Ця інформація також доступна: англійською мовою | in English | російською мовою | на русском языке

У відповідь на безпрецедентний і неспровокований військовий напад на Україну президента Росії Путіна, ЄС запровадив всеосяжний і потужний пакет обмежувальних санкцій, спрямованих на:
- підрив здатності Кремля фінансувати війну
- накладення очевидних економічних і політичних витрат на політичну еліту Росії, відповідальну за вторгнення
- і на звуження її економічної бази
Санкції продумані та цілеспрямовані – вони вражають слабкі місця Росії, чинять найсильніший вплив на російську політичну еліту, а також добре узгоджені з діями наших союзників.
Санкції наведені нижче.
Переліки фізичних і юридичних осіб
Заборона фінансування або надання економічних ресурсів застосовується до:
фізичних осіб
- заборона подорожей
- замороження активів
- заборона фінансування
юридичних осіб
- замороження активів
- заборона фінансування
- Розширивши наведені критерії, ми можемо легко уразити всіх російських урядовців і членів їхніх сімей, олігархів, бізнесменів, пропагандистів, розповсюджувачів дезінформації, а також тих, хто відіграє активну роль у провідних галузях російської економіки й підтримує військову агресію.
- Посилюючи підзвітність, ми вимагаємо, щоб перелічені особи невідкладно розкривали всі свої активи в межах ЄС. Це допомагає забезпечити значно ефективніше відстеження і замороження активів.
Заходи стосовно фінансових та бізнес-послуг
Ми закриваємо Росії доступ до ринків капіталу ЄС, що підвищує вартість запозичення коштів для юридичних осіб, які підпадають під санкції, і поступово руйнує основу російської промисловості, а саме:
- забороняємо в будь-якому вигляді кредитувати певні російські банки та уряд (в тому числі Центральний банк) і купувати їхні цінні папери
- повністю заморожуємо активи та забороняємо фінансувати низку російських банків
- повністю забороняємо будь-які операції з деякими російськими державними підприємствами в різних галузях, тобто, з військово-промисловим комплексом Кремля
- уточнюємо, що криптовалюти підпадають під визначення «цінних паперів на пред'явника»
- поширюємо на усі офіційні валюти ЄС заборону експортувати банкноти й продавати цінні папери на пред'явника; заборонено усі криптовалютні гаманці незалежно від обсягу
- забороняємо кредитним рейтинговим агентствам ЄС визначати рейтинги Росії та російських компаній і надавати рейтингові послуги російським клієнтам
- забороняємо надавати Росії високовартісних послуг у криптовалюті
- забороняємо надавати трастові послуги багатим росіянам, що ускладнює для них зберігання та управління своїм статком у ЄС
- забороняємо прямо або опосередковано певні бізнес-послуги, як-от бухгалтерський облік, аудит, аудит статутного капіталу, бухгалтерський та податковий консалтинг, ІТ-консультації, юридичні консультації, архітектурні та інженерні послуги, бізнесовий і управлінський консалтинг, послуги зі зв'язків із громадськістю, послуги з маркетингових досліджень та опитувань громадської думки, послуги з технічного тестування й аналізу та рекламні послуги для російського уряду, а також для юридичних осіб, установ і організацій, що засновані або діють у Росії
- цілеспрямовано забороняємо російській еліті тримати великі депозити в банках ЄС
Ми також блокуємо резерви Росії в іноземній валюті, які зберігаються в ЄС, і задля цього:
- погодилися виключити ключові російські банки із системи SWIFT – найбільшої у світі системи фінансових повідомлень
- заборонили інвестиції в проєкти, які співфінансуються Російським фондом прямих інвестицій. Крім того, заборонено надавати Росії банкноти євро.
Даний захід у швидкий і ефективний спосіб перешкоджає цим банкам здійснювати транзакції в усьому світі.
Енергетичний сектор
Заборона експорту деяких нафтопереробних технологій, на додаток до запровадженої в 2014 році заборони на експорт нафтового обладнання, ускладнює і здорожує для Росії модернізацію нафтопереробних заводів.
Заборона імпорту всіх різновидів російського вугілля.
