Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Виїзд з України Ваші права у ЄС

Після того, як Ви перетнете кордон ЄС, у Вас є кілька варіантів дій, залежно від Ваших особистих обставин. Державні органи поінформують Вас про Ваші права.

Вам можете бути надано тимчасовий захист

Якщо Ви постійно проживали в Україні й 24 лютого 2022 року або пізніше залишили країну, щоб урятуватися від війни, Ви можете отримати тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме не менше одного року й може бути продовжений залежно від ситуації в Україні. Права відповідно до Директиви про тимчасовий захист включають дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та отримання житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Кожен, хто легально проживає в ЄС, також має право відкрити базовий банківський рахунок. Ви теж отримаєте право відкрити базовий банківський рахунок.

Ви можете подати заяву про міжнародний захист у ЄС

Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право в будь-який час подати заяву про міжнародний захист (притулок).

Якщо Ви вирішите це зробити, Ваш тимчасовий захист може бути зупинений, проте Ви матимете статус і права прохача притулку. Якщо після завершення розгляду Вашу заяву про надання притулку буде відхилено, але поточний тимчасовий захист все ще діятиме в ЄС, Ваш статус тимчасового захисту відновиться.

Ви повинні дізнатися про те, яку практику застосовує держава-член, аби вирішити, чи звертатися Вам за міжнародним захистом на додаток до дозволу на проживання, що засвідчує Ваш статус тимчасового захисту.

Ви можете просити допомогу для репатріації

Незалежно від Вашого громадянства й права на міжнародний захист, якщо Ви жили в Україні й рятуєтеся від війни, Ви повинні мати можливість перетнути кордон ЄС. Якщо Ви можете безпечно повернутися до країни постійного проживання, Вам слід зв'язатися з відповідними державними органами або організаціями, які допоможуть Вам повернутися.

Для отримання допомоги в репатріації слід звернутися до посольства/консульства Вашої країни походження в країні ЄС, де Ви перебуваєте в даний час. Державні органи в цій країні також можуть допомогти Вам зв’язатися з Вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у Вашій репатріації.

У Вас є права споживача.

Коли Ви перебуваєте в ЄС, Ви захищені законодавством ЄС про захист прав споживачів. Цей корпус законодавства не допускає на ринок небезпечні продукти і гарантує, що до Вас ставитимуться чесно, незалежно від того, чи Ви відкриваєте банківський рахунок, мандруєте, підписуєте контракт на мобільний телефон або робите покупку в інтернеті.

Дізнайтесь про свої права споживача.