Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Притягнення Росії до відповідальності

Порушення міжнародного права

ЄС має рішучий намір гарантувати, щоб скоєні в Україні воєнні злочини не залишилися безкарними.

Злочини проти людства, воєнні злочини, геноцид і злочин агресії вважаються найтяжчими порушеннями міжнародного права, які ще називають міжнародними злочинами.

Україна розслідує понад 69 тисяч випадків підозр у скоєнні міжнародних злочинів, але фактична кількість таких масових звірств, вірогідно, ще більша.

  • 14 держав-членів ЄС

    вже відкрили розслідування на національному рівні скоєних в Україні міжнародних злочинів

  • 6 держав-членів ЄС

    Польща, Латвія, Естонія, Словаччина, Румунія і Литва, разом з Україною та Міжнародним кримінальним судом (МКС), є частиною спільної слідчої групи, яку підтримує Євроюст

Що таке злочин агресії

Злочин агресії, як правило, скоює найвище політичне й військове керівництво проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої країни. До злочинів агресії належать вторгнення, військова окупація, анексія із застосуванням сили, бомбардування і військова блокада портів, що й було скоєно Росією.

Оскільки Росія не визнала юрисдикції МКС, Європейська комісія пропонує альтернативні варіанти для забезпечення того, аби правосуддя було втілено також і щодо злочину агресії.

Переслідування злочинів, скоєних Росією в Україні

І надалі підтримуючи роботу МКС, Комісія спільно з міжнародним співтовариством працює над створенням трибуналу для розслідування і переслідування скоєного Росією злочину агресії.

Для сприяння координації збору доказів, Комісія створила в Гаазі Міжнародний центр переслідування злочину агресії проти України, інтегрований у наявну Спільну слідчу групу, яку підтримує Євроюст. Центр сприятиме координації розслідувань та подальшому збору доказів воєнних злочинів, скоєних в Україні.

Комісія також продовжує підтримувати існуючі механізми шляхом:

  • підтримки потенціалу МКС — понад 10 мільйонів євро від початку вторгнення;
  • зміцнення Офісу Генерального прокурора України — понад 6 мільйонів євро на ІТ та обладнання;
  • адаптації Євроюсту до виконання цього завдання: завдяки внесенню змін до регламенту про Євроюст, це агентство має змогу надійно захищати, зберігати й аналізувати в новій базі даних докази, пов'язані з міжнародними злочинами;
  • підтримки Євроюсту і Європолу, котрі діють як координаційні центри для розслідувань державами-членами ЄС на національному рівні;
  • взаємодії з нашими міжнародними партнерами, щоб забезпечити притягнення до відповідальності та заходи у відповідь на глобальному рівні. 

Відшкодування завданої шкоди

Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні заподіяні шкоду й руйнування.

У березні 2022 року, після початку агресії Росії проти України, Комісія створила робочу групу Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення». Мета цієї робочої групи — забезпечити поліпшення координації санкцій ЄС проти російських і білоруських фізичних осіб та компаній.

Робоча група, якою керує Комісія, дозволяє державам-членам, а також агентствам ЄС, Євроюсту і Європолу співпрацювати над виявленням, заморожуванням і, за можливості, конфіскацією російських активів.

Робоча група тісно співпрацює з міжнародними партнерами, включно з державним органами України й США. На рівні Групи семи+ ця робоча група регулярно співпрацює з робочою групою «Російські еліти, посередники та олігархи» (РЕПО).

  • alt=""
    ФАКТ

    Наразі в ЄС заморожено приватних активів на понад 28 мільярдів євро

ЕС запровадив також суворіші зобов'язання щодо заморожування активів. Він погодив новий критерій внесення до санкційних переліків, щоб включити осіб, які отримують вигоду від примусового переходу власності або контролю над російськими дочірніми компаніями компаній із ЄС. Це гарантуватиме, що ніхто не скористається з втрат, яких зазнають компанії з ЄС, коли їхні дочірні компанії примусово придбають російські власники / керівництво. 

Відбудова України

За допомогою робочої групи Freeze and Seize/«Заморожування і захоплення» держави-члени ЄС заморозили на понад 28 мільярдів євро активів, що належать російським і білоруським олігархам та компаніям.

У ЄС знерухомлено приблизно 210 мільярдів євро активів Центрального банку Росії.

ЄС ухвалив рішення про використання прибутків від знерухомлених російських активів для підтримки України. Залежно від відсоткових ставок, доходи, отримані від цих знерухомлених активів, ймовірно, складуть приблизно від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на користь України. Перший платіж Україні в розмірі 1,5 млрд євро був здійснений 26 липня 2024 року.

У червні 2024 року лідери Групи семи вирішили надати до кінця 2024 року приблизно 50 мільярдів доларів США у вигляді кредитів, залучивши надзвичайні доходи від знерухомлених російських суверенних активів.

Закриття юридичних лазівок

Доки триває російська агресія в Україні, вкрай важливо, щоб санкції ЄС були повністю впроваджені, і не можна дозволити, аби їх порушення мало корисливі наслідки. Ми посилюємо законодавство ЄС шляхом:

Мета полягає в тому, щоб посилити стримуючий ефект санкцій ЄС і надати державам-членам правові інструменти для конфіскації дедалі більшої кількості активів, якщо вони пов'язані з кримінальним правопорушенням.