Skip to main content
Солідарність ЄС з Україною

Підготовка до виїзду з України

Огляд

Перед виїздом з України та прийняттям рішення про поїздку до одної з країн ЄС, якщо можливо, вирушаючи, візьміть із собою, будь ласка, дійсні проїзні документи. Утім, відсутність проїзних документів або медичних документів (свідоцтво про вакцинацію, тест на COVID-19) не мають бути для Вас перешкодою для в'їзду до ЄС.

Всі країни ЄС, що межують з Україною, дозволяють в'їзд на гуманітарних підставах усім, хто рятується від війни в Україні, незалежно від наявності біометричного паспорту. Це ж стосується і дітей. Якщо у Вас є українське громадянство і біометричний паспорт, Ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках країни ЄС прийматимуть Вас на гуманітарних підставах.

Як я можу підтвердити своє громадянство?

Ось орієнтовний перелік документів, які можна використовувати для підтвердження українського громадянства, навіть якщо термін їхньої дії закінчився:

  • будь-які паспорти (паспорти громадянина, дипломатичні паспорт, службові паспорти, колективні паспорти й документи, що заміняють паспорти, включно з дитячими паспортами);
  • національні посвідчення особи (включно з тимчасовими);
  • військові квитки та військові облікові картки;
  • посвідчення особи моряка, капітанські облікові картки, посвідчення члена екіпажу;
  • свідоцтва про громадянство;
  • інші офіційні документи, в яких згадується або вказується громадянство.

Якщо у Вас інше громадянство і для в’їзду в ЄС Вам потрібна віза, Ви повинні пред’явити свою короткострокову візу, якщо вона у Вас є. Якщо у Вас немає короткострокової візи, країни ЄС все рівно мають дозволити Вам в'їзд, щоб полегшити вашу репатріацію до країни походження.

Чи маю я пройти перевірку під час перетину кордону?

З огляду на поточну ситуацію в Україні, країни ЄС можуть здійснювати прикордонні перевірки на своїх кордонах, а також в іншому безпечному місці на відстані від кордону. Перевірка може бути проведена під час або після того, як Ви переїдете у безпечне місце. Протягом проведення цих перевірок, Ви можете бути зобов'язані залишатися доступним для органів влади у цьому безпечному місці.

Які мої права та обов'язки?

Незалежно від Вашого громадянства, Ви маєте право на отримання негайної допомоги та інформації про свої права. Це включає тимчасове житло і задоволення Ваших основних потреб, як-от їжа й ліки. Користування додатковими правами залежить від статусу, який Ви отримаєте в ЄС, тобто, може відрізнятися.

Із міркувань безпеки та міграційної політики, поліцейські та інші адміністративні перевірки можливі в будь-який момент, у тому числі на території держав-членів. Важливо співпрацювати й надавати необхідні документи та інформацію представникам поліції, прикордонних служб, а також іншим уповноваженим органам. За певних умов Вас можуть попросити залишатися доступним для органів влади на час проведення таких перевірок у відведених для таких цілей місцях.

Щодо дітей, які самостійно перетинають державні кордони, тобто без супроводу або очікування батьків або інших дорослих, відповідальних за них, і які не супроводжуються або не очікуються відомими дорослими: Ви повинні повідомити органи влади, і вони направлять Вас до служб захисту дітей.