Pereiti prie pagrindinio turinio
ES solidarumas su Ukraina

Nuo karo Ukrainoje bėgantys asmenys. Jūsų teisės ES

Patekę į ES turite įvairių galimybių, kurios priklauso nuo jūsų asmeninių aplinkybių. Valdžios institucijos atitinkamai jus informuos apie jūsų teises.

Jums gali būti suteikta laikinoji apsauga

Jei nuolat gyvenote Ukrainoje ir po 2022 m. vasario 24 d. išvykote iš šalies bėgdami nuo karo, galite turėti teisę į laikinąją apsaugą bet kurioje ES šalyje. Laikinoji apsauga galios bent vienus metus ir gali būti pratęsta atsižvelgiant į padėtį Ukrainoje. Teisės pagal Laikinosios apsaugos direktyvą apima leidimą gyventi, galimybę patekti į darbo rinką ir teisę į būstą, medicininę pagalbą ir vaikų galimybes mokytis. Kiekvienas teisėtai ES gyvenantis asmuo taip pat turi teisę atidaryti pagrindinę banko sąskaitą. Taip pat turėsite teisę atsidaryti pagrindinę banko sąskaitą.

Galite prašyti tarptautinės apsaugos ES.

Asmenys, kuriems suteikta laikinoji apsauga, turi teisę tarptautinės apsaugos (prieglobsčio) prašymą pateikti bet kada.

Jei taip nuspręsite, jūsų laikinoji apsauga gali būti sustabdyta, kol turite prieglobsčio prašytojo statusą ir teises. Jei pasibaigus nagrinėjimui jūsų prieglobsčio prašymas bus atmestas ir dabartinė laikinoji apsauga vis dar taikoma ES, jūsų laikinosios apsaugos statusas bus atnaujintas.

Turėtumėte žinoti, kokią praktiką taiko valstybė narė, kad galėtumėte nuspręsti, ar be leidimo gyventi šalyje, patvirtinančio jūsų laikinosios apsaugos statusą, derėtų prašyti dar ir tarptautinės apsaugos.

Galite prašyti repatriacijos pagalbos

Jei gyvenote Ukrainoje ir pabėgote nuo karo, jums turėtų būti leidžiama kirsti ES teritoriją, nepaisant to, kokia jūsų pilietybė ir ar turite teisę į tarptautinę apsaugą. Jei grįžti į jūsų gimtąją šalį saugu, turėtumėte kreiptis į atitinkamas institucijas arba organizacijas, kad jos jums padėtų grįžti.

Dėl repatriacijos pagalbos turėtumėte kreiptis į savo kilmės šalies diplomatinę atstovybę arba konsulatą ES šalyje, kurioje šiuo metu esate. Jei kiltų problemų, šios šalies nacionalinės valdžios institucijos taip pat gali jums padėti susisiekti su savo šalies diplomatine atstovybe arba konsulatu ir jums pasiūlyti pagalbą grįžti į savo šalį.

Kaip vartotojas turite atitinkamas teises

Būdami ES esate saugomi ES vartotojų apsaugos teisės aktais. Pagal šį teisės aktų rinkinį iš rinkos pašalinami pavojingi gaminiai ir užtikrinama, kad su jumis būtų elgiamasi sąžiningai, pavyzdžiui, kai atsidarote banko sąskaitą, keliaujate, pasirašote mobiliojo telefono ryšio paslaugų sutartį ar perkate internetu.

Žinokite vartotojų teises, kuriomis galite naudotis