Тази информация е достъпна и на: украински | українська | руски | русский
Може да ви бъде предоставена временна закрила
Ако сте пребивавали постоянно в Украйна и сте напуснали страната, за да избягате от войната от 24 февруари 2022 г. нататък, може да имате право на временна закрила във всяка държава от ЕС. Временната закрила ще продължи най-малко една година, като срокът ѝ може да бъде удължен в зависимост от ситуацията в Украйна. Правата съгласно Директивата за временната закрила включват разрешение за пребиваване, достъп до пазара на труда и жилищно настаняване, медицинска помощ и достъп до образование за децата. Всички законно пребиваващи в ЕС лица имат право да си открият основна банкова сметка. Вие ще имате също така право да си откриете основна банкова сметка.
Украински граждани, пребиваващи в Украйна преди 24 февруари 2022 г., както и членове на техните семейства, разселени на или след 24 февруари 2022 г.
Лица без гражданство и граждани на други трети държави, които са се ползвали от международна закрила или равностойна закрила в Украйна преди 24 февруари 2022 г., както и членовете на техните семейства, и които са били разселени от Украйна на или след 24 февруари 2022 г.
Гражданите на трети държави, които не са украински граждани, и лицата без гражданство, които могат да докажат, че са пребивавали законно в Украйна преди 24 февруари 2022 г. въз основа на валидно разрешение за постоянно пребиваване, издадено в съответствие с украинското законодателство, и които не могат да се завърнат в страната си на произход за продължително време в безопасна обстановка, отговарят на условията за временна закрила от ЕС или за адекватна национална закрила в зависимост от държавата от ЕС, в която се намират.
Пребиваващите в Украйна украински граждани, които са били разселени от Украйна преди 24 февруари 2022 г. или които са се оказали извън Украйна преди тази дата (поради работа, обучение, ваканция, семейни или медицински посещения или по други причини).
Лица без гражданство или граждани на трети държави, които са се ползвали в Украйна от статут на международна закрила или равностойна закрила преди 24 февруари 2022 г. и които са били разселени от Украйна преди 24 февруари 2022 г. или са се намирали извън Украйна (поради работа, обучение, ваканция, семейни или медицински посещения или по други причини).
Лица без гражданство и граждани на трети държави, различни от Украйна, които са пребивавали законно в Украйна преди 24 февруари 2022 г. въз основа на валидно разрешение за постоянно пребиваване, но са в състояние да се завърнат безопасно в страната си на произход. Дори в тези случаи обаче компетентните органи могат да решат да ви предоставят временна закрила. Друг вариант е да кандидатствате за международна закрила.
Лица без гражданство и граждани на трети държави, които са пребивавали законно в Украйна в краткосрочен план преди 24 февруари 2022 г., като например студенти и работници.
Съветваме ви да се свържете с местните представители на вашата страна на произход или с националните органи на приемащата страна, които ще ви предоставят насоки по време на процеса на безопасно репатриране.
Държавите от ЕС могат да решат да разширят обхвата на временната закрила към лицата, които са напуснали Украйна преди 24 февруари 2022 г. заради засилване на напрежението или които са се оказали на територията на ЕС (например на почивка или по работа) преди тази дата и които в резултат на въоръжения конфликт не могат да се върнат в Украйна. За повече информация, моля, свържете се с местните органи в страната, в която пребивавате в момента. Също така, ако въпросната държава от ЕС не прилага това право на преценка, за да ви предостави статут на временна закрила, винаги можете да подадете молба за международна закрила.
Въпреки всичко ще ви бъде предоставен достъп до ЕС. В зависимост от обстоятелствата можете също така да кандидатствате за международна закрила или за статут на законен мигрант. Органите могат също така да решат да ви предоставят временна закрила. По принцип, ако сте в безопасност във вашата държава на произход и можете да се върнете там, можете да получите помощ за репатриране. Моля, свържете се директно с националните органи на страната, в която се намирате. Можете също така да посетите портала на ЕС за имиграцията за повече практическа информация и връзки към уебсайтове на компетентни национални органи.
