Буча: Символ різанини мирного населення
Вторгнення Росії в Україну принесло смерть, спустошення і невимовні страждання.
До війни Буча була тихим і мирним передмістям на околиці Києва. Після березня 2022 року вона стала символом жахливих злочинів, скоєних під час варварського вторгнення Росії.
Різанина в Бучі була скоєна російським окупантом. Це був безглуздий і жорстокий напад на невинне мирне населення – жінок, дітей, літніх людей, який забрав численні життя і залишивши десятки поранених.
Через рік після такого звірського насильства, ЄС і міжнародна спільнота вшановують пам'ять жертв цієї різанини і продовжують плекати непохитний намірі змусити Росію заплатити за свої злочини, включно зі злочином агресії проти суверенної держави.
Невимовні жахіття
Під час окупації в Бучі росіяни замкнули у підвалі близько 25 українських дівчат у віці від 14 до 24 років і постійно ґвалтували їх. Дев'ять з них завагітніли.
6 квітня 2022 року, вулиця в Бучі після скоєних росіянами пожеж і мародерства: чоловік тягне велосипед крізь руїни і знищену військову техніку.
Зображення: Chris McGrath/Getty Images
Братські могили і мішки з тілами вишикувані на землі поруч з церквою Андрія Первозванного Всіх Святих в місті Буча, за кілька днів після російського наступу.
Порушення міжнародного права
ЄС має рішучий намір гарантувати, щоб скоєні в Україні воєнні злочини не залишилися безкарними.
Злочини проти людства, воєнні злочини, геноцид і злочин агресії вважаються найтяжчими порушеннями міжнародного права, які ще називають міжнародними злочинами.
Україна розслідує понад 69 тисяч випадків підозр у скоєнні міжнародних злочинів, але фактична кількість таких масових звірств, вірогідно, ще більша.
Що таке злочин агресії
Злочин агресії, як правило, скоює найвище політичне і військове керівництво проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої країни. До злочинів агресії належать вторгнення, військова окупація, анексія із застосуванням сили, бомбардування і військова блокада портів, що і було скоєно Росією.
Оскільки Росія не визнала юрисдикції МКС, Комісія пропонує альтернативні варіанти для забезпечення того, аби правосуддя було втілено також і щодо злочину агресії.
Переслідування злочинів, скоєних Росією в Україні
І надалі підтримуючи роботу МКС, Комісія спільно з міжнародним співтовариством працює над створенням трибуналу для розслідування і переслідування скоєного Росією злочину агресії.
Щоб надати допомогу з координації збору доказів, Комісія створила в Гаазі Міжнародний центр з переслідування злочинів агресії проти України, який приєднався до підтриманої Євроюстом діючої Спільної слідчої групи. Центр сприятиме координації розслідувань та подальшому збору доказів воєнних злочинів, скоєних в Україні.
Комісія також продовжує підтримувати існуючі механізми шляхом:
- підтримки потенціалу МКС – понад 10 мільйонів євро від початку вторгнення
- посилення Офісу Генерального прокурора України – понад 6 мільйонів євро на ІТ та обладнання
- адаптації Євроюсту до виконання цього завдання: Завдяки внесенню поправок до Регламенту про Євроюст, це агентство має можливість надійно захищати, зберігати і аналізувати у новій базі даних докази, пов'язані з міжнародними злочинами
- підтримки Євроюсту і Європолу, котрі діють як координаційні центри для розслідувань державами-членами ЄС на національному рівні
- координації з нашими міжнародними партнерами, щоб забезпечити притягнення до відповідальності та глобальні заходи у відповідь
Відшкодування завданої шкоди
Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні заподіяні шкоду і руйнування.
У березні 2022 року, після початку агресії Росії проти України, Комісія створила робочу групу Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення». Мета цієї робочої групи – забезпечити поліпшення координації санкцій ЄС проти російських і білоруських приватних осіб та компаній.
Робоча група, якою керує Комісія, дозволяє державам-членам, а також агентствам ЄС, Євроюсту і Європолу співпрацювати над виявленням, заморожуванням і, за можливості, конфіскацією російських активів.
Робоча група тісно співпрацює з міжнародними партнерами, включно з державним органами України і США. На рівні «Великої сімки»+ ця робоча група регулярно співпрацює з робочою групою «Російські еліти, посередники та олігархи» (РЕПО).
Відбудова України
За допомогою робочої групи Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення» країни-члени ЄС заморозили на 24 мільярди євро активів, що належать російським і білоруським олігархам та компаніям.
В ЄС та в інших державах «Великої сімки» заблоковано близько 300 мільярдів євро резервів Центрального банку Росії.
Щоб максимально ефективно використати ці кошти і розпочати відбудову України, Комісія запропонувала державам-членам різні варіанти. Поміж ними, створення нової схеми управління замороженими й іммобілізованими активами, що належать російській державі, їх інвестування і використання виручених прибутків на користь України.
Закриття юридичних лазівок
Доки триває російська агресія в Україні, вкрай важливо, щоб обмежувальні санкції ЄС були повністю впроваджені, і не можна дозволити, аби їх порушення мало корисливі наслідки. Ми посилюємо законодавство ЄС шляхом:
- суворіших правил ЄС щодо конфіскації та повернення активів
- узгодження правопорушень і покарань за порушення санкцій ЄС
- запровадження обов'язку для всіх осіб, котрі потрапили до санкційних переліків ЄС, розкривати свої активи в ЄС
Мета полягає в тому, щоб посилити стримуючий ефект санкцій ЄС і надати державам-членам правові інструменти для конфіскації дедалі більшої кількості активів, якщо вони пов'язані з кримінальним правопорушенням.