Skip to main content
Логотип Європейської Комісії
Солідарність ЄС з Україною

Виїзд з України: захист для дітей

Ця інформація також доступна: Russian | русский

Гарячі лінії у випадку зникнення дітей

Європейський уніфікований номер гарячої лінії у випадку зникнення дітей (116000) доступний у всіх 27 державах-членах ЄС, в Албанії, Сербії, Швейцарії і Великобританії. Будь-хто може подзвонити на номер 116000 і повідомити про зникнення дитини, Гарячі лінії у випадку зникнення дітей тісно співпрацюють з місцевими правоохоронними органами і надають правову, психологічну і практичну підтримку дітям та батькам, які шукають одне одного.

Зниклі діти у Європі

«Зниклі діти у Європі» також надає інформацію про те, як повідомляти про зниклих безвісти українських дітей повсюди у Європі, про повідомлення у ЗМІ щодо українських дітей, які в даний час вважаються зниклими безвісти у межах ЄС, а також про ресурси для підтримки зниклих дітей та їхніх сімей, які рятуються від війни.

Зниклі діти в Україні

Лінії допомоги дітям

Лінії допомоги дітям надають психосоціальну підтримку та інформацію дітям, а також дорослим, які звертаються від імені дітей.

Європейський уніфікований номер Лінії допомоги дітям (116 111) діє у 24 країнах ЄС, і окрім цього - у кількох країнах поза ЄС, включно з Україною.

Права дітей, котрі приїздять з України

Усі діти з України, які приїздять до ЄС, повинні мати негайний доступ до своїх прав без дискримінації, включно з необхідною психологічною підтримкою, охороною здоров'я та доступом до освіти. Особливу увагу треба приділяти дітям, які не мають супроводу. Важливо, щоб після приїзду вони були негайно зареєстровані; вони повинні отримати повну і надійну підтримку, а представник служби захисту дітей повинен бути присутнім якомога швидше. Пошук членів родини має бути пріоритетом.

Усі діти (тобто особи віком до 18 років), які рятуються від війни в Україні, мають право на захист у ЄС. Вони мають право:  

  • при в'їзді до ЄС отримати реєстрацію особи, а якщо діти подорожують без супроводу батьків або інших дорослих, відповідальних за них, прикордонники також реєструють особу знайомих дорослих, які їх супроводжують під час подорожі або чекають на них, а також задекларовану країну призначення у ЄС.
  • якомога швидше отримати доступ до догляду (включно з житлом), охорони здоров'я (включно з психологічною підтримкою) та освіти.
  • бути почутими і висловити свою думку стосовно будь-якого рішення щодо них (якщо це дозволяє вік і ступінь зрілості)

У випадку дітей без супроводу або дітей, відокремлених від сім'ї, вони також мають право якнайшвидше отримати опікуна, котрий здійснюватиме стосовно їх батьківські права, доки вони не зможуть возз'єднатися зі своїми батьками або іншими членами сім'ї. Опікуном може бути один зі знайомих дорослих, з якими дитина подорожувала, якщо державні органи встановлять, що це найліпше відповідає інтересам дитини. Іноді опікун може бути іншим, ніж дорослі, які будуть піклуватися про дітей, наприклад, у прийомних сім'ях, центрах прийому тощо. Діти мають право просити не бути відокремленими від дорослих, яких вони знають і які здатні взяти на себе відповідальність за догляд. 

Комісія:

  • підтримує та фінансує доступ до психологічної допомоги і базових послуг
  • підтримує належний прийом сиріт і дітей з інвалідністю і догляд за ними
  • заохочує імплементацію Стратегії ЄС з прав дитини. Національні координатори ініціативи «Європейська гарантія дітей» відіграватимуть важливу роль на національному рівні та під час обміну найліпшими практиками на рівні ЄС
  • співпрацюючи з міжнародними організаціями задля возз'єднання сімей у рамках програм з пошуку членів родини
  • підтримуючи держави-члени, в рамках оновленої Шенгенської інформаційної системи, у їхній роботі, спрямованій на боротьбу з торгівлею дітьми та викраденням дітей
  • готує стандартні оперативні процедури для передачі неповнолітніх без супроводу та інших дітей з особливими потребами, щоб забезпечити захист від ризиків зловживання і торгівлі людьми