Přejít na hlavní obsah
Solidarita EU s Ukrajinou

Rusko musí být pohnáno k odpovědnosti

Porušení mezinárodního práva

Evropská unie je pevně odhodlána zajistit, aby válečné zločiny spáchané na Ukrajině nezůstaly nepotrestány.

Zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocida a zločin agrese jsou považovány za nejzávažnější porušení mezinárodního práva, a proto se jim také říká mezinárodní zločiny.

Ukrajina již vyšetřuje více než 69 000 případů údajných mezinárodních zločinů. Existuje však podezření, že skutečný počet těchto zvěrstev je ještě vyšší.

  • 14 členských států EU

    již zahájilo vnitrostátní vyšetřování mezinárodních zločinů spáchaných na Ukrajině

  • 6 členských států EU

    (Polsko, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Rumunsko a Litva) tvoří společně s Ukrajinou a Mezinárodním trestním soudem (MTS) společný vyšetřovací tým podporovaný Eurojustem

Co je zločin agrese

Zločin agrese je obecně páchán nejvyšším politickým a vojenským vedením země proti svrchovanosti, územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiné země. Mezi trestné činy agrese patří invaze, vojenská okupace, anexe použitím síly, bombardování a vojenská blokáda přístavů. To vše bylo Ruskem spácháno.

Vzhledem k tomu, že Rusko jurisdikci Mezinárodního trestního soudu neuznává, navrhuje Evropská komise alternativní možnosti, jak zajistit, aby spravedlnost mohla být vykonána i u zločinu agrese.

Stíhání ruských zločinů na Ukrajině

Evropská komise i nadále podporuje činnost Mezinárodního trestního soudu a společně s mezinárodním společenstvím připravuje vytvoření tribunálu pro vyšetřování a stíhání zločinu agrese ze strany Ruska.

V zájmu snazší koordinace shromažďování důkazů Komise zřídila v Haagu Mezinárodní středisko pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině, začleněné do stávajícího společného vyšetřovacího týmu podporovaného Eurojustem. Středisko bude podporovat koordinaci vyšetřování a další shromažďování důkazů o válečných zločinech spáchaných na Ukrajině.

Evropská komise i nadále podporuje stávající mechanismy tím, že:

  • od začátku invaze přispěla na fungování Mezinárodního trestního soudu více než 10 mil. eur
  • přispěla na IT a další vybavení Generální prokuratury Ukrajiny částkou vyšší než 6 mil. eur
  • přizpůsobila chod Eurojustu danému úkolu – díky pozměněnému nařízení o Eurojustu je tato agentura schopna v nové databázi bezpečně uchovávat a analyzovat důkazy týkající se mezinárodních zločinů
  • podporuje Eurojust a Europol, které fungují jako koordinační centra pro vnitrostátní vyšetřování prováděná členskými státy EU
  • koordinuje svou práci s mezinárodními partnery s cílem zajistit vyvozování odpovědnosti a globální reakci 

Náhrada způsobených škod

Rusko a ruští oligarchové musí Ukrajině nahradit škody, které jí způsobují.

V březnu 2022 po začátku ruské agrese vůči Ukrajině zřídila Evropská komise pracovní skupinu nazvanou „Freeze and Seize“, jejímž úkolem je zajistit lepší koordinaci sankcí EU vůči ruským a běloruským jednotlivcům a společnostem.

V rámci této pracovní skupiny, kterou řídí Evropská komise, mohou členské státy EU a evropské agentury Eurojust a Europol spolupracovat na identifikaci, zmrazení a pokud možno konfiskaci ruského majetku.

Členové pracovní skupiny úzce spolupracují s mezinárodními partnery, včetně ukrajinských a amerických orgánů. Na úrovni skupiny G7+ funguje pravidelná spolupráce s pracovní skupinou zaměřenou na ruské elity, prostředníky a oligarchy (REPO).

  • alt=""
    FAKT

    V Evropské unii byl doposud zmrazen soukromý majetek v hodnotě přibližně 28 mld. eur

EU rovněž zavedla přísnější povinnosti týkající se zmrazení majetku. Dohodla se na novém kritériu pro zařazení na sankční seznam, které zahrne osoby, jež mají prospěch z nuceného převodu vlastnictví nebo kontroly nad ruskými dceřinými podniky společností z EU. Díky tomu nebude nikdo moci profitovat ze ztrát, které utrpí společnosti z EU, když jsou jejich dceřiné podniky násilně převzaty ruskými vlastníky či ruským vedením. 

Obnova Ukrajiny

S pomocí pracovní skupiny „Freeze a Seize“ zmrazily členské státy EU majetek ruských a běloruských oligarchů a společností v hodnotě přibližně 28 mld. eur.

V EU byla zmrazena aktiva ruské centrální banky v hodnotě zhruba 210 mld. eur.

EU se rozhodla použít zisky z imobilizovaného ruského majetku na podporu Ukrajiny. V závislosti na úrokových sazbách budou příjmy z těchto imobilizovaných aktiv pravděpodobně generovat ve prospěch Ukrajiny přibližně 2,5 až 3 mld. eur ročně. 

V červnu 2024 se vedoucí představitelé skupiny G7 rozhodli dát do konce roku 2024 k dispozici přibližně 50 miliard amerických dolarů ve formě úvěrů od členů skupiny G7 a aktivovat tak mimořádné příjmy z imobilizovaných ruských státních aktiv.

Odstranění právních mezer

I když ruská agrese vůči Ukrajině pokračuje, je nanejvýš důležité, aby sankce ze strany EU byly plně uplatňovány a jejich porušování se nevyplácelo. Snažíme se proto upevnit právo EU různými způsoby:

Cílem těchto opatření je zvýšit odrazující účinek sankcí EU a poskytnout členským státům právní nástroje pro konfiskaci většího počtu majetku, pokud jej lze spojit s trestnou činností.