Далекосяжна заборона нових інвестицій у російський енергетичний сектор, за обмеженими винятками для цивільної ядерної енергетики й транспортування певних енергопродуктів назад до ЄС.
Повна заборона імпорту всієї російської сирої нафти, доставленої морським шляхом, і нафтопродуктів. Дана заборона підлягає певним перехідним періодам, щоб дозволити галузі й глобальним ринкам адаптуватися, а тимчасовий виняток для нафтопровідної сирої нафти гарантує поетапну відмову. Це дозволяє ЄС і його партнерам забезпечити альтернативні поставки й мінімізувати вплив на світові ціни на нафту.
Будуть заборонені нові інвестиції ЄС у російський гірничодобувний сектор, за винятком певної сировини.
«Велика сімка» й усі країни-члени ЄС обмежили ціну на експорт російської сирої нафти, встановивши максимум у 60 доларів за барель. Цей захід спрямовано на подальше скорочення доходів Росії, збереження стабільності світових енергетичних ринків і допомогу в боротьбі з інфляцією та в збереженні стабільності витрат на енергоносії.
Транспортна галузь
- Заборона експорту, продажу, постачання або передачі Росії будь-яких літаків, запчастин до них і обладнання.
- Заборона надання усіх пов'язаних із цим послуг з ремонту, технічного обслуговування та фінансування.
- Закриття авіапростору ЄС для всіх літаків, які належать, зареєстровані або підконтрольні Росії, у тому числі для приватних літаків олігархів.
- Обмеження експорту товарів морської навігації і технологій радіозв'язку.
- Повна заборона російських і білоруських операторів вантажних автомобільних перевезень, що працюють у ЄС (певні винятки стосуватимуться предметів першої необхідності, як-от сільськогосподарська й харчова продукція, гуманітарна допомога, а також енергетика).
- Заборона на вхід суден під російським прапором до портів ЄС (винятки застосовуються для медичних, продовольчих, енергетичних та гуманітарних цілей).
Товари подвійного вжитку й передові технології
Посилено й розширено контроль за експортом товарів подвійного вжитку, спрямований на уразливі сектори військово-промислового комплексу Росії, і обмежено доступу Росії до найважливіших передових технологій, як-от:
- дрони й програмне забезпечення для дронів
- програмне забезпечення для шифрувального обладнання
- напівпровідники та високотехнологічні електронні пристрої
- двигуни для дронів
- хімічні речовини, які можуть бути використані для хімічної зброї
- предмети, необхідні для правоохоронної діяльності
- спеціальні матеріали та промислове обладнання
- маскувальне обладнання й засоби для придушення масових заворушень, електронні деталі, знайдені в російській зброї
Розширення переліку юридичних осіб, що підпадають під санкції і до яких застосовуються жорсткіші обмеження, включаючи компанії, що діють у військовій та оборонній галузях, які транспортом і матеріально підтримують вторгнення.
Санкції перекривають доступ Росії до важливих технологій, які не належать до товарів і технологій подвійного вжитку, що із часом послабить її технологічні можливості
Санкції припиняють державне фінансування або фінансову допомогу для торгівлі з Росією або її інвестиційну підтримку, включно з національною експортною підтримкою
Обмежувальні заходи в торгівлі: заборони експорту та імпорту
Починаючи з 15 березня 2022 р., ЄС у співпраці з державами «Великої сімки» та іншими партнерами-однодумцями вже не ставиться до Росії як до країни з найбільшим сприянням, згідно з правилами та визначеннями Світової організації торгівлі. Це позбавляє Росію основних переваг у торгівлі, які надає членство в СОТ.
ЄС вирішив не підвищувати тарифи на імпорт, а натомість застосувати комплекс санкцій, які передбачають заборону імпорту або експорту певних товарів, зокрема:
- заборону імпорту до ЄС усієї готової продукції зі сталі та її напівфабрикатів
- заборону експорту з ЄС предметів розкоші, щоб безпосередньо вдарити по російській еліті.
