Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Притягнення Росії до відповідальності

Буча: Символ різанини мирного населення

Невимовні жахіття

A woman threatened by her partner

Під час окупації в Бучі росіяни замкнули у підвалі близько 25 українських дівчат у віці від 14 до 24 років і постійно ґвалтували їх. Дев'ять із них завагітніли. 

Russian retreat from Bucha reveals scores of civilian deaths

6 квітня 2022 року, вулиця в Бучі після скоєних росіянами пожеж і мародерства: чоловік тягне велосипед крізь руїни і знищену військову техніку.

Зображення: Chris McGrath/Getty Images

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Josep Borrell Fontelles, Vice-President of the European Commission in charge of a stronger Europe in the World, to Ukraine

Братські могили і мішки з тілами вишикувані на землі поруч з церквою Андрія Первозваного і Всіх Святих в місті Буча, за кілька днів після російського наступу.

Порушення міжнародного права

ЄС має рішучий намір гарантувати, щоб скоєні в Україні воєнні злочини не залишилися безкарними.

Злочини проти людства, воєнні злочини, геноцид і злочин агресії вважаються найтяжчими порушеннями міжнародного права, які ще називають міжнародними злочинами.

Україна розслідує понад 69 тисяч випадків підозр у скоєнні міжнародних злочинів, але фактична кількість таких масових звірств, вірогідно, ще більша.

14 держав-членів ЄС

вже відкрили розслідування на національному рівні скоєних в Україні міжнародних злочинів

6 держав-членів ЄС

Польща, Латвія, Естонія, Словаччина, Румунія і Литва разом з Україною та Міжнародним кримінальним судом (МКС) є частиною спільної слідчої групи, яку підтримує Євроюст

Що таке злочин агресії

Злочин агресії, як правило, скоює найвище політичне і військове керівництво проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої країни. До злочинів агресії належать вторгнення, військова окупація, анексія із застосуванням сили, бомбардування і військова блокада портів, що і було скоєно Росією.

Оскільки Росія не визнала юрисдикції МКС, Комісія пропонує альтернативні варіанти для забезпечення того, аби правосуддя було втілено також і щодо злочину агресії.

Переслідування злочинів, скоєних Росією в Україні

І надалі підтримуючи роботу МКС, Комісія спільно з міжнародним співтовариством працює над створенням трибуналу для розслідування і переслідування скоєного Росією злочину агресії.

Для сприяння координації збору доказів, Комісія створила в Гаазі Міжнародний центр переслідування злочину агресії проти України, інтегрований у наявну Спільну слідчу групу, яку підтримує Євроюст. Центр сприятиме координації розслідувань та подальшому збору доказів воєнних злочинів, скоєних в Україні.

Комісія також продовжує підтримувати існуючі механізми шляхом:

  • підтримки потенціалу МКС – понад 10 мільйонів євро від початку вторгнення
  • удосконалення Офісу Генерального прокурора України – понад 6 мільйонів євро на ІТ та обладнання
  • адаптації Євроюсту до виконання цього завдання: Завдяки внесенню поправок до Регламенту про Євроюст, це агентство має можливість надійно захищати, зберігати і аналізувати у новій базі даних докази, пов'язані з міжнародними злочинами
  • підтримки Євроюсту і Європолу, котрі діють як координаційні центри для розслідувань державами-членами ЄС на національному рівні
  • взаємодії з нашими міжнародними партнерами, щоб забезпечити притягнення до відповідальності та глобальні заходи у відповідь 

Відшкодування завданої шкоди

Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні заподіяні шкоду і руйнування.

У березні 2022 року, після початку агресії Росії проти України, Комісія створила робочу групу Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення». Мета цієї робочої групи – забезпечити поліпшення координації санкцій ЄС проти російських і білоруських приватних осіб та компаній.

Робоча група, якою керує Комісія, дозволяє державам-членам, а також агентствам ЄС, Євроюсту і Європолу співпрацювати над виявленням, заморожуванням і, за можливості, конфіскацією російських активів.

Робоча група тісно співпрацює з міжнародними партнерами, включно з державним органами України і США. На рівні «Великої сімки»+ ця робоча група регулярно співпрацює з робочою групою «Російські еліти, посередники та олігархи» (РЕПО).

Icons of a plane, a boat and a truck
ФАКТ

24 мільярди євро приватних активів наразі заморожено у ЄС

Відбудова України

За допомогою робочої групи Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення» країни-члени ЄС заморозили на 24 мільярди євро активів, що належать російським і білоруським олігархам та компаніям.

Понад 200 мільярдів євро активів Центрального банку Росії знерухомлено в ЄС.

Щоб максимально ефективно використати ці кошти і розпочати відбудову України, Комісія запропонувала державам-членам різні варіанти. Поміж них, створення нової схеми управління замороженими й знерухомленими активами, що належать російській державі, їх інвестування і використання виручених прибутків на користь України.

Закриття юридичних лазівок

Доки триває російська агресія в Україні, вкрай важливо, щоб обмежувальні санкції ЄС були повністю впроваджені, і не можна дозволити, аби їх порушення мало корисливі наслідки. Ми посилюємо законодавство ЄС шляхом:

Мета полягає в тому, щоб посилити стримуючий ефект санкцій ЄС і надати державам-членам правові інструменти для конфіскації дедалі більшої кількості активів, якщо вони пов'язані з кримінальним правопорушенням.