Pāriet uz galveno saturu
ES solidaritāte ar Ukrainu

Ukrainas bēgļi: Jūsu tiesības Eiropas Savienībā

Kolīdz esat ieceļojis ES, jums paveras vairākas iespējas atkarībā no jūsu personīgās situācijas. Iestādes jūs informēs par jūsu tiesībām.

Šī informācija ir pieejama arī šādās valodās: ukraiņu | українська | krievu | русский

Jums var piešķirt pagaidu aizsardzību

Ja pastāvīgi dzīvojāt Ukrainā un pēc 2022. gada 24. februāra pametāt valsti, lai bēgtu no kara, jums var būt tiesības uz pagaidu aizsardzību jebkurā ES valstī. Pagaidu aizsardzība ilgs vismaz vienu gadu, un to var pagarināt atkarībā no situācijas Ukrainā. Direktīvā attiecībā uz pagaidu aizsardzību paredzētās tiesības ietver uzturēšanās atļauju, piekļuvi darba tirgum un mājoklim, medicīnisko palīdzību un izglītības pieejamību bērniem. Ikvienam, kas likumīgi uzturas ES, ir arī tiesības atvērt bankas kontu ar pamatfunkcijām. Jums būs arī tiesības bankā atvērt pamatkontu.

Jūs varat prasīt starptautisko aizsardzību Eiropas Savienībā

Pagaidu aizsardzības saņēmējiem ir tiesības jebkurā laikā iesniegt starptautiskās aizsardzības (patvēruma) pieteikumu.

Ja nolemsiet to darīt, jūsu pagaidu aizsardzība var tikt apturēta, kamēr jums ir patvēruma meklētāja statuss un tiesības. Ja pēc patvēruma pieteikuma izskatīšanas tas tiks noraidīts, taču pagaidu aizsardzība ES joprojām būs spēkā, jūsu pagaidu aizsardzības statuss atjaunosies.

Uzziniet vairāk par attiecīgās dalībvalsts piemēroto praksi, lai izlemtu, vai lūgt starptautisko aizsardzību papildus uzturēšanās atļaujai, kas apliecina jūsu pagaidu aizsardzības statusu.

Jūs varat lūgt palīdzību repatriācijai

Neatkarīgi no jūsu valstspiederības un tiesībām uz starptautisko aizsardzību, ja dzīvojāt Ukrainā un esat bēdzis no kara, jums vajadzētu būt iespējai šķērsot ES robežu. Ja ir droši atgriezties jūsu izcelsmes valstī, jums jāsazinās ar kompetentajām iestādēm vai organizācijām, un tās palīdzēs jums tur nokļūt.

Lai saņemtu repatriācijas palīdzību, jums jāsazinās ar savas izcelsmes valsts vēstniecību vai konsulātu ES dalībvalstī, kurā šobrīd uzturaties. Šīs valsts iestādes arī var jums palīdzēt sazināties ar jūsu valsts vēstniecību vai konsulātu, ja jums rodas problēmas, un var piedāvāt palīdzību jūsu repatriācijai.

Jums kā patērētājam ir tiesības

Kamēr atrodaties ES, jūs aizsargā ES tiesību akti patērētāju tiesību aizsardzības jomā. Šie tiesību akti neļauj tirgū laist bīstamus produktus un nodrošina taisnīgu attieksmi pret jums kad ceļojat, atverat bankas kontu, parakstāt mobilā tālruņa līgumu vai iepērkaties tiešsaistē.

Jūsu patērētāju tiesības