- додаткові заборони імпорту, включно із цементом, гумовими виробами, деревиною, міцними й легкими алкогольними напоями, морепродуктами високого класу
- подальші цільові заборони експорту на суму в 10 мільярдів євро в тих сферах, де Росія уразлива через високу залежність від поставок з ЄС. Це включає, наприклад, квантові комп'ютери, передові напівпровідники, сенсорне й транспортне обладнання, хімікати. Заборона поширюється також на спеціалізовані каталізатори для використання у нафтопереробній промисловості. Це призведе до деградації технологічної бази й промислового потенціалу Росії
- додавання до існуючої заборони на експорт реактивного палива й паливних добавок, які можуть бути використані російською армією
- заборона на купівлю, імпорт або передачу, прямо або опосередковано, золота, якщо воно походить з Росії.
- заборона на експорт низькотехнологічних товарів, які використовуються військовими, як-то іграшкові/розважальні дрони, комплексні генераторні пристрої, портативні комп'ютери, камери та об'єктиви, радіонавігаційні апарати та апарати для передачі або прийому голосу, зображень або даних
ФАКТ
- Заборона експорту з ЄС товарів розкоші позбавляє російську еліту можливості купувати такі товари, як автомобілі, годинники та ювелірні вироби. Заборона імпорту поширюється на російські символічні продукти, як-от горілка та ікра.
- Заборона імпорту російського вугілля зачіпає четверту частину всього російського світового експорту вугілля, що становить для Росії втрату доходів у обсязі 8 мільярдів євро на рік.
- Щодо експорту, загальна оціночна вартість експортних обмежень на товари й технології сягає на сьогоднішній день 32,5 мільярдів євро. Це дорівнює 36% експорту ЄС до вторгнення.
- Заходи поширюються на 57% довоєнного імпорту, що становить 89,9 мільярди євро.
- Загальна вартість експортних обмежень на послуги сягає 3,28 мільярди євро (16% експорту послуг ЄС до Росії у 2021 р.).
- Ні один із запроваджених ЄС заходів жодним чином не націлений на торгівлю сільськогосподарськими та продовольчими товарами, включно з пшеницею та добривами, між третіми країнами та Росією.
Виключення Росії з державних контрактів і європейських коштів
- Повна заборона участі російських громадян і юридичних осіб у договорах закупівель у ЄС.
- Обмеження фінансової та нефінансової підтримки російських державних або контрольованих державою юридичних осіб у рамках програм ЄС, Євратому та держав-членів. Не буде укладено жодних нових контрактів або угод з російськими державними органами або пов'язаними з ними юридичними особами.
ФАКТ
Комісія припиняє участь російських державних органів або пов'язаних з ними юридичних осіб у всіх поточних грантових угодах і зупиняє усі пов'язані виплати за програмами Horizon 2020, Euratom і Erasmus+.
Всі юридичні особи (державні та приватні), які створені або діють у Росії, Білорусі або на непідконтрольних уряду територіях України, не мають права на участь у програмі Horizon Europe (крім Європейської дослідницької ради та Європейської інноваційної ради) .
Візові заходи
9 вересня 2022 р. Рада погодилася повністю зупинити дію Угоди ЄС про спрощення візового режиму з Росією. Це означає, що російські громадяни більше не мають привілейованого доступу до ЄС і стикаються з тривалішим, вартіснішим і складнішим процесом подачі документів на візу. Держави-члени мають широкі повноваження щодо розгляду заяв від громадян Росії про отримання короткострокових віз і можуть забезпечити ретельнішу перевірку російських громадян, які бажають подорожувати до ЄС. ЄС залишатиметься відкритим для певних категорій прохачів віз із Росії, котрі подорожують з вагомих підстав, як-от члени сімей громадян ЄС, журналісти, дисиденти та представники громадянського суспільства.
Комісія також представила законопроєкт про невизнання російських паспортів, виданих в окупованих регіонах України. Відтак Європейський парламент і Рада мають ухвалити рішення за цим законопроєктом.
Санкції щодо осіб, які розповсюджують дезінформацію
Державні та прокремлівські дезінформаційні ЗМІ відіграють суттєву й вирішальну роль у підтримці російської агресії проти України. Вони становлять значну й пряму загрозу суспільному порядку та безпеці в ЄС. Саме тому ЄС вирішив запровадити санкції щодо кремлівських ЗМІ, які розповсюджують дезінформацію і маніпулюють інформацією
Зупинено мовлення й розповсюдження каналів Russia Today, Sputnik, «Россия РТР»/«РТР Планета», «Россия 24»/Russia 24, TV Centre International, NTV/«NTV Мир», «Россия 1», REN TV та «Первый канал» через кабельні, супутникові або цифрові мережі, платформи, вебсайти й мобільні додатки. Усі відповідні ліцензії, дозволи та угоди про розповсюдження зупиняються. Це також стосується трансляції в треті країни.
Реклама продуктів або послуг у ЗМІ, що підпадають під санкції, також заборонена.
ЄС проти дезінформації: дезінформація про Україну
Вищезазначені санкції додаються до санкцій, узгоджених 23 лютого 2022 р.щодо Донецька та Луганська, зокрема:
- заборона імпорту товарів із цих регіонів
- обмеження торгівлі та інвестицій, пов'язаних з певними галузями економіки
- заборона надання туристичних послуг
- заборона експорту деяких товарів і технологій
Білорусь
Пакет санкцій щодо Білорусі, спрямований на найважливіші сектори економіки та осіб, які допомагають Росії в її військових діях.
Санкції запроваджені, щоб закрити існуючі лазівки й застосувати подальші обмеження на експорт та імпорт у важливих галузях економіки:
- Припинила діяти умова звільнення для контрактів, укладених до запровадження існуючих санкцій.
- Додались нові заборони на імпорт поташу, деревини, цементу, заліза, сталі, гумових виробів і заборони на експорт деяких типів виробничого обладнання, товарів і технологій подвійного вжитку, а також інших високотехнологічних товарів і технологій, які можуть сприяти розвитку Білорусі у військово-промисловій і технологічній галузях, а також у сфері оборони й безпеки.
- цілеспрямовані обмежувальні заходи для високопоставлених військовослужбовців Білорусі.
- заборона на SWIFT – аналогічні вжитим щодо Росії – і розширення існуючих фінансових обмежень, відображаючи вжиті санкційні заходи щодо Росії.
6 жовтня 2022 р. ці санкції були розширені, щоб охопити всі непідконтрольні уряду території України в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях.
Процес вступу до СОТ
Оскільки Білорусь суттєвим чином підтримує вторгнення Росії, процедура вступу цієї країни до СОТ зупинена, і ЄС більше не братиме участь у роботі щодо її прийняття. Це було підтверджено 22 березня 2022 р. в спільній заяві з іншими членами-однодумцями СОТ.
Робоча група «Freeze and Seize»
Комісія створила Оперативну робочу групу із заморожування та арешту активів з метою дослідження зв’язків між активами, що належать особам, які перебувають під санкціями ЄС, і злочинною діяльністю. Хоча відповідальність за проведення розслідувань і судове переслідування лежить на країнах-членах, метою створення Оперативної робочої групи є посилення координації на оперативному рівні для забезпечення ефективного дотримання санкцій ЄС у всіх країнах-членах.
Робоча група складається з представників Комісії, контактних осіб з кожної країни-члена, Євроюсту та Європолу. Група координуватиме свою роботу з «Оперативною робочою групою з визначення російських еліт, довірених осіб та олігархів», створеною країнами «Великої сімки», Австралією та Європейським Союзом. Група збиратиметься щотижня і працюватиме стільки часу, скільки буде необхідно.
Повернення і конфіскація активів
Щоб сприяти впровадженню обмежувальних заходів ЄС, Комісія запропонувала додати порушення обмежувальних заходів ЄС до переліку злочинів ЄС і посилити правові норми щодо повернення та конфіскації активів. У той час, коли триває російська агресія в Україні, вкрай важливо, щоб обмежувальні заходи ЄС були повністю впроваджені, і не можна дозволити, аби порушення цих заходів мало корисливі наслідки. Згадані пропозиції спрямовані на забезпечення того, щоб у майбутньому активи фізичних і юридичних осіб, які порушують обмежувальні заходи, могли бути неухильно конфісковані.