Правото на временна закрила се прилага незабавно, което означава, че когато дадено лице иска да се възползва от него, просто трябва да следва указанията на националните органи и да докаже пред тях своето гражданство, статут на международна закрила или равностоен статут на закрила, пребиваване в Украйна или семейна връзка, според случая, които дават право на временна закрила.
Националните органи на държавата от ЕС, в която се намирате, следва да ви информират за правото ви да получите временна закрила. След това трябва да ги уведомите, ако искате да се ползвате от временна закрила, и да следвате техните насоки.
Можете да направите справка чрез картата по-долу за информация относно отговорните национални органи. Процедурата ще включва регистриране на вашите данни и потвърждение, че се прилага временна закрила и че никоя от клаузите за изключване не е приложима във вашия случай.
До 4 март 2023 г. Ако причините за предоставяне на временна закрила продължават да съществуват, временната ви закрила ще бъде автоматично двукратно удължена с 6 месеца, т.е. до 4 март 2024 г. Ако причините за временната закрила продължават да съществуват и след тази дата, Комисията може да предложи на Съвета да удължи срока на временната закрила с до още една година (т.е. 4 март 2025 г.).
- право на пребиваване
- достъп до жилищно настаняване
- социално подпомагане
- медицински грижи, включително грижи за психичното здраве и психологическа подкрепа за децата
- законно настойничество и безопасно настаняване на непридружени деца и юноши
- достъп до образование и/или професионално обучение за децата и юношите
- достъп до пазара на труда (в зависимост от политиките по заетостта на страните от ЕС)
- достъп до банкови услуги, например откриване на основна банкова сметка
- право на преместване в друга страна от ЕС преди издаването на разрешение за пребиваване
- право на свободно движение в държавите от ЕС (различни от държавата на пребиваване в Съюза) в продължение на 90 дни в рамките на период от 180 дни след издаването на разрешение за пребиваване в приемащата държава от ЕС
Трябва също така да имате предвид, че някои страни от ЕС предлагат по-широки права от изброените по-горе (напр. безплатен достъп до университетско образование и др.)
Да. След като получите временна закрила от страна от ЕС, правата, произтичащи от временната закрила, са валидни само в страната от ЕС, която ви е предоставила разрешението за пребиваване. Въпреки това имате право да пътувате до други страни от ЕС в продължение на 90 дни в рамките на период от 180 дни. Вж. по-долу рубриката „По-нататъшно пътуване в ЕС“.
Можете също така да решите, че искате да се възползвате от правата си в страна от ЕС, различна от тази, в която пребивавате понастоящем. Ако смените мястото си на пребиваване и се преместите в друга страна от ЕС, разрешението за пребиваване в първата страна от Съюза и правата ви там ще изтекат. Новата приемаща страна от ЕС трябва да ви предостави временна закрила и да ви издаде ново разрешение за пребиваване. Важно е да информирате органите на първата страна от ЕС, че възнамерявате да се преместите в друга държава членка.
Във всички държави — членки на ЕС, както и в Швейцария, Норвегия, Лихтенщайн и Исландия.
Не. Правото на временна закрила е в допълнение към правото на подаване на молба за международна закрила.
Лицата, които отговарят на условията за временна закрила, по принцип могат да подадат молба за убежище по всяко време. Трябва обаче да имате предвид, че целта на предоставянето на временна закрила е да се намали необходимостта да кандидатствате незабавно за международна закрила, тъй като ще получите разрешение за пребиваване, както и свързаните с него права. Освен това административните формалности за временна закрила са сведени до минимум поради неотложния характер на ситуацията. За сравнение, следва да очаквате процедурата за разглеждане на молба за международна закрила да бъде по-сложна поради настоящите обстоятелства — тя включва повече стъпки и следователно приключването ѝ отнема повече време.
Когато след разглеждането на молба за международна закрила не бъде предоставено убежище на лице, което отговаря и на условията за временна закрила, лицето продължава да се ползва от временната закрила до изтичането на нейния срок. Правото на временна закрила е в допълнение към правото на подаване на молба за международна закрила.
Не, определянето на статута на международна закрила не зависи от това дали се ползвате от временна закрила. Следва се различна процедура пред компетентните национални органи в съответната държава от ЕС и резултатът се определя въз основа на личното ви положение.
Вж. още: Практическо ръководство; критерии за получаване на международна закрила
Можете да изберете в коя държава от ЕС искате да се ползвате от временна закрила. Можете да се ползвате от временна закрила само в една държава от ЕС едновременно. Правата, свързани с временната закрила, са едни и същи във всички държави от ЕС, обвързани от Директивата.
Ако сте регистрирани в една държава и решите да се преместите в друга, трябва да информирате властите на държавата, в която сте регистрирани в момента. След това държавата, в която се премествате, ще ви регистрира и ще ви предложи статут на временна закрила и свързаните с него права.
Можете да кандидатствате за международна закрила в ЕС
Лицата, на които е предоставена временна закрила, имат право да подадат молба за международна закрила (убежище) по всяко време.
Ако решите да направите това, временната ви закрила може да бъде спряна, но ще имате статут и права на кандидат за убежище. Ако в края на разглеждането молбата ви за убежище бъде отхвърлена и настоящата временна закрила все още е в сила в ЕС, статутът ви на временна закрила ще бъде възстановен.
Трябва да се информирате за това какви практики прилага държавата членка, за да решите дали да потърсите международна закрила в допълнение към разрешение за пребиваване, показващо статута ви на временна закрила.
Информирайте националните органи в държавата членка, в която се намирате, че се нуждаете от международна закрила и следвайте техните насоки. Информация от министерствата на вътрешните работи може да бъде намерена на картата на тази страница. Вж. още: Практическо ръководство за регистрация
Целта на временната закрила е да се осигури незабавна закрила на разселени лица, включително такива, които са избягали от зони на въоръжен конфликт. Въпреки че временната закрила не засяга правото на подаване на молба за международна закрила, тя може да спести необходимостта от незабавно подаване на молба за международна закрила, тъй като ще получите разрешение за пребиваване, както и свързаните с това права. Продължителността на временната закрила се определя от правото на ЕС.
Убежището е индивидуално право, предоставено след специфичен административен и правен процес, в рамките на който ще се определи дали вашите опасения от преследване, основано на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически възгледи, са основателни. След като бъде предоставено, правото на убежище може да бъде отнето, когато се появят нови елементи или факти, които показват, че са налице основания за преразглеждане на валидността му.
Трябва да се обърнете към националните органи на държавата от ЕС, в която се намирате, за повече подробности относно специфичните права, като например достъп до медицински грижи, жилищно настаняване и пазара на труда, образование за деца и задържане, при всеки режим. За обща информация относно основните права по време на процедурата за предоставяне на убежище, моля, вижте тук.
Може да имате право на разрешение за пребиваване като член на семейството на гражданин на ЕС или лице, което вече пребивава законно в ЕС, или като студент, изследовател, стажант или работник. За повече информация относно вашите възможности трябва да се свържете с компетентните органи в страната, в която се намирате в момента. Можете също така да посетите портала на ЕС за имиграцията за повече практическа информация и връзки към уебсайтове на компетентни национални органи.
Можете да поискате помощ за репатриране
Независимо от вашата националност и правото ви на международна закрила, ако сте живели в Украйна и сте избягали от войната, би трябвало да имате право да влезете в ЕС. Ако е безопасно да се завърнете във вашата страна на произход, трябва да се свържете със съответните органи или организации, които ще ви помогнат да го направите.
За помощ при репатриране трябва да се свържете с посолството/консулството на вашата държава на произход в държавата от ЕС, в която се намирате понастоящем. Националните органи в тази страна могат също така да ви помогнат да се свържете с вашето посолство/консулство, в случай че срещнете проблеми, и могат да предложат помощ за репатрирането ви.