské státy EU majetek ruských a běloruských oligarchů a společností v hodnotě přibližně 24 miliard eur.
V EU byla zmrazena aktiva ruské centrální banky v hodnotě více než 200 miliard eur.
Za účelem co nejlepšího využití těchto finančních prostředků a zahájení obnovy Ukrajiny navrhla Evropská komise členským státům EU různé možnosti. Mezi ně patří např. vytvoření nové struktury pro správu zmrazeného a imobilizovaného veřejného ruského majetku, pro jeho investování a využití výnosů těchto investic pro obnovu Ukrajiny.
Odstranění právních mezer
I když ruská agrese vůči Ukrajině pokračuje, je nanejvýš důležité, aby sankce ze strany EU byly plně uplatňovány a jejich porušování se nevyplácelo. Snažíme se proto upevnit právo EU různými způsoby:
- posílit předpisy EU týkající se konfiskace a vymáhání majetku
- harmonizovat trestné činy a sankce za porušení omezujících opatření EU
- uložit všem osobám zařazeným na seznam sankcí EU povinnost zveřejnit svůj majetek v Unii
Cílem těchto opatření je zvýšit odrazující účinek sankcí EU a poskytnout členským státům právní nástroje pro konfiskaci většího počtu majetku, pokud jej lze spojit s trestnou